Монтажно - зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.036
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: Войтович Андрій Андрійович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: загальні компетентності:
ЗК4. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології.
ЗК5. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.
ЗК7. Здатність працювати в команді.
фахові компетентності:
ФК10. Здатність аналізувати режими експлуатації нафтогазового об’єкта, здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання, виконувати оптимізацію режиму експлуатації за певними критеріями, у тому числі за умов невизначеності.
ФК12. Розуміння загальних принципів вибору засобів контролю та автоматизації технологічних процесів у нафтогазовій галузі.
ФК13. Здатність планувати та організовувати роботу структурного підрозділу нафтогазового підприємства
Результати навчання: РН1. Знати і розуміти поняття, закономірності та особливості розвитку громадянського суспільства, прав і свобод людини і громадянина в України, а також етичні та правові засади професійної діяльності.
РН3. Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН5. Знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію.
РН8. Приймати ефективні рішення з професійних питань у важкопрогнозованих небезпечних умовах з урахуванням цілей, строків, ресурсних та законодавчих обмежень, екологічних та етичних аспектів.
РН13. Аналізувати умови експлуатації складових елементів нафтогазових технічних комплексів, здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання та оптимізацію режиму експлуатації за певними критеріями, у тому числі за умов невизначеності.
РН16. Планувати та організовувати роботу структурного підрозділу нафтогазового підприємства відповідно до вимог безпеки життєдіяльності, охорони праці та охорони довкілля.
17. Доносити до фахівців і нефахівців інформацію, ідеї, проблеми, рішення, власний досвід та аргументацію з питань нафтогазової інженерії і дотичних проблем.
РН18. Організовувати та керувати професійним розвитком осіб та груп у сфері нафтогазової інженерії.
Зн1. Концептуальні наукові та практичні знання, критичне осмислення теорій, принципів, методів і понять у сфері професійної діяльності та/або навчання
Ум1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв'язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання
К1. Донесення до фахівців і нефахівців інформації, ідей, проблем, рішень, власного досвіду та аргументації.
К2. бір, інтерпретація та застосування даних.
К3 спілкування з професійних питань, у тому числі іноземною мовою, усно та письмово
АВ4 організація та керівництво професійним розвитком осіб та групі
АВ5. Здатність продовжувати навчання із значним ступенем автономії
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи нафтогазової справи
Сучасні трубопровідні матеріали та їх зварність
Нафтогазове обладнання
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення навчальної дисципліни студент набуває теоретичних та практичних знань із основ металознавства; теоретичних основ зварювання; електродугового зварювання плавленням; контактного зварювання та спеціальних способів зварювання які використовуються у виробництві на цей час та отримають застосування в ближньому майбутньому.
Опис: Лекція 1. ЕЛЕМЕНТИ ТЕОРІЇ СПЛАВІВ:
Метали та сплави. Кристалічна будова металів та сплавів. Кристалізація та поліморфізм металів. Будова металевих сплавів (механічні суміші, тверді розчини, хімічні сполуки). Основні типи діаграм стану.
Лекція 2. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗВАРЮВАЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ В ТРУБОПРОВІДНОМУ БУДІВНИЦТВІ.
Планування фонду робочого часу. Основні методи методи організації зварювально-монтажних робіт. Технологічний граф.
Лекція 3. ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ ДЛЯ ДУГОВОГО ЗВАРЮВАННЯ.
Джерела живлення постійного струму. Зварювальні випрямлячі. Зварювальні інструменти.
Лекція 4. ЗВАРЮВАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ЗВАРЮВАННЯ ТРУБОПРОВОДІВ.
Сталі для магістральних трубопроводів. Зварювальні витратні матеріали. Зберігання та підготовка зварювальних матеріалів.
Лекція 5 ПІДГОТОВКА І СКЛАДАННЯ ТРУБ ДЛЯ ЗВАРЮВАННЯ. Підготовка труб до складання. Підготовка та обладнання для правлення труб. Види розробок кромок.
Лекція 6 ПІДГОТОВКА І СКЛАДАННЯ ТРУБ ДЛЯ ЗВАРЮВАННЯ. Термічне оброблення стиків та їх підігрів. Устаткування для складання стиків для зварювання.
