Нотаріальний процес

Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни: 7.081.01.E.037
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Цивільне право та процес
Лектор: Заболотна Н.Я.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Надати теоретичні знання та практичні уміння і навички, достатні для успішного виконання професійних обов’язків за обраною спеціальністю, опанування студентами основних теоретичних та практичних проблем, які існують у сфері провадження нотаріальної діяльності органами нотаріату та квазінотаріату.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у здобувачів освіти компетентностей: Інтегральна компетентність (ІНТ). Здатність розв'язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характуру у сфері права. Загальні компетентності (ЗК) ЗК1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. ЗК6. Здатність генерувати нові ідеї (креативність). ЗК7. Здатність приймати обґрунтовані рішення. Спеціальні (фахові предметні компетентності (СК) СК11. Здатність критично оцінювати ефективність представництва і захисту прав, свобод та інтересів клієнтів. СК12. Здатність розвивати та утверджувати етичні стандарти правничої діяльності, стандарти професійної незалежності та відповідальності правника. СК14. Здатність самостійно готувати проекти нормативно-правових актів, обґрунтовувати суспільну обумовленість їх прийняття, прогнозувати результати їх впливу на відповідні суспільні відносини. СК15. Здатність самостійно готувати проекти актів правозастосування, враховуючи вимоги щодо їх законності, обґрунтованості та вмотивованості. Компетентності професійного спрямування (ПК) ПК4.1 Здатність здійснювати нотаріальну діяльність, застосовувати державні реєстри в нотаріальній практиці.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання (РН): РН1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання. РН 8. Оцінювати достовірність інформації та надійність джерел, ефективно опрацьовувати та використовувати інформацію для проведення наукових досліджень та практичної діяльності. РН 13. Аналізувати та оцінювати практику застосування окремих правових інститутів. РН 14. Обґрунтовувати правову позицію на різних стадіях правозастосування. РН 15. Мати практичні навички розв’язання проблем, пов’язаних з реалізацією процесуальних функцій суб’єктів правозастосування. РН 17. Інтегрувати необхідні знання та розв’язувати складні задачі правозастосування у різних сферах професійної діяльності. Результати навчання професійного спрямування (ПС) ПС4.1 Демонструвати вміння користування державними реєстрами в нотаріальній практиці. Знання (Зн) Зн1 Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень. Уміння/навички (Ум) Ум2 Здатність інтегрувати знання та розв’язувати складні задачі у широких або мультидисциплінарних контекстах. Комунікація (К) К1 Зрозуміле недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються Автономія та відповідальність (АВ) АВ2 Відповідальність за внесок до професійних знань і практики та/або оцінювання результатів діяльності команд та колективів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Теорія держави і права; Цивільне право; Сімейне право; Земельне право; Договірне право; Державні реєстри в нотаріальній практиці; Спадкування в Україні; Актуальні проблеми реєстрації
Короткий зміст навчальної програми: Формування у студентів системи правових знань у галузі нотаріату та нотаріального процесу; надання знань щодо організації нотаріату в Україні, компетенції нотаріальних органів, правил вчинення нотаріальних дій, правил посвідчення правочинів; вивчення основних положень про видачу свідоцтва виконавцю заповіту та свідоцтва про право на спадщину, охоронні нотаріальні дії, засвідчення вірності копій документів, справжності підписів і вірності перекладу та безспірних юридичних фактів, вчинення виконавчих написів та особливості посвідчення окремих видів договорів; надання практичних навичок застосування законодавства про нотаріат при здійсненні господарської діяльності.
