Актуальні проблеми конституційного та міжнародного права
Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни: 7.081.01.O.002
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Теорії права та конституціоналізму
Лектор: Забокрицький Ігор Ігорович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Інтегральна компетентність (ІНТ):
Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері права.
загальні компетентності (ЗК):
ЗК1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗКЗ. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК9. Здатність працювати в міжнародному контенті.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності (СК):
СК1 Здатність застосовувати принципи верховенства права для роз’яснення складних задач і проблем, у тому числі, у ситуаціях правової невизначеності.
СК2 Здатність аналізувати та оцінювати вплив правової системи Європейського Союзу на правову систему України.
СК4. Здатність оцінювати взаємодію міжнародного права та міжнародних правових систем з правовою системою України.
Результати навчання: Програмні результати навчання (ПР): РН1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання.
РН 2. Співвідносити сучасну систему цивілізаційних цінностей з правовими цінностями, принципами та професійними етичними стандартами.
РН 10. Аналізувати взаємодію міжнародного права та міжнародно-правових систем з правовою системою України на основі усвідомлення основних сучасних правових доктрин, цінностей та принципів функціонування права.
РН 12. Проводити порівняльно-правовий аналіз окремих інститутів права різних правових систем, враховувати взаємозв’язок правової системи України з правовими системами Ради Європи та Європейського Союзу.
Комунікація (КОМ): К1. Зрозуміле недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються.
Автономія і відповідальність (АіВ): АВ2. Відповідальність за внесок до професійних знань і практики та/або оцінювання результатів діяльності команд та колективів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Конституційне право, Державне (конституційне) право зарубіжних країн, Міжнародне право, Основи права Європейського Союзу.
Супутні і наступні навчальні дисципліни: Міжнародна юстиція, Теорія та практика конституціоналізму, Україна та європейська інтеграція.
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Актуальні проблеми конституційного та міжнародного права» викладається студентам магістерської програми навчально-наукового інституту права, психології та іноваційної освіти. Вона формує цілісне бачення майбутніх фахівців щодо актуальних проблем конституційного та міжнародного права, транснаціоналізації сучасного конституційного права, міжнародних стандартів у галузі конституційного права, питань конституційного правосуддя та конституційної інтерпретації, міжнародного приватного права та виконання іноземних судових рішень, вирішення спорів на міжнародному рівні, основ конституційного права Європейського Союзу та його співвідношення з конституційним правом держав-членів ЄС, інституційної організації ЄС, правового становища людини та громадянина в ЄС, сучасних тенденцій конституціоналізації права ЄС та ролі та значення євроінтеграційних процесів в контексті українського державного та правового розвитку.
Основною метою вивчення дисципліни є формування вміння правильно оцінювати та аналізувати конституційно та міжнародно-правові явища в рамках України, Європейського Союзу та світу, знати основні актуальні проблеми в галузі конституційного та міжнародного права.
Опис: 1. Конституційна модернізація в Україні. Порядок внесення змін до Конституції України. Огляд основних змін та законопроектів про внесення змін до Конституції України. Інститут парламентських привілеїв: український та зарубіжний досвід.
2. Міжнародно-правові стандарти конституціоналізму. Поняття міжнародно-правових стандартів конституціоналізму. Конвенції у галузі прав людини. Імплементація міжнародних стандартів у національне законодавство України.
3. Конституційне правосуддя в Україні та зарубіжних країнах. Моделі конституційної юстиції (англосаксонська, континентальна, інші). Конституційне правосуддя в Україні. Проблеми виконання рішень Конституційного Суду України. Конституційна скарга в Україні та зарубіжних країнах.
4. Порівняльна конституційна інтерпретація. Порівняльна конституційна інтерпретація в зарубіжних країнах. Справа Roper v Simons, інші приклади застосування порівняльної конституційної інтерпретації зарубіжними органами конституційної юстиції. Переваги та недоліки порівняльної конституційної інтерпретації. Принцип дружнього ставлення до міжнародного права в практиці Конституційного суду України.Застосування порівняльної конституційної інтерпретації в практиці Конституційного Суду України.
5. Актуальні проблеми міжнародного права. Міжнародне економічне право. Проблеми міжнародних тарифних та нетарифних обмежень. Світова Організація Торгівлі (СОТ) та її діяльність. Порушення РФ норм та принципів міжнародного права внаслідок широкомасштабного вторгнення до України. Міжнародні спори України проти Росії.
