Міжнародна статистика

Спеціальність: Міжнародні економічні відносини
Код дисципліни: 6.292.00.O.022
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Менеджмент організацій
Лектор: д. екон .н., професор Гальків Л.І.
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою викладання навчальної дисципліни “Міжнародна статистика” є формування у студентів системи знань, умінь і навиків використання методів збору, обробки та аналізу даних про масові явища і процеси суспільного життя у сфері міжнародних економічних відносин.
Завдання: загальні компетентності: 1. Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у сфері міжнародних відносин у цілому та міжнародних економічних, зокрема, а також в процесі навчання, що передбачає застосування новітніх теорій та методів при здійсненні комплексних досліджень світогосподарських зав’язків, характеризується комплексністю та невизначеністю умов. 2. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності та примножувати досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя. 3. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій. 4. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. 5. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. фахові компетентності: 1. Здатність використовувати базові категорії та новітні теорії, концепції, технології і методи у сфері міжнародних економічних відносин з урахуванням їх основних форм, застосовувати теоретичні знання щодо функціонування та розвитку міжнародних економічних відносин. 2. Здатність обґрунтовувати особливості реалізації міжнародних економічних відносин на мега-, макро-, мезо- і мікрорівнях. 3. Здатність здійснювати комплексний аналіз та моніторинг кон’юнктури світових ринків, оцінювати зміни міжпородного середовища та вміти адаптуватися до них. 4. Здатність аналізувати міжнародні ринки товарів і послуг, інструменти та принципи регулювання міжнародної торгівлі. 5. Здатність аналізувати теорії