Спорудження магістральних трубопроводів

Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.02.E.063
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: к.т.н., доц. Дзюбик Андрій Романович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Сформувати у студентів професійний рівень знань технологій спорудження магістральних трубопроводів, які використовуються у трубопровідному транспорті на даний час та отримають розвиток в ближньому майбутньому.
Завдання: - Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології (ЗК 4); - Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями (ЗК 5); - Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел (ЗК 6); - Здатність працювати в команді (ЗК 7). - Здатність та готовність вирішувати технічні завдання щодо проектування, будівництва, ремонту, реконструкції та відновлення переходів магістральних трубопроводів (ФКП 2.1); - Здатність використовувати фізико-математичний апарат для вирішення завдань, що виникають в ході спорудження, ремонту та професійної діяльності на резервуарних парках, терміналах та газосховищах (ФКП 2.3); - Спроможність здійснювати проектування трубопровідних систем, оформляти необхідну технологічну і технічну документацію, використовувати фізико-математичний апарат для вирішення розрахунково-аналітичних завдань (ФКП 2.4); - Здатність та готовність брати участь у реалізації ремонтно-відновлювальних робіт, відпрацюванні нових технологічних режимів при будівництві, ремонті, реконструкції та відновленні нафтових і газових трубопровідних систем та комплексів (ФКП 2.8).
Результати навчання: Знати теорії, принципів, методів і понять нафтогазової інженерії, розуміти сучасний стан та роль нафтогазової галузі в забезпеченні енергетичної безпеки України (РН 2) Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем технології діагностування ресурс об’єктів нафтогазового комплексу, транспортування та зберігання нафти і газу (РН 3) Знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію (РН 5) Розраховувати параметри гідрогазодинамічних процесів, які супроводжують рух нафти і газу та технологічних рідин в пласті/свердловинах/промислових і магістральних трубопроводах із застосуванням законів термодинаміки, гідравліки і газової динаміки та сучасних методик відповідних розрахунків (РН 11) Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів (РН 12) Уміння розробляти та складати відповідно до встановлених вимог типові проектні, технологічні та робочі документи магістральних трубопроводів (ФРН 2.3) Знання експлуатації і обслуговування технологічного обладнання, яке використовується при будівництві, ремонті, реконструкції та відновлення нафтових і газових (ФРН 2.4) Знання методів оперативного контролю за технічним станом технологічного обладнання, що використовується при будівництві, ремонті, реконструкції та відновлення устаткування і елементів трубопровідного комплексу (ФРН 2.5) Знання основ проектування технологічного оснащення для нафтогазових технологій та інженерії. Методів і систем автоматизованого проектування нафтогазових технологій, інженерії та технологічного оснащення (ФРН 2.8) Здатність використання різноманітних методів, зокрема, нафтогазових технологій та інженерії для спілкування на професійному та соціальному рівні (КОМ 2) Здатність усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань (АіВ 2)
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - Основи нафтогазової справи - Основи транспортування і зберігання вуглеводнів - Нафтогазове обладнання - Монтажно–зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій - Сучасні трубопровідні матеріали та їх зварність - Корозія і захист від корозії газонафтопроводів
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває теоретичних та практичних знань технологій спорудження магістральних трубопроводів, які використовуються у виробництві на цей час та отримають розвиток в ближньому майбутньому. При цьому вивчається організація та конструктивні схеми виконання робіт на прямолінійних та криволінійних ділянках. Набуваються навички користуватись нормативно-технічною документацією та виконання відповідних розрахунків магістральних трубопроводів.
Опис: Тема 1 Основні відомості про трубопроводи та розрахунки на міцність Історія розвитку трубопровідного будівництва; переваги, перспективи і тенденції його розвитку. Нормативні документи з спорудження магістральних трубопроводів. Призначення та склад споруд магістральних газопроводів та нафтопроводів. Конструктивні схеми прокладання магістральних трубопроводів. Класифікація та категорії магістральних трубопроводів. Профіль трубопроводу та його елементи. Оптимальне профілювання трубопроводів Навантаження та впливи. Напружений стан трубопроводу. Міцність трубопроводів, граничні стани. Розрахунки трубопроводів за розрахунковими граничними станами Повздовжні та поперечні переміщення підземних трубопроводів Тема 2 Організація і технологія спорудження лінійної частини трубопроводів Роботи підготовчого періоду: організаційний та мобілізаційний етапи Підготовчо-технологічний етап. Планування будівельної смуги Земляні роботи: рекультивація земель; розроблення траншей; засипання траншей. Земляні роботи в мерзлих ґрунтах. Земляні роботи на болотах і заводнених ділянках. Транспортні роботи: транспортна схема; транспортування труб та секцій Тема 3 Ізоляційно-укладальні роботи Очищення зовнішньої поверхні трубопроводу Ізолювання трубопроводів в трасових умовах. Типи і конструкції ізоляційних покриттів Ізолювання зварних стиків. Ремонт пошкодженого ізоляційного покриття. Способи виконання ізоляційно-укладальних робіт Розрахунок параметрів ізоляційно-укладальної колони. Роздільний метод укладання трубопроводів.Контроль якості ізоляційних покриттів Тема 4 Спорудження криволінійних ділянок трубопроводів, монтаж технологічного обладнання та усунення технологічних розривів трубопроводів Спорудження криволінійних ділянок трубопроводів Виготовлення зварних колін. Технологія монтажу криволінійних ділянок із гнутих вставок Заключні роботи. Очищення внутрішньої порожнини трубопроводів. Монтаж запірної арматури та усунення технологічних розривів. Випробування трубопроводів на міцність та перевіряння на герметичність
Методи та критерії оцінювання: • Поточний контроль (30 %). • Підсумковий контроль ( 60 % письмова компонента, 10 % усна компонента).
