Корозія та захист від корозії газонафтопроводів

Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.034
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: Похмурська Ганна Василівна
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою дисципліни є вивчення механізмів і закономірностей корозійних процесів, розроблення методи захисту, охоплюючи також і питання матеріалознавства, що мають відношення до проблем корозійної стійкості. Захист від корозії є найважливішою проблемою в системі мір, спрямованих на зниження матеріалоємності конструкцій, витрати дефіцитних матеріалів і сплавів і заощадження матеріальних і природних ресурсів.
Завдання: фахові компетентності: ФК7. Здатність оцінювати параметри працездатності матеріалів, конструкцій і машин в експлуатаційних умовах. ФК8. Здатність до проектування та експлуатації складових систем і технологій підприємств нафтогазової галузі.
Результати навчання: РН6. Аналізувати геологічні процеси, базові закономірності формування та властивості гірських порід, у тому числі нафтогазових покладів. РН12. Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів. РН14. Аналізувати та оцінювати технічний стан елементів технологічного обладнання нафтогазових об’єктів засобами технічного діагностування в промислових і лабораторних умовах. Зн1. Концептуальні наукові та практичні знання, критичне осмислення теорій, принципів, методів і понять у сфері професійної діяльності та/або навчання Ум1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв'язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання К2. бір, інтерпретація та застосування даних. АВ2 Спроможність нести відповідальність за вироблення та ухвалення рішень у непередбачуваних робочих та/або навчальних контекстах
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи нафтогазової справи Хімічні властивості нафти і газу та основи технології їх переробки Нафтогазове обладнання
Короткий зміст навчальної програми: Представлені сучасні технології дослідження корозійної стійкості сталей, матеріалів, що нанесені різними методами взалежності від умов експлуатації деталей машин. Розглянуто класифікацію конструкційних матеріалів залежності від виду корозійного середовища і перебігу корозійних процесів. Розглянуті конструктивні особливості обладнання для реалізації дослідження корозійної стійкості та тривкості за умов різного функціонального призначення.
Опис: Процеси корозії та їх роль у техніці, на виробництві та в природі. Загальні уявлення про термодинаміку та кінетику корозії. Показники корозійних процесів. Показники швидкості корозії. Методи вимірювань Види корозійних пошкоджень. Хімічна корозія металів. Корозія металів у технологічних середовищах. Оксидні плівки. Анодні процеси. Термодинаміка електрохімічної корозії. Кінетика анодної реакції. Катодні процеси. Корозія металів з водневою деполяризацією. Корозія основних конструкційних металів і сплавів. Корозія заліза і його сплавів. Сучасні корозійностійкі сплави і сталі. Корозія кольорових металів. Методи захисту від корозії металів і сплавів. Захисні покриття. Електрохімічний захист Неметалеві захисні покриття Інгібітори корозії та антикорозійні мастила. обробка корозійного середовища Електрохімічний захист. Консервація металовиробів
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами: 1.Захист звітів до практичних робіт у письмовій формі шляхом проведення контрольного заходу за тематикою роботи. 2.Проведення письмового екзамену за результатами вивчення дисципліни, який складається з трирівневих теоретичних та практичних завдань. 3.Проведення усної компоненти за результатами написання екзамену, питання якої ґрунтуються на змісті практичних завдань.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль 40 балів Екзаменаційний контроль 60 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова 1. Швець В. М. Корозія та захист від корозії трубопроводів. – Київ: Видавництво НАУ, 2019. 2. Патон Б. Є., Щербина М. Ф. Антикорозійний захист трубопровідного транспорту. – Харків: Прапор, 2017. 3. Трегуб Н. Я. Основи корозії металів і сплавів. – Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2018. 4. Єрмоленко Ю. Г. Методи захисту металевих конструкцій від корозії. – Полтава: ПолтНТУ, 2016. 5. Бенеманський В. А., Іванов О. М. Матеріалознавство і корозія металів. – Київ: Техніка, 2020. Допоміжна література 1. Fontana M. G. Corrosion Engineering. – McGraw-Hill Education, 2016. 2. Revie R. W., Uhlig H. H. Corrosion and Corrosion Control: An Introduction to Corrosion Science and Engineering. – Wiley, 2021. 3. ДСТУ ISO 15589-1:2018. Нафтогазова промисловість. Захист від корозії трубопроводів катодним методом. Частина 1: Наземні трубопроводи. 4. ДСТУ 4219-2021. Засоби захисту від корозії. Загальні технічні вимоги. 5. Капустін О. П., Ковальов І. В. Інгібітори корозії в нафтогазовій галузі. – Івано-Франківськ: НТУНГ, 2015.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).