Опис: Тема 1. Історія розвитку нотаріального процесу в Україні Тема 2. Нотаріат в Україні. Нотаріальне процесуальне право України: поняття, система Тема 3. Нотаріальні процесуальні правовідносини Тема 4. Суб'єкти нотаріального процесуального права України Тема 5. Повноваження органів нотаріату та квазінотаріату щодо вчинення нотаріальних дій, а також щодо вчинення інших дій, відмінних від нотаріальних, з метою надання їм юридичної вірогідності Тема 6. Загальні засади нотаріального процесу Тема 7. Загальні засади нотаріального провадження Тема 8. Нотаріальні провадження щодо посвідчення безспірних фактів та безспірних прав Тема 9. Нотаріальні провадження щодо надання документам виконавчої сили та охоронні нотаріальні провадження Тема 10. Застосування законодавства іноземних держав у нотаріальному процесі Тема 11. Процесуальний порядок здійснення нотаріусами повноважень спеціального суб'єкта фінансового моніторингу Тема 12. Процесуальний порядок здійснення нотаріусами повноважень державного реєстратора прав на нерухоме майно та їх обтяжень , а також державних реєстраторів у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань
Методи та критерії оцінювання: Оцінюються усні та письмові відповіді студентів, підготовлені доповіді, реферати, участь у дискусіях та ділових іграх, вміння доводити власну думку. Оцінки отримані на практичних заняттях, враховуються в підсумковій оцінці з дисципліни.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання рівня досягнення результатів навчання здійснюється з огляду на здатність зібрати потрібну інформацію, засвоїти знання, що дозволяють відтворити факти, демонструвати необхідні знання та розуміння сутності та змісту основних правових інститутів і норм господарського права, розуміти їх зміст та природу, вміння застосовувати знання у новій ситуації зі змінними умовами, виокремлювати юридично значущі факти і формувати обґрунтовані правові висновки, давати оцінку, показати переваги та недоліки, зробити загальний висновок, виявлення інтересу до потрібної інформації, формування в нього уявлення про те, як потрібно діяти, тВа готовності виконувати дії під керівництвом викладача та самостійно, надавати консультації щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у різних правових ситуаціях, тощо. При оцінюванні знань студентів під час поточного контролю враховується: – здатність диференціювати, інтегрувати й уніфікувати знання; – вміння застосовувати правила, методи, принципи у конкретних ситуаціях; – навики співвідношення причин і наслідків; – спроможність аналізувати й оцінювати факти, події, явища та прогнозувати бажані результати від прийнятих рішень; – здатність викладати письмову відповідь граматично і стилістично грамотно, логічно, послідовно з використанням наукових термінів понять (три останні критерії стосуються й усної відповіді).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Порядок та критерії виставляння балів та оцінок Критерії оцінювання знань та вмінь студента: Критерії оцінювання знань та вмінь студента за результата ми вивчення навчального матеріалу компонента у 100-бальній шкалі: 100–88 балів – («відмінно») 87–80 балів – («дуже добре») 79–71 бал – («добре») 70 –61 бал – («посередньо») 60–50 балів – («задовільно») 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням
Рекомендована література: 1. Українське нотаріальне право [Текст] / М. С. Долинська. – К. : Юрінком Інтер, 2015. – 248 с. 2. Практика застосування окремих норм Цивільного кодексу України (на допомогу нотаріусу) [Текст]: Практичний посібник (на допомогу нотаріусу) / В. І. Гуменюк, А. С, Довгерт, О. В. Дзера та ін. – К. : Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. – 256 с. 3. Нотаріальне право України: Навч. посіб. [Текст] /М. М. Дякович. – К. : Алерта; КНТ; ЦУЛ, 2009. – 683 с. 4. Науково-практичний коментар до Сімейного кодексу України [Текст] / За ред. Є.О. Харитонова. – Харків, 2006. – 552 с. 5. Науково-практичний коментар Закону України «Про нотаріат». Станом на 01.01.2012 р. [Текст] / О. І. Остапенко, О. В. Шамрай, Ю. І. Руснак та ін.; за заг. ред. О. І. Остапенко. – К.: «Видавничий дім «Професіонал», 2012. – 608 с. 6. Нотаріат в Україні: Навч. посібник [Текст] / Л. Е. Радзієвська, С. Г. Пасічник [та ін.]; За відп. ред. Л. К. Радзієвської. — К. : Юрінком Інтер, 2000. – 317 с. 7. Нотаріат в Україні. Теорія і практика: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закл. [Текст] / С. Я. Фурса, Є. І. Фурса. — К. : А.С.К., 2001. – 975 с. 8. Нотаріальний процес: теоретичні основи [Текст] / С. Я. Фурса. — К., 2002. – 320 с. 9. Нотаріат в Україні: курс лекцій [Текст] / Г. С. Семаков, С. П. Кондратова. – К. : МАУП, 2001. – 120 с. 10. Нотаріат в Україні: Підручник [Текст] / За ред. В. В. Комарова. — К. : Юрінком Інтер, 2006. – 320 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію прав осіб з особливими освітніми потребами на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу здобувачів освіти з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: Вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кім. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у національному університеті «Львівська політехніка»» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017р., протокол № 35).

Нотаріальний процес (курсова робота)

Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни: 7.081.01.E.038
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Цивільне право та процес
Лектор: Для керівництва курсовою роботою студента призначається науковий керівник із числа науково-педагогічних працівників кафедри за якими закріплене виконання курсової роботи.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета курсової роботи – закріпити та поглибити теоретичні і практичні знання студентів з трудового права, сформувати навички ведення самостійної наукової роботи, ознайомити з основними методами наукового дослідженим і навчити практично застосовувати їх, перевіривши разом з тим отриманні знання з навчальної дисципліни «Нотаріальний процес».
Завдання: Виконання курсової роботи повинно сприяти формування студентом навичок творчої, дослідницької роботи. Інтегральна компетентність (ІНТ). Здатність розв'язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характуру у сфері права. ЗК2. Здатність проводити дослідження на відповідному рівні. ЗКЗ. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел. ЗК6. Здатність генерувати нові ідеї (креативність). СК12. Здатність розвивати та утверджувати етичні стандарти правничої діяльності, стандарти професійної незалежності та відповідальності правника. Компетентності професійного спрямування (ПК) ПК4.4 Формувати власні обґрунтовані судження на основі аналізу відомої проблеми.
Результати навчання: Результати навчання (РН) РН1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання. РН 3. Проводити збір, інтегрований аналіз та узагальнення матеріалів з різних джерел, включаючи наукову та професійну літературу, бази даних, цифрові, статистичні, тестові та інші, та перевіряти їх на достовірність, використовуючи сучасні методи дослідження. РН 4. Здійснювати презентацію свого дослідження з правової теми, застосовуючи першоджерела та прийоми правової інтерпретації складних комплексних проблем, що постають з цього дослідження, аргументувати висновки. РН 6. Обґрунтовано формулювати свою правову позицію, вміти опонувати, оцінювати докази та наводити переконливі аргументи. РН 8. Оцінювати достовірність інформації та надійність джерел, ефективно опрацьовувати та використовувати інформацію для проведення наукових досліджень та практичної діяльності. РН 12. Проводити порівняльно-правовий аналіз окремих інститутів права різних правових систем, враховуючи взаємозв’язок правової системи України з правовими системами Ради Європи та Європейського Союзу. РН 13. Аналізувати та оцінювати практику застосування окремих правових інститутів. РН 14. Обґрунтовувати правову позицію на різних стадіях правозастосування. Результати навчання професійного спрямування (ПС) ПС4.4. Здійснювати аналіз суспільних процесів у контексті аналізованої проблематики, проводити збір та аналіз матеріалів з різних джерел, формувати власні обґрунтовані судження. Знання (Зн) Зн1 Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень. Зн2 Критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузі знань Уміння/навички (Ум) Ум1 Спеціалізовані уміння/навички розв’язання проблем, необхідні для проведення досліджень та/або провадження інноваційної діяльності з метою розвитку нових знань та процедур. Комунікація (К) К1 Зрозуміле недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються. Автономія та відповідальність (АВ) АВ3 Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Теорія держави і права; Цивільне право; Сімейне право; Земельне право; Договірне право; Державні реєстри в нотаріальній практиці; Спадкування в Україні Актуальні проблеми реєстрації
Короткий зміст навчальної програми: Формування у студентів системи правових знань у галузі нотаріату та нотаріального процесу; надання знань щодо організації нотаріату в Україні, компетенції нотаріальних органів, правил вчинення нотаріальних дій, правил посвідчення правочинів; вивчення основних положень про видачу свідоцтва виконавцю заповіту та свідоцтва про право на спадщину, охоронні нотаріальні дії, засвідчення вірності копій документів, справжності підписів і вірності перекладу та безспірних юридичних фактів, вчинення виконавчих написів та особливості посвідчення окремих видів договорів; надання практичних навичок застосування законодавства про нотаріат при здійсненні господарської діяльності.
Опис: Важливою складовою підготовки у вищих навчальних закладах висококваліфікованих фахівців є науково–дослідна робота студентів, яка включає в себе засвоєння методики організації науково–дослідної роботи та роботу над науковим дослідженням під керівництвом викладачів. Одним з напрямків науково–дослідної роботи, яка здійснюється в межах освітнього процесу, є підготовка да написання, виконання та захист курсових робіт, які є основними науковими працями, що виконуються студентами індивідуально в процесі їх навчання у вищому навчальному закладі. Курсова робота передбачає систематизацію, закріплення та розширення теоретичних знань, ознайомлення з методами, напрацьованими іншими дослідниками у відповідній галузі правової науки, обґрунтування результатів власного дослідження. Дана робота є закономірним підсумком теоретичної, науково–практичної роботи студента протягом певного періоду навчання, тому процес написання курсової роботи – важливий і відповідальний етап підготовки фахівця–правознавця. Виконання та захист курсової роботи передбачає: • поглиблене вивчення, систематизацію та закріплення отриманих за конкретний період навчання теоретичних знань з дисципліни; • перевірку здатності студента правильно визначати актуальність обраної теми курсової роботи, виявляти і аналізувати науково–теоретичні та практичні проблеми, пов’язані з нею, робити теоретичні узагальнення і висновки та надавати рекомендації щодо їх вирішення; • розвиток навичок самостійної наукової роботи та оволодіння методикою наукових досліджень, пошуку науково–теоретичних джерел і роботи з ними; • контроль рівня отриманих студентом знань з дисципліни, вміння стисло і зрозуміло доповісти основні проблеми та висновки курсової роботи і захистити їх.
Методи та критерії оцінювання: Оцінюються усні та письмові відповіді студентів, підготовлені доповіді, реферати, участь у дискусіях та ділових іграх, вміння доводити власну думку. Оцінки отримані на практичних заняттях, враховуються в підсумковій оцінці з дисципліни.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання рівня досягнення результатів навчання здійснюється з огляду на здатність зібрати потрібну інформацію, засвоїти знання, що дозволяють відтворити факти, демонструвати необхідні знання та розуміння сутності та змісту основних правових інститутів і норм господарського права, розуміти їх зміст та природу, вміння застосовувати знання у новій ситуації зі змінними умовами, виокремлювати юридично значущі факти і формувати обґрунтовані правові висновки, давати оцінку, показати переваги та недоліки, зробити загальний висновок, виявлення інтересу до потрібної інформації, формування в нього уявлення про те, як потрібно діяти, та готовності виконувати дії під керівництвом викладача та самостійно, надавати консультації щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у різних правових ситуаціях, тощо. При оцінюванні знань студентів під час поточного контролю враховується: – здатність диференціювати, інтегрувати й уніфікувати знання; – вміння застосовувати правила, методи, принципи у конкретних ситуаціях; – навики співвідношення причин і наслідків; – спроможність аналізувати й оцінювати факти, події, явища та прогнозувати бажані результати від прийнятих рішень; – здатність викладати письмову відповідь граматично і стилістично грамотно, логічно, послідовно з використанням наукових термінів понять (три останні критерії стосуються й усної відповіді).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Порядок та критерії виставляння балів та оцінок Критерії оцінювання знань та вмінь студента: Критерії оцінювання знань та вмінь студента за результата ми вивчення навчального матеріалу компонента у 100-бальній шкалі: 100–88 балів – («відмінно») 87–80 балів – («дуже добре») 79–71 бал – («добре») 70 –61 бал – («посередньо») 60–50 балів – («задовільно») 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням)
Рекомендована література: 1. Українське нотаріальне право [Текст] / М. С. Долинська. – К. : Юрінком Інтер, 2015. – 248 с. 2. Практика застосування окремих норм Цивільного кодексу України (на допомогу нотаріусу) [Текст]: Практичний посібник (на допомогу нотаріусу) / В. І. Гуменюк, А. С, Довгерт, О. В. Дзера та ін. – К. : Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. – 256 с. 3. Нотаріальне право України: Навч. посіб. [Текст] /М. М. Дякович. – К. : Алерта; КНТ; ЦУЛ, 2009. – 683 с. 4. Науково-практичний коментар до Сімейного кодексу України [Текст] / За ред. Є.О. Харитонова. – Харків, 2006. – 552 с. 5. Науково-практичний коментар Закону України «Про нотаріат». Станом на 01.01.2012 р. [Текст] / О. І. Остапенко, О. В. Шамрай, Ю. І. Руснак та ін.; за заг. ред. О. І. Остапенко. – К.: «Видавничий дім «Професіонал», 2012. – 608 с. 6. Нотаріат в Україні: Навч. посібник [Текст] / Л. Е. Радзієвська, С. Г. Пасічник [та ін.]; За відп. ред. Л. К. Радзієвської. — К. : Юрінком Інтер, 2000. – 317 с. 7. Нотаріат в Україні. Теорія і практика: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закл. [Текст] / С. Я. Фурса, Є. І. Фурса. — К. : А.С.К., 2001. – 975 с. 8. Нотаріальний процес: теоретичні основи [Текст] / С. Я. Фурса. — К., 2002. – 320 с. 9. Нотаріат в Україні: курс лекцій [Текст] / Г. С. Семаков, С. П. Кондратова. – К. : МАУП, 2001. – 120 с. 10. Нотаріат в Україні: Підручник [Текст] / За ред. В. В. Комарова. — К. : Юрінком Інтер, 2006. – 320 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію прав осіб з особливими освітніми потребами на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу здобувачів освіти з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: Вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кім. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у національному університеті «Львівська політехніка»» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017р., протокол № 35).