Організація і технологія будівництва трубопроводів у складних умовах

Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.02.E.068
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: к.т.н., доц. Дзюбик Андрій Романович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Сформувати у студентів професійний рівень знань організації та технологій будівництва трубопроводів в умовах сильно пересіченого рельєфу місцевості. Набути вмінь розв’язувати завдання, які характеризуються складністю в інженерно-технічному та організаційному відношеннях при будівництві трубопроводів.
Завдання: загальні компетентності: - Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології (ЗК 4); - Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями (ЗК 5); - Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел (ЗК 6); - Здатність працювати в команді (ЗК 7). фахові компетентності: - Здатність та готовність вирішувати технічні завдання щодо проектування, будівництва, ремонту, реконструкції та відновлення переходів магістральних трубопроводів (ФКП 2.1); - Здатність використовувати фізико-математичний апарат для вирішення завдань, що виникають в ході спорудження, ремонту та професійної діяльності на резервуарних парках, терміналах та газосховищах (ФКП 2.3); - Спроможність здійснювати проектування трубопровідних систем, оформляти необхідну технологічну і технічну документацію, використовувати фізико-математичний апарат для вирішення розрахунково-аналітичних завдань (ФКП 2.4); - Здатність та готовність брати участь у реалізації ремонтно-відновлювальних робіт, відпрацюванні нових технологічних режимів при будівництві, ремонті, реконструкції та відновленні нафтових і газових трубопровідних систем та комплексів (ФКП 2.8).
Результати навчання: Знати теорії, принципів, методів і понять нафтогазової інженерії, розуміти сучасний стан та роль нафтогазової галузі в забезпеченні енергетичної безпеки України (РН 2) Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем технології діагностування ресурс об’єктів нафтогазового комплексу, транспортування та зберігання нафти і газу (РН 3) Знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію (РН 5) Розраховувати параметри гідрогазодинамічних процесів, які супроводжують рух нафти і газу та технологічних рідин в пласті/свердловинах/промислових і магістральних трубопроводах із застосуванням законів термодинаміки, гідравліки і газової динаміки та сучасних методик відповідних розрахунків (РН 11) Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів (РН 12) Уміння розробляти та складати відповідно до встановлених вимог типові проектні, технологічні та робочі документи магістральних трубопроводів (ФРН 2.3) Знання експлуатації і обслуговування технологічного обладнання, яке використовується при будівництві, ремонті, реконструкції та відновлення нафтових і газових (ФРН 2.4) Знання методів оперативного контролю за технічним станом технологічного обладнання, що використовується при будівництві, ремонті, реконструкції та відновлення устаткування і елементів трубопровідного комплексу (ФРН 2.5) Знання основ проектування технологічного оснащення для нафтогазових технологій та інженерії. Методів і систем автоматизованого проектування нафтогазових технологій, інженерії та технологічного оснащення (ФРН 2.8) Здатність використання різноманітних методів, зокрема, нафтогазових технологій та інженерії для спілкування на професійному та соціальному рівні (КОМ 2) Здатність усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань (АіВ 2)
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - Спорудження магістральних трубопроводів - Нафтогазове обладнання - Монтажно-зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій - Контроль якості об’єктів нафтогазового комплексу
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває теоретичних та практичних знань технологій спорудження магістральних трубопроводів, які вимагають внесення відповідних коректив у порівнянні з сухопутними рівнинними ділянками. До них відноситься прокладання трубопроводів в умовах сильно пересіченого рельєфу місцевості (гірські умови), через болота і обводнені ділянки, на вічномерзлих, спучуваних та просідаючих грунтах, в районах гірничих виробок, сейсмічних районах, барханних пісках, на зрошуваних землях і в тунелях.
Опис: 1 Конструктивні схеми прокладання магістральних трубопроводів 2 Вибір траси магістрального трубопроводу 3 Прокладання трубопроводів в умовах сильно пересіченого рельєфу місцевості. Стійкість насипного відкосу. Розрахунок напруженого стану трубопроводів на поздовжніх схилах в період монтажу 4 Розрахунок напруженого стану трубопроводів, які піддаються впливу зсуву грунту. Зсув грунту на поздовжніх схилах. Зсув грунту на поперечних схилах 5 Розрахунок основних параметрів буровибухових робіт при будівництві трубопроводів в горах 6 Технологія виконання ізоляційно-укладальних робіт при спорудженні трубопроводів діаметром 1420 мм в гірських умовах. Суміщений метод виконання ізоляційно-укладальних робіт. Роздільне укладання ізольованого трубопроводу 7 Технологія будівництва трубопроводів на ділянках з поздовжнім нахилом понад 25° 8 Прокладання трубопроводів через болота і обводнені ділянки 9 Розрахунок стійкості трубопроводів проти спливання при різних способах баластування. Одиночні залізобетонні привантажувачі. Групове встановлення одиночних залізобетонних привантажувачів. Закріплені гідрофобізовані грунти. Анкерні пристрої. Фільтраційний розрахунок 10 Визначення параметрів вибухових робіт при влаштуванні траншей на болотах і обводнених ділянках 11 Прокладання трубопроводів на вічномерзлих, спучуваних і просідаючих грунтах 12 Теплова взаємодія трубопроводу з вічномерзлим грунтом. Підземне укладання трубопроводу. Наземне укладання трубопроводу 13 Розрахунок прямолінійних трубопроводів зі слабозігнутими компенсаційними ділянками
Методи та критерії оцінювання: 1. Захист окремих пунктів контрольної роботи в усній формі шляхом опитування теоретичного матеріалу за темою роботи та методикою проведення обчислень. 2. Проведення поточного експрес – контролю засобами віртуального навчального середовища або тестами, усним опитуванням, оцінкою активності та внесених пропозицій.
Критерії оцінювання результатів навчання: Представлення та захист контрольної роботи, що виконується за поставленим завданням (50 балів). Виконання та захист лабораторних робіт (50 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Дорошенко Я. В. Спорудження та ремонт зосереджених об'єктів газо-нафтопроводів: підручник / Я. В. Дорошенко. - Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2015. – 845 с. - ISBN 978-3-659-37720-4. 2. Дзюбик А. Р. Підвищення ефективності зварювання магістральних трубопроводів при їх експлуатації та ремонті: монографія / А.Р.Дзюбик, І.Б.Назар, Р.В.Палаш. - Львів: Сполом, 2013. 258с. – ISBN 978-966-665-872-5. 3. Трубопровідний транспорт газу: монографія / Ковалко М. П., Грудз В. Я., Михалків В. Б. [та ін.]; за ред. М. П. Ковалка. – Київ: Агенство з раці-онального використання енергії та екології, 2002. – 600 с. - ISBN 966-96172-0-0. 4. Організація і технологія будівництва трубопроводів у складних умовах : конспект лекцій / Т.Ю. Пиріг, Т.Ф. Тутко. Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2020. 76 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).