Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.016
Кількість кредитів: 3.50
Кафедра: Робототехніка та інтегровані технології машинобудування
Лектор: канд.техн.наук, доцент Литвиняк Ярослав Мирославович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей:
загальних:
ЗК7. Здатність працювати в команді.
фахових :
ФК3. Здатність до використання теорій, принципів, методів і понять фундаментальних і загальноінженерних наук для професійної діяльності.
ФК11. Здатність здійснювати технологічне та техніко-економічне оцінювання ефективності нових нафтогазових технологій та технічних пристроїв.
ФК12. Розуміння загальних принципів вибору засобів контролю та автоматизації технологічних процесів у нафтогазовій галузі.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
РН2. Знати теорії, принципів, методів і понять нафтогазової інженерії, розуміти сучасний стан та роль нафтогазової галузі в забезпеченні енергетичної безпеки України.
РН3. Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН7. Застосовувати сучасні цифрові технології та спеціалізоване програмне забезпечення для розв’язання інженерних та управлінських задач, пов’язаних з реалізацією базових нафтогазових технологій технології діагностування ресурс об’єктів нафтогазового комплексу, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН9. Застосовувати базові поняття та методи фундаментальних і прикладних наук для розв’язання спеціалізованих задач в нафтогазовій інженерії.
РН11. Розраховувати параметри гідрогазодинамічних процесів, які супроводжують рух нафти і газу та технологічних рідин в пласті/свердловинах/промислових і магістральних трубопроводах із застосуванням законів термодинаміки, гідравліки і газової динаміки та сучасних методик відповідних розрахунків.
РН15. Обирати ефективні засоби контролю та автоматизації технологічних процесів у нафтогазовій галузі з урахуванням цілей та наявних обмежень.
РН16. Планувати та організовувати роботу структурного підрозділу нафтогазового підприємства відповідно до вимог безпеки життєдіяльності, охорони праці та охорони довкілля.
РН18. Організовувати та керувати професійним розвитком осіб та груп у сфері нафтогазової інженерії
Зн1. Концептуальні наукові та практичні знання, критичне осмислення теорій, принципів, методів і понять у сфері професійної діяльності та/або навчання
Ум1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв'язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання
К1. Донесення до фахівців і нефахівців інформації, ідей, проблем, рішень, власного досвіду та аргументації.
К2. Збір, інтерпретація та застосування даних.
К3. Спілкування з професійних питань, у тому числі іноземною мовою, усно та письмово
АВ1. Управління складною технічною або професійною діяльністю чи проектами.
АВ2. Спроможність нести відповідальність за вироблення та ухвалення рішень у непередбачуваних робочих та/або навчальних контекстах.
АВ4. організація та керівництво професійним розвитком осіб та групі.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити:
Нарисна геометрія та інженерна графіка
Кореквізити:
Монтажно-зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна складається із положень що визначають : стандартизовані характеристики розмірів, з'єднань, посадок деталей в машинобудуванні; взаємозамінність, стандартизацію, методи та засоби контролю деталей при отриманні типових з`єднань; параметри точності виготовлення деталей і їх нормування; методи і засоби контролю відхилень геометричних параметрів деталей; основні поняття про метрологію та технічні вимірювання, стандартизацію, якість продукції.
Опис: Введення в дисципліну.
Розміри та з'єднання в машинобудуванні.
Взаємозамінність, стандартизація, методи та засоби контролю гладких циліндричних з`єднань.
Параметри точності виготовлення деталей. Нормування, методи і засоби контролю відхилень геометричних параметрів деталей.
Допуски та посадки деталей при встановленні підшипників кочення.
Взаємозамінність, стандартизація точності, методи та засоби контролю гладких конічних з`єднань та кутів.
Основні норми взаємозамінності, стандартизація точності, методи та засоби контролю різьбових з`єднань.
Основні норми взаємозамінності, стандартизація точності, методи та засоби контролю зубчастих коліс та передач.
Основні норми взаємозамінності, стандартизація точності, методи та засоби контролю шпонкових та шліцьових з`єднань.
Розмірні ланцюги. Методи розв'язування розмірних ланцюгів.
Основні поняття про метрологію та технічні вимірювання.
Науково-методичні основи стандартизації. Якість промислової продукції. Основні поняття сертифікації.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль:
1. Оцінювання засвоєння теоретичного матеріалу здійснюється за допомогою тестового контролю (тестові завдання з Електронного навчально-методичного комплексу Віртуального навчального середовища Національного університету «Львівська політехніка» дисципліни ВСТВ), усне опитування.
