Математичне моделювання процесів нафтогазопостачання
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.01.E.057
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: Максимович Олеся Володимирівна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
загальні компетентності:
- Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями (ЗК 5).
фахові компетентності:
- Здатність здійснювати експлуатаційні розрахунки технологічних па-раметрів в нафтогазовій інженерії (ФК 6).
Фахові компетентності професійного спрямування
Здатність виконувати математичне моделювання напружено деформованого стану нафто газосховищ та трубопроводів і використовувати відповідний фізико-математичний апарат, теоретичні, обчислювальні і експериментальні методи дослідження, методи математичного і комп’ютерного моделювання (ФКП 14).
Результати навчання: РН7 Застосовувати сучасні цифрові технології та спеціалізоване
програмне забезпечення для розв’язання інженерних та
управлінських задач, пов’язаних з реалізацією базових
нафтогазових технологій буріння свердловин, видобування,
транспортування та зберігання нафти і газу.
РН1 9. Застосовувати базові поняття та методи фундаментальних і прикладних наук для розв’язання спеціалізованих задач в нафтогазовій інженерії.
ФРН1 Уміння проводити розрахунки при розробленні конструкцій елементів та вузлів з урахуванням прогресивних технологічних процесів
ФРН4. Аналізувати вплив вихідних показників на функціональні
властивості трубопроводів, розраховувати і обґрунтовано
призначати технічні вимоги до точності виготовлення, вибирати
методи і засоби контролю, системно аналізувати і вирішувати
основні задачі з управління якістю продукції.
ФРН7 Знання основ проектування технологічного оснащення для нафтогазових технологій та інженерії. Методів і систем
автоматизованого проектування нафтогазових технологій,
інженерії та технологічного оснащення.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Дисципліни бакалаврату
Короткий зміст навчальної програми: В даному курсі викладені деякі методи математичного моделювання процесів трубопровідного транспорту нафти, нафтопродуктів і газу.
Пропонуються до вивчення деякі фізичні закони, що визначають дина-міку руху рідин і газів в трубах, показується, яким чином ці закони транс-формуються в математичні рівняння, що складають суть тої чи іншої матема-тичної моделі. В рамках кожної моделі формулюються задачі для аналізу конкретної ситуації, вивчаються методи їх рішень.
Опис: Огляд технічних систем нафтогазопостачання
Методи побудови математичних моделей задач механіки нафтогазових процесів
Чисельні методи розв’язування алгебраїчних, трансцендентних та інтегральних рівнянь, необхідних для чисельної реалізації побудованих моделей.
Принципи застосування теорії розмірностей, зменшення розмірності побудованих функцій.
Допустимі режими трубопровідних систем
Математичне моделювання гідравлічних мереж
Побудова математичних моделей компресорних і насосних станцій
Методи та критерії оцінювання: Критерії оцінювання знань та вмінь студента за результатами вивчення навчального матеріалу модуля у 100-бальній шкалі та шкалі ECTS:
• 100–88 балів – оцінка А (“відмінно”) виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу модуля, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і розвит-ку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитан-ня, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практич-них задач;
• 87–80 балів – оцінка В (“дуже добре”) виставляється за знання навча-льного матеріалу модуля вище від середнього рівня, включаючи розрахун-ки, аргументовані відповіді на поставлені запитання (можлива невелика кіль-кість неточностей), вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач;
• 79–71 бал – оцінка С (“добре”) виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу модуля, включаючи розрахунки, аргумен-товані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач;
• 70–61 бал – оцінка D (“посередньо”) виставляється за посередні знан-ня навчального матеріалу модуля, малоаргументовані відповіді, слабке за-стосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач;
• 60–50 балів – оцінка Е (“задовільно”) виставляється за слабкі знання навчального матеріалу модуля, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач;
• 49–26 балів – оцінка FX (“незадовільно”) з можливістю повторного складання екзамену чи заліку) виставляється за незнання значної частини на-вчального матеріалу модуля, істотні помилки у відповідях на запитання, не-вміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач;
• 25–00 балів – оцінка F (“незадовільно”) з обов’язковим повторним вивченням модуля) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу модуля, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння оріє-нтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фунда-ментальних положень.
Критерії оцінювання результатів навчання: Максимальна оцінка в балах -100
Поточний контроль (ПК) -30
Письмова компонента -60
Усна компонента -10
ПК: Захист звітів до лабораторних робіт усним опитуванням теоретичного матеріалу за темою роботи та методикою проведення досліджень (30 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Трубопровідний транспорт газу / [М.П.Ковалко, В.Я.Грудз, В.Б.Ми-халків та ін.]: за ред. М.П.Ковалка. – К.: АренаЕКО, 2002. – 600 с.
2. Експлуатація і технічне обслуговування газорозподільних станцій магістральних газопроводів / [Руднік А.А., Коломєєв В.М., Розганюк В.В. та ін.]. – К.: Росток, 2003. - 576 с.
3. Розганюк В.В. Довідник експлуатаційникові газонафтового комплек-су / Розганюк В.В., Хачикян Л.А., Григіль М.А. – К.: Росток, 1998. – 431 с.
4. Довідник працівника газотранспортного підприємства / [Розганюк В.В., Руднік А.А., Коломєєв В.М. та ін.]; під ред. А.А.Рудніка. - К.: Росток, 2001, - 1092 с.
5. Решение задач нефтегазопромысловой механики. Мирзаджанзаде А.Х., Гусейнзаде М.А. – М.:Недра, 1971, 200с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).