Критерії оцінювання результатів навчання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами: 1. Поточний експрес-контроль засобами віртуального навчального середо-вища або усним опитуванням, тестами, практичними роботами, оцінкою ак-тивності та внесених пропозицій. 2. Проведення письмового екзамену за результатами вивчення дисципліни, який складається із завдань різних рівнів складності. 3. Проведення усної компоненти за результатами написання екзамену.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Дзюбик А. Р. Підвищення ефективності зварювання магістральних трубопроводів при їх експлуатації та ремонті: монографія / А.Р.Дзюбик, І.Б.Назар, Р.В.Палаш. - Львів: Сполом, 2013. 258с. – ISBN 978-966-665-872-5. 2. Дорошенко Я. В. Спорудження та ремонт зосереджених об'єктів газонафтопроводів: підручник / Я. В. Дорошенко. - Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2015. – 845 с. - ISBN 978-3-659-37720-4. 3. Ізоляція поглинаючих горизонтів бурових свердловин термопластичними матеріалами: монографія / [авт. кол.: Судаков А. К., Дзюбик А. Р., Кузін Ю. Л. та ін.]. - Дрогобич: Посвіт, 2019. – 182 c. – ISBN 978-617-7624-85-0. 4. Залишкова міцність та довговічність ділянок нафтогазопроводів з дефектами: монографія [авт. кол.: Осадчук В. А., Андрейків О. Є., Банахевич Ю. В. та ін.]. - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 264 c. – ISBN 978-617-607-650-6. 5. Дзюбик А. Р. Метали та зварювання в будівництві: навч. посібник / А. Р. Дзюбик, І. Б. Хомич – Львів, Дрогобич: Посвіт, 2018. – 238 с. - ISBN 978-617-7624-74-4. 6. Трубопровідний транспорт газу: монографія / Ковалко М. П., Грудз В. Я., Михалків В. Б. [та ін.]; за ред. М. П. Ковалка. – Київ: Агенство з раціонального використання енергії та екології, 2002. – 600 с. - ISBN 966-96172-0-0.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).

Спорудження магістральних трубопроводів (курсова робота)

Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.02.E.064
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: к.т.н., доц. Дзюбик Андрій Романович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Сформувати у студентів практичні навички та знання на професійному рівні щодо особливостей реалізації існуючих технологій спорудження магіс-тральних трубопроводів
Завдання: - Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології (ЗК 4); - Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями (ЗК 5); - Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел (ЗК 6); - Здатність працювати в команді (ЗК 7). - Здатність та готовність вирішувати технічні завдання щодо проектування, будівництва, ремонту, реконструкції та відновлення переходів магістральних трубопроводів (ФКП 2.1); - Здатність використовувати фізико-математичний апарат для вирішення завдань, що виникають в ході спорудження, ремонту та професійної діяльності на резервуарних парках, терміналах та газосховищах (ФКП 2.3); - Спроможність здійснювати проектування трубопровідних систем, оформляти необхідну технологічну і технічну документацію, використовувати фізико-математичний апарат для вирішення розрахунково-аналітичних завдань (ФКП 2.4); - Здатність та готовність брати участь у реалізації ремонтно-відновлювальних робіт, відпрацюванні нових технологічних режимів при будівництві, ремонті, реконструкції та відновленні нафтових і газових трубопровідних систем та комплексів (ФКП 2.8).