Лекція 7 ПІДГОТОВКА І СКЛАДАННЯ ТРУБ ДЛЯ ЗВАРЮВАННЯ. Гнуття труб. Холодні способи гнуття труб. Основні вимого до криволінійних ділянок трубопроводів
Лекція 8. РУЧНЕ ЕЛЕКТРОДУГОВЕ ЗВАРЮВАННЯ ТРУБОПРОВОДІВ. ТЕХНІЧНІ ПРИЙОМИ ВИКОНАННЯ ШВІВ. Розрахунок режимів зварювання. Зварювання високоміцних трубопроводів. Зварювання трубопроводів, що транспортують агресивні середовища.
Лекція 9. ЗВАРЮВАННЯ В СЕРЕДОВИЩІ ЗАХИСНИХ ГАЗІВ ТА ПОРОШКОВИМ ДРОТОМ.
Зварювання неповоротних стиків трубопроводів та трасі.
Лекція 10. АВТОМАТИЧНЕ ЗВАРЮВАННЯ ПІД ФЛЮСОМ З ПРИМУСОВИМ ФОРМУВАННЯ ШВА. Технологія
зварювання. Розрахунок режимів зварювання. Технологія монтажних робіт. Обладнання для зварювання трубопроводів під шаром флюсу.
Лекція 11. ПОЛЬОВІ ТРУБОЗВАРЮВАЛЬНІ БАЗИ.
ОБЛАДНАННЯ. Конструктивні особливості трубозварювальних баз. Обладнання для зварювання під флюсом. Аналіз і ефективність застосування трубозварювальних баз.
Лекція 12. ЕЛЕКТРОКОНТАКТНЕ ЗВАРЮВАННЯ ТРУБОПРОВОДІВ ОПЛАВЛЕННЯМ. Процес стикового зварювання оплавленням. Трубозварювальні електроконтактні установки. Технологічний процес, розрахунок режимів.
Лекція 13. КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ЗВАРЮВАЛЬНИХ З’ЄДНАНЬ.
Дефекти у зварювальних з’єднаннях. Методи контролю якості зварних з’єднань.
Лекція 14 ТЕХНІЧНЕ НОРМУВАННЯ ЗВАРЮВАЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ. Нормування технології зварювання.
Лекція 15 ТЕХНІЧНЕ НОРМУВАННЯ ЗВАРЮВАЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ. Нормування витратних матеріалів.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами:
1. Захист практичних робіт проводиться у усній формі шляхом опитування теоретичного матеріалу за темою роботи та методикою проведення обчис-лень.
2. Проведення поточного експрес – контролю засобами віртуального навча-льного середовища або тестами, усним опитуванням, оцінкою активності та внесених пропозицій.
3. Захист лабораторних робіт в усній формі шляхом опитування теоретично-го матеріалу за темою роботи та методикою її виконання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Захист лабораторних робіт (40 балів);
Поточний експрес – контроль (60 балів).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова
1. Гуменюк І. В., Іваськів О. Ф. Обладнання і технологія газозварювальних робіт. – Київ: Грамота, 2005. – 272 с.
Допоміжна література
2. Дорошенко Я. В. Спорудження магістральних трубопроводів. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2010. – 563 с
9. Інформаційні ресурси
1. Віртуальне навчальне середовище Національного університету «Львівська політехніка», дисципліна «Монтажно – зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій». Укладачі: Дзюбик А. Р., Хомич І. Б., Войтович А.А., Назар І. Б.. Режим доступу: https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=14285
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Монтажно - зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій (курсова робота)
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.038
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: Войтович Андрій Андрійович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: загальні компетентності:
ЗК4. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології.
ЗК5. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.
ЗК7. Здатність працювати в команді.
фахові компетентності:
ФК10. Здатність аналізувати режими експлуатації нафтогазового об’єкта, здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання, виконувати оптимізацію режиму експлуатації за певними критеріями, у тому числі за умов невизначеності.
ФК12. Розуміння загальних принципів вибору засобів контролю та автоматизації технологічних процесів у нафтогазовій галузі.
ФК13. Здатність планувати та організовувати роботу структурного підрозділу нафтогазового підприємства.