2. Захист звітів до лабораторних робіт проводиться в усній формі шляхом опитування за темою та методикою проведення лабораторної роботи.
3. Захист розрахункової роботи виконаної за індивідуальним завданням проводиться в усній формі шляхом опитування за тематикою розрахункової роботи.
Підсумковий контроль:
Диференційований залік (залік – з оцінкою).
Критерії оцінювання результатів навчання: 1. Оцінка за дисципліну відображається за 100 бальною шкалою і переводиться у 5-ти бальну національну шкалу.
Шкала переводу балів в оцінки: (1 – 49) балів – оцінка незадовільно; (50 – 70) балів – оцінка задовільно; (71 – 87) балів – оцінка добре; (88 – 100) балів – оцінка відмінно.
2. Максимальна кількість балів за лабораторну роботу встановлюється за такими критеріями: відпрацювання лабораторної роботи, повне виконання поставлених завдань; оформлення звіту з лабораторної роботи згідно встановленого завдання та вимог до оформлення письмових звітів студентських робіт; захист звіту з лабораторної роботи методом усного опитування за темою та методикою проведення лабораторної роботи.
Звіти виконаних лабораторних робіт повинні містити: титульний аркуш, мету лабораторної роботи, короткі теоретичні відомості, порядок виконання лабораторної роботи, необхідні схеми, рисунки, заповнені таблиці, розрахункові залежності з тлумаченням використовуваних величин, правильно виконані розрахунки, висновки та їх тлумачення за отриманими результатами.
Максимальна кількість балів, відведених на кожну лабораторну роботу:
Лабораторна робота №1. Контроль розмірів виробів з використанням плоско-паралельних кінцевих мір довжин - 3 бали
Лабораторна робота №2. Універсальні інструменти для вимірювання лінійних розмірів - 3 бали
Лабораторна робота №3. Вибір засобів та вимірювання розмірів відносним методом - 3 бали
Лабораторна робота №4. Вибір методів та засобів вимірювання кутових розмірів - 3 бали
Лабораторна робота №5. Контроль точності параметрів зовнішньої метричної різьби - 4 бали
Лабораторна робота №6. Контроль та вимірювання параметрів циліндричних зубчастих коліс - 4 бали
Усього балів за лабораторні роботи - 20 балів.
3. Максимальна кількість балів за розрахункову роботу встановлюється за такими критеріями: виконання поставлених завдань в повному обсязі; оформлення звіту з розрахункової роботи згідно встановлених завдань та вимог до оформлення письмових звітів студентських робіт; захист звіту з розрахункової роботи методом усного опитування за темою та методиками виконання.
Звіт із виконаної розрахункової роботи повинен складатися із титульного аркушу та трьох виконаних завдань (частин) та для кожного завдання містити: короткі теоретичні відомості, порядок методику виконання завдання, необхідні схеми, рисунки, заповнені таблиці, розрахункові залежності з тлумаченням використовуваних величин, правильно виконані розрахунки, висновки за отриманими результатами.
Загальна кількість балів за розрахункову роботу встановлюється сумуванням кількості балів отриманих за виконання та захист кожного із трьох завдань.
Максимальна кількість балів, відведених на кожне завдання розрахункової роботи:
1. Вибір основних відхилень та квалітетів деталей гладких циліндричних з’єднань - 5 балів
2. Вибір допусків валу та отвору корпусу для встановлення підшипників кочення - 5 балів
3. Призначення рекомендованих полів допусків для прямо бічного шліцевого з'єднання - 5 балів
3. Нормування точності циліндричних зубчастих коліс - 5 балів.
Усього балів за практичні роботи - 20 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Базієвський С.Д., Дмитришин В.В. Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання . Підручник. – К.: Либідь, 2004. - 504 с.
2. Бичківський Р.В., Гамула П.Р. Метрологія, стандартизація управління якістю і сертифікація. Навчальний посібник. – Львів. Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004. – 536 с.
3. Желязна А.О., Кирилович В.А. Основи взаємозамінності, стандартиза-ції та технічних вимірювань: Навч.посібник.-Житомир:ЖІТІ, 2002.- 616 с.
4. Кирилюк Ю.Є., Якимук Г.С. Взаємозамінність, стандартизація та тех-нічні вимірювання. - К. Основа, 2003. – 218 с.
5. Когут М.С. та ін. Основи взаємозамінності, стандартизації, сертифіка-ції, акредитації та технічні вимірювання: Підручник / М.С.Когут, Н.М.Лебідь, О.В.Білоус, І.Є.Кравець. – Львів: Світ, 2010. – 528 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).