Технології транспортування, зберігання водню
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.02.E.069
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: доктор технічних наук, професор, Судаков Андрій Костянтинович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
загальні компетентності: здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства; усвідомлення цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідності його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні. (ЗК9).
фахові компетентності:
1. Здатність аналізувати режими експлуатації нафтогазового об’єкта, здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання, виконувати оптимізацію режиму експлуатації за певними критеріями, у тому числі за умов невизначеності. (ФК10);
2. Здатність планувати та організовувати роботу структурного підрозділу нафтогазового підприємства (ФК13);
3. Здатність реалізовувати та виконувати завдання системи якості та сертифікації технічних засобів, систем, процесів, устаткування і матеріалів. Здатність планувати і проводити необхідні експерименти, обробляти, в т.ч. з використанням прикладних програмних продуктів, інтерпретувати результати і робити висновки (ФКП 1.7).
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бу-ти здатним продемонструвати такі результати навчання:
- основи різних методів і підходів для транспортування і зберігання вуглеводнів;
- теоретичні основи проєктування транспортних потужностей та потужностей для зберігання вуглеводнів;
- техніку та технологію зварювання низьковуглецевих та низьколегованих сталей.
- практично втілювати отримані теоретичні знання при виборі техніки та методологій зберігання та транспортування.
- знання і технічні навички щодо особливостей підготовки і надійного функціонування систем транспортування нафти та нафтопродуктів.
- розуміння і забезпечення підготовки та надійної і тривалої експлуатації ком-плексу устаткування для зберігання нафти, нафтопродуктів і газу.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Технологія конструкційних матеріалів та матеріалознавство
Основи нафтогазової справи
Насоси і компресорні станції
Основи транспортування і зберігання вуглеводнів
Математичне моделювання напружено - деформованого стану нафтогазосховищ та трубопроводів
Спорудження магістральних трубопроводів
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення даної навчальної дисципліни студент набуває теоретичних знань та практичних навичок, які дозволяють технічно грамотно та відповідально здійснювати підготовку і надійне функціонування систем транспортування нафти та нафтопродуктів. Студенти отримують необхідний багаж знань, щоб розуміти і здійснювати якісну підготовку та надійну і тривалу експлуатацію комплексу устаткування для зберігання нафти, нафтопродуктів і газу.
Опис: Лекційні заняття (30 годин), умовно містить два блока:
І. Транспортування вуглеводнів:
1 Вступ. Загальна характеристика водню та його транспортних систем
2 Транспортування водню залізничним транспортом
3 Транспортування водню автомобільним транспортом
4 Транспортування водню водним транспортом
5 Транспортування водню трубопровідним транспортом
6 Транспортування зріджених газів
7 Перспективи розвитку транспортних комплексів
8 Правила безпеки при експлуатації транспортних систем
ІІ. Зберігання вуглеводнів:
9 Загальна характеристика комплексів для зберігання водню
10 Резервуари для зберігання водню
11 Підземне зберігання водню
12 Особливості зберігання стиснених і зріджених газів
13 Організація зберігання водню
14 Правила безпеки при експлуатації підземних сховищ газу
15 Перспективи розвитку комплексів для зберігання та дистрибуції нафти, нафтопродуктів і газу
Практичні роботи присвячено:
Розрахунку основних параметрів сталевих резервуарів для зберігання газів
Розрахунку параметрів та вибір обладнання для зберігання і дистрибуції компримованого (стисненого) газу
Розрахунку параметрів та вибір обладнання для зберігання і дистрибуції зріджених газів
Визначенню основних параметрів підземних сховищ для зберігання газу
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами:
1. Захист практичних робіт проводиться у усній формі шляхом опитування теоретичного матеріалу за темою роботи та методикою проведення обчислень.
2. Проведення поточного експрес – контролю засобами віртуального навчального середовища або тестами, усним опитуванням, оцінкою активності та внесених пропозицій.
Критерії оцінювання результатів навчання: • Поточний контроль ( 30 %).
• Підсумковий контроль ( 60 % письмова компонента, 10 % усна компонента).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базові
1. Білецький В. С., Фик М. І. Основи транспорту природних вуглеводнів (посібник) / За ред. І. М. Фика. Харків: НТУ ХПІ, 2019. 274 с
2 Зберігання та дистрибуція нафти, нафтопродуктів і газу: Навчальний посібник / Л.Н. Ширін, О.В. Денищенко, С.Є. Барташевський, Є.А. Коровяка, В.О. Расцвєтаєв; НТУ – Д. : НТУ«ДП», 2019. – 306 с.
Допоміжна
1. Основи нафтогазової інженерії [Текст]: підруч. для студ. спец.185 «Нафтогазова інженерія та технології» / Білецький В. С., Орловський В. М., Вітрик В. Г.; НТУ «ХПІ», ХНУМГ ім. О. М. Бекетова. – Полтава: ТОВ “АСМІ”, 2018. – 415 с.
2. Транспортування нафти, нафтопродуктів і газу: навч. посіб. / Л.Н. Ширін, О.В. Денищенко, С.Є. Барташевський, Є.А. Коровяка, В.О. Расцвєтаєв ; М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т «Дніпровська політехніка». – Дніпро: НТУ «ДП», 2019. – 203 с.
3. Проектування та експлуатація складів нафти і нафтопродуктів [Текст] : підруч. / Лісафін В.П.; В.П.Лісафін, Д.В.Лісафін. - Івано-Франківськ : Факел, 2006. - 597 с.
4. Типові розрахунки процесів приймання, зберігання та розподілу нафти і нафтопродуктів [Текст] : навч.посіб. / Лісафін В.П., Люта Н.В.; Лісафін В.П., Люта Н.В. - Івано-Франківськ : Факел, 2003. - 248 с.
5. Якимів Й.В. Типові технологічні розрахунки трубопровідного транспорту нафти і нафтопродуктів: [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.] / Й.В. Якимів. – Івано-Франківськ: Факел, 2006. – 366 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).