Результати навчання: Знати теорії, принципів, методів і понять нафтогазової інженерії, розуміти сучасний стан та роль нафтогазової галузі в забезпеченні енергетичної безпеки України (РН 2) Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем технології діагностування ресурс об’єктів нафтогазового комплексу, транспортування та зберігання нафти і газу (РН 3) Знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію (РН 5) Розраховувати параметри гідрогазодинамічних процесів, які супроводжують рух нафти і газу та технологічних рідин в пласті/свердловинах/промислових і магістральних трубопроводах із застосуванням законів термодинаміки, гідравліки і газової динаміки та сучасних методик відповідних розрахунків (РН 11) Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів (РН 12) Уміння розробляти та складати відповідно до встановлених вимог типові проектні, технологічні та робочі документи магістральних трубопроводів (ФРН 2.3) Знання експлуатації і обслуговування технологічного обладнання, яке використовується при будівництві, ремонті, реконструкції та відновлення нафтових і газових (ФРН 2.4) Знання методів оперативного контролю за технічним станом технологічного обладнання, що використовується при будівництві, ремонті, реконструкції та відновлення устаткування і елементів трубопровідного комплексу (ФРН 2.5) Знання основ проектування технологічного оснащення для нафтогазових технологій та інженерії. Методів і систем автоматизованого проектування нафтогазових технологій, інженерії та технологічного оснащення (ФРН 2.8) Здатність використання різноманітних методів, зокрема, нафтогазових технологій та інженерії для спілкування на професійному та соціальному рівні (КОМ 2) Здатність усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань (АіВ 2)
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - Основи нафтогазової справи - Основи транспортування і зберігання вуглеводнів - Нафтогазове обладнання - Монтажно–зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій - Сучасні трубопровідні матеріали та їх зварність - Корозія і захист від корозії газонафтопроводів
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває практичних знань технологій спорудження магістральних трубопроводів, які використо-вуються у виробництві на цей час та отримають розвиток в ближньому май-бутньому. Реалізації та розробки параметрів технологічного процесу ремонтного зва-рювання магістральних трубопроводів на сучасному науково-технічному рівні. Набуваються навички користуватись нормативно-технічною документацією та виконання відповідних розрахунків магістральних трубопроводів. При виконанні курсової роботи перевага надається проектуванню або ремо-нту реальних трубопровідних систем на замовлення базового підприємства, потенційного замовника роботи, працедавця тощо. Для цього виконується корегування обсягу та наповнення роботи за погодженням із студентом та керівником роботи.
Опис: Самостійні творча робота, яка виконується у позааудиторний (вільний від обов’язкових навчальних занять) час за завданням і під методичним керівництвом викладача, але без його безпосередньої участі. У випадку виконання реальної кваліфікаційної роботи (на замовлення підприємства, бази практики, потенційного замовника роботи, працедавця тощо) допускається корегування обсягу та наповнення курсової роботи за погодженням із студентом. Оформлення результатів самостійної роботи та підготовка до захисту курсової роботи
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студента відбувається протягом семестру при виконанні курсової роботи у позааудиторний (вільний від обов’язкових навчальних занять) час за завданням і під методичним керівництвом викладача, але без його безпосередньої участі та шляхом захисту перед комісією за такими ме-тодами: 1. Оцінюється якість курсової роботи за критеріями, наведеними в Додатку 2 Положення про рейтингове оцінювання досягнень студентів: – відповідність змісту курсової роботи завданню та вимогам навчально-методичних рекомендацій щодо його виконання; – самостійність розв’язання поставленої задачі, проектного рішення, ви-конання розрахунків, креслень, графіків та таблиць; – наявність елементів науково-дослідного характеру; – використання комп’ютерних технологій; – оформлення пояснювальної записки, графічних матеріалів згідно з ви-могами конструкторської та технологічної документації. 2. Оцінюється якість доповіді студента про зміст курсової роботи; 3. Оцінюється повнота та правильність відповідей на поставлені студентові запитання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Представлення та оформлення окремих пунктів та розділів курсової роботи, що виконується у позааудиторний (вільний від обов’язкових навчальних занять) час за завданням і під методичним керівництвом викладача, але без його безпосере-дньої участі відповідно до критеріїв, що наведені в Додатку 2 Положення про рейтингове оцінювання досягнень студентів (75 балів); Захист курсової роботи перед комісією (25 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Дзюбик А. Р. Підвищення ефективності зварювання магістральних трубопроводів при їх експлуатації та ремонті: монографія / А.Р.Дзюбик, І.Б.Назар, Р.В.Палаш. - Львів: Сполом, 2013. 258с. – ISBN 978-966-665-872-5. 2. Дорошенко Я. В. Спорудження та ремонт зосереджених об'єктів газонафтопроводів: підручник / Я. В. Дорошенко. - Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2015. – 845 с. - ISBN 978-3-659-37720-4. 3. Ізоляція поглинаючих горизонтів бурових свердловин термопластичними матеріалами: монографія / [авт. кол.: Судаков А. К., Дзюбик А. Р., Кузін Ю. Л. та ін.]. - Дрогобич: Посвіт, 2019. – 182 c. – ISBN 978-617-7624-85-0. 4. Залишкова міцність та довговічність ділянок нафтогазопроводів з дефектами: монографія [авт. кол.: Осадчук В. А., Андрейків О. Є., Банахевич Ю. В. та ін.]. - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 264 c. – ISBN 978-617-607-650-6. 5. Дзюбик А. Р. Метали та зварювання в будівництві: навч. посібник / А. Р. Дзюбик, І. Б. Хомич – Львів, Дрогобич: Посвіт, 2018. – 238 с. - ISBN 978-617-7624-74-4. 6. Трубопровідний транспорт газу: монографія / Ковалко М. П., Грудз В. Я., Михалків В. Б. [та ін.]; за ред. М. П. Ковалка. – Київ: Агенство з раціонального використання енергії та екології, 2002. – 600 с. - ISBN 966-96172-0-0.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).