Результати навчання: РН1. Знати і розуміти поняття, закономірності та особливості розвитку громадянського суспільства, прав і свобод людини і громадянина в України, а також етичні та правові засади професійної діяльності.
РН3. Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН5. Знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію.
РН8. Приймати ефективні рішення з професійних питань у важкопрогнозованих небезпечних умовах з урахуванням цілей, строків, ресурсних та законодавчих обмежень, екологічних та етичних аспектів.
РН13. Аналізувати умови експлуатації складових елементів нафтогазових технічних комплексів, здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання та оптимізацію режиму експлуатації за певними критеріями, у тому числі за умов невизначеності.
РН16. Планувати та організовувати роботу структурного підрозділу нафтогазового підприємства відповідно до вимог безпеки життєдіяльності, охорони праці та охорони довкілля.
17. Доносити до фахівців і нефахівців інформацію, ідеї, проблеми, рішення, власний досвід та аргументацію з питань нафтогазової інженерії і дотичних проблем.
РН18. Організовувати та керувати професійним розвитком осіб та груп у сфері нафтогазової інженерії.
Зн1. Концептуальні наукові та практичні знання, критичне осмислення теорій, принципів, методів і понять у сфері професійної діяльності та/або навчання
Ум1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв'язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання
К1. Донесення до фахівців і нефахівців інформації, ідей, проблем, рішень, власного досвіду та аргументації.
К2. бір, інтерпретація та застосування даних.
К3 спілкування з професійних питань, у тому числі іноземною мовою, усно та письмово
АВ4 організація та керівництво професійним розвитком осіб та групі
АВ5. Здатність продовжувати навчання із значним ступенем автономії
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи нафтогазової справи
Сучасні трубопровідні матеріали та їх зварність
Нафтогазове обладнання
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває теоретичних та практичних знань із основ металознавства; теоретичних основ зварювання; електродугового зварювання плавленням; контактного зварювання та спеці-альних способів зварювання в будівництві, які використовуються у виробни-цтві на цей час та отримають застосування в ближньому майбутньому; отри-мує вміння практично втілювати отримані теоретичні знання при виборі тех-ніки та технології зварювання сталей при споруджені трубопроводів.
Опис: 4.1. Перелік пунктів які потрібно відкрити в курсовій роботі.
1. Характеристика місця проведення зварювально-монтажних робіт трубопроводу.
2. Характеристика механічних властивостей, хімічного складу металу, що використовується для зварювально-монтажних робіт трубопроводу.
3. Розроблення складального креслення деталей. Обґрунтувати
технологічність вибору розробки кромок для зварювально-монтажних робіт трубопроводу.
4. Опис попередніх монтажних робіт, що передують складанню трубо-проводу.
5. Опис вимог до складально-зварювальних робіт трубопроводу.
6. Розрахунок на тріщиностійкості. За умов схильності сталі до утво-рення гарячих чи холодних тріщин обґрунтувати технологічні прийоми для усунення дефектів.
7. Обґрунтувати вибір матеріалів для зварювання заданого вузла при зварювально-монтажних роботах трубопроводу.
8. Обґрунтувати вибір зварювального обладнання для виконання зва-рювально-монтажних робіт трубопроводу.
9. Розрахувати параметри режиму зварювання.
10. Розрахувати витрату матеріалів які використовуються для зварю-вально-монтажних робіт трубопроводу.
11. Розрахувати норму часу для виконання стика.
12. Обґрунтувати вибір методу контролю якості зварювального стика.
13. Написання загальних висновків до курсової роботи.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами:.
1. Захист курсової робіти проводиться в усній формі шляхом опитування те-оретичного матеріалу за темою роботи та методикою її виконання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (КР) 100 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова
1. Гуменюк І. В., Іваськів О. Ф. Обладнання і технологія газозварювальних робіт. – Київ: Грамота, 2005. – 272 с.
Допоміжна література
2. Дорошенко Я. В. Спорудження магістральних трубопроводів. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2010. – 563 с
9. Інформаційні ресурси
1. Віртуальне навчальне середовище Національного університету «Львівська політехніка», дисципліна «Монтажно – зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій». Укладачі: Дзюбик А. Р., Хомич І. Б., Войтович А.А., Назар І. Б.. Режим доступу: https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=14285
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).