6. Актуальні проблеми міжнародного приватного права. Міжнародний комерційний арбітраж як метод вирішення спорів: переваги та недоліки. Проблеми виконання іноземних судових рішень в Україні. Договори в міжнародному приватному праві. Актуальні положення, які повинен містити такий договір. Вибір права та місця вирішення спорів. Міжнародний захист інтелектуальної власності.
7. Актуальні проблеми права Європейського Союзу. Інституційне право ЄС. Право внутрішнього ринку ЄС. Принципи внутрішнього ринку ЄС. Митний Союз.
8. Україна і ЄС. Організаційно-правий механізм співпраці України з ЄС. Євроінтеграційний вектор зовнішньої політики України. Гармонізація законодавства України з правом ЄС. Угода про асоціацію та її імплементація в Україні. Процедура набуття членства в ЄС. Надання Україні статусу кандидата в члени ЄС. Перспективи набуття Україною членства в ЄС.
Методи та критерії оцінювання: Методами оцінювання рівня досягнення результатів навчання здобувачів освіти є: усне опитування на практичних (семінарських) заняттях; контрольна робота; виконання індивідуального науково-дослідного завдання; підсумкова екзаменаційна робота.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання результатів навчання студента здійснюється відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Університеті. Підсумкова оцінка з навчальної дисципліни складається з оцінки ПК результатів навчання упродовж семестру та оцінки результатів навчання під час проведення контрольного заходу під час СК – екзамену. Кількість балів, відведених на ПК складає 40 балів. Екзаменаційний контроль – 60 балів. Максимальна оцінка в балах разом за дисципліну – 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Armin Von Bogdandy. Comparative Constitutional Law: a Contested Domain. The Oxford Handbook of Comparative Constitutional Law (Oxford Handbooks), Oxford University Press, USA; reprint edition (December 1, 2013), 1416 p., p. 25-37
2. C. Sauders. Judicial engagement with comparative law. Comparative Constitutional Law (Research Handbooks in Comparative Constitutional Law) by Tim Ginsburg, 680 p., pp. 571-598
3. Foster on EU Law / Nigel Foster. – 2nd ed., Oxford University press, 2009, 416 p
4. G. Halmai. The Use of Foreign Law in Constitutional Interpretation. Rosenfeld, M. and Sajo?, A. (2012). The Oxford handbook of comparative constitutional law. Oxford, U.K.: Oxford University Press, pp. 1328-1348.
5. International Human Rights Law. United Nations human rights, office of the High Commissioner.URL: http://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/InternationalLaw.aspx retrieved 05-05-2016
6. Joseph, S., & McBeth, A. (2010). Research handbook on international human rights law. Cheltenham, UK: Edward Elgar
7. Koldov Y., Koldov O. Право на справедливий судовий розгляд в міжнародному комерційному арбітражі //Journal of Scientific Papers «Social development and Security». – 2020. – Т. 10. – №. 3. – С. 64-74.
8. Mert Elcin. Lex Mercatoria in International Arbitration Theory and Practice Volume I. Thesis submitted for assessment with a view to obtaining the degree of Doctor of Laws of the European University Institute. Florence, November 2012, pp. 461. URL: https://cadmus.eui.eu/bitstream/handle/1814/25204/2012_ELCIN_Vol1.pdf?sequence=1
9. Petrov R. Association agreement versus partnership agreement. What is the difference? URL: http://uesa.blogspot.com/2011/04/blog-post_04.html
10. Reding Viviane, The importance of the EU Charter of Fundamental Rights for European legislative practice, Berlin, 17 September 2010. URL: http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-10-463_en.pdf
11. Забокрицький І.І. Конституціоналізація джерел міжнародного права: національні та наднаціональні аспекти. Львів: Ліга-прес, 2015. с. 85
12. Офіційний сайт Верховної Ради України. URL: https://www.rada.gov.ua/
13. Офіційний інтернет портал Президента України. URL: http://www.president.gov.ua
14. Офіційний сайт Кабінету Міністрів України. URL: http://www.kmu.gov.ua
15. Офіційний сайт Міністерства закордонних справ України. URL: http://mfa.gov.ua/ua
16. Офіційний сайт Європейського Союзу. URL: https://europa.eu/european-union/index_en
17. Офіційний сайт Європейської Комісії. URL: https://ec.europa.eu/info/index_en
18. Офіційний сайт Європейського суду з прав людини. URL: https://www.echr.coe.int
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).