Актуальні проблеми міжнародного приватного права
Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни: 7.081.01.M.011
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Теорії права та конституціоналізму
Лектор: Ортинська Наталія Володимирівна
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Інтегральна компетентність (ІНТ): Здатність ставити та успішно вирішувати на достатньому професійному рівні науково-дослідницькі та практичні завдання, узагальнювати практику туризму і рекреації, прогнозувати напрями їх розвитку, розв’язувати професійні проблеми та практичні завдання у сфері туризму та рекреації як в процесі навчання, так і в процесі роботи.
Загальні компетентності (ЗК): ЗК1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. ЗКЗ. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел. ЗК9. Здатність працювати в міжнародному контенті.
Спеціальні (фахові) компетентності (СК): СК1 Здатність застосовувати принципи верховенства права для розв’язання складних задач і проблем, у тому числі, у ситуаціях правової невизначеності.
СК3 Здатність аналізувати та оцінувати вплив Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини на розвиток правової системи та правозастосування в Україні. СК4 Здатність оцінювати взаємодію міжнародного права та міжнародних правових систем з правовою системою України.
Результати навчання: Результати навчання (РН):
РН1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання.
РН2. Співвідносити сучасну систему цивілізаційних цінностей з правовими цінностями, принципами та професійними етичними стандартами.
РН 10. Аналізувати взаємодію міжнародного права та міжнародно правових систем з правовою системою України на основі усвідомлення основних сучасних правових доктрин, цінностей та принципів функціонування права.
РН 11. Використовувати передові знання і методики у процесі правотворення та правозастосування інститутів публічного та приватного права і кримінальної юстиції.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: «Міжнародне право»; «Цивільне право».
Супутні і наступні навчальні дисципліни: «Адвокатура зарубіжних країн»; «Актуальні проблеми конституційного та міжнародного права».
Короткий зміст навчальної програми: «Актуальні проблеми міжнародного приватного права» є цілісним навчальним курсом. Його вивчення має бути послідовне й систематичне. В основу вивчення дисципліни входить науково-теоретичні та практичні положення національного та міжнародного законодавства з особливим врахуванням судової та арбітражної практики. На сьогодні, глобалізаційні процеси пов’язаної з розвитком світової економіки, посилення міжнародних сфер туризму та міграції зумовлює розвиток до утворення приватноправових відносин за участю іноземного елементу. Актуальні проблеми міжнародного приватного право передбачає освоєння студентами лекційного матеріалу, його закріплення та поглиблення на практичних (семінарських) заняттях, самостійне вивчення нормативної, навчальної та наукової літератури. В особливій частині курсу розглядаються найважливіші підгалузі міжнародного приватного права, його інститути та види угод, що укладаються. По-перше, це право власності та речове право, правове регулювання іноземних інвестицій, авторські та суміжні права і право інтелектуальної власності в міжнародному приватному праві. По-друге, це зовнішньоторговельні контракти, договори міжнародного перевезення, франчайзингові, лізингові, факторингові, посередницькі та підрядні договори. У спеціальній частині з’ясовуватимемо деякі питання міжнародного цивільного процесу. Зокрема, що стосується специфіки становища іноземців у цивільному процесі, міжнародної підсудності, питань, пов’язаних з міжнародною правовою допомогою, скажімо, з визнанням та виконанням іноземних судових рішень.
Опис: В курсі розглядаються найважливіші підгалузі міжнародного приватного права, його інститути та види угод, що укладаються. По-перше, це право власності та речове право, правове регулювання іноземних інвестицій, авторські та суміжні права і право інтелектуальної власності в міжнародному приватному праві. По-друге, це зовнішньоторговельні контракти, договори міжнародного перевезення, франчайзингові, лізингові, факторингові, посередницькі та підрядні договори. У спеціальній частині з’ясовуватимемо деякі питання міжнародного цивільного процесу. Зокрема, що стосується специфіки становища іноземців у цивільному процесі, міжнародної підсудності, питань, пов’язаних з міжнародною правовою допомогою, скажімо, з визнанням та виконанням іноземних судових рішень.
Методи та критерії оцінювання: Методами оцінювання рівня досягнення результатів навчання здобувачів освіти є: усне опитування на практичних (семінарських) заняттях; контрольна робота; виконання індивідуального науково-дослідного завдання; підсумкова контрольна робота.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання результатів навчання студента здійснюється за результатами ПК відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Університеті. Поточний контроль (ПК): практичні (семінарські) заняття – 40 балів; письмова контрольна робота – 10 балів; підсумкова контрольна робота – 50 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Public policy and private international law. A comparative guide. Edited by Olaf Meyer./ Publisher Edward Elgar Publishing Ltd, 2022. 512 p.
2. Міжнародне приватне право :підручник/ Фединяк Г.С., Фединяк Л.С. К.: Алерта, 2021. 524 с.
3. Міжнародне приватне право:підручник / за ред. Є.М. Білоусова, І.В. Яковнюка:Харків:Право, 2021.408 с.
4. Вишновецька С.В., Корнєєв Ю.В. Міжнародне приватне право/навч.посіб. Київ: Центр учбової літератури, 2020. 164 с.
5. Даниленко В.В. Уніфікація колізійних норм про перевезення морем пасажирів та їх багажу в міжнародному приватному праві: монографія. Х.: Право, 2020. 216 с.
6. Maria Campo Comba. The Law Applicable to Cross-border Contracts involving Weaker Parties in EU Private International Law. Publisher: Springer Cham, 2021. 373. р.
7. Private International Law: Contemporary Challenges and Continuing Relevance. Edited by Franco Ferrari, Diego P.Fernandez Arroyo. Publisher: Edward Elgar Publishing, 2019.520 р.
8. Global Private International Law. Edited by Horatia Muir Watt, Professor of Law, Sciences-Po Law School, Paris, France, Lucia Bizikova, Trainee in an international law firm, London, UK. and others, 2019. 640 p.
9. Міжнародне приватне право. Загальна частина: підручник / за заг. ред. А. С. Довгерта, В. І. Кисіля. Київ: Алерта, 2012. 376 с.
10. Міжнародне приватне право: підручник / за ред. В. П. Жушмана, І. А. Шуміло. Харків: Право, 2011. 320 с.
11. Офіційний сайт Верховної Ради України. URL:https://www.rada.gov.ua/.
12. Кабінет Міністрів України: Урядовий портал. URL: http://www.kmu.gov.ua/control
13. Європейський суд з прав людини (офіційний веб-портал). URL: https://echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=home
14. Madrid Agreement for the Repression of False or Deceptive Indications of Source on Goods. URL: https://www.wipo.int/treaties/en/ip/madrid/
15. Конвенція про єдиний закон про укладення договорів про міжнародну купівлю-продаж товарів. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_b17
16. Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_169
17. Конвенція з питань юрисдикції та примусового виконання судових рішень щодо цивільних та комерційних спорів 1968 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/973_001-19#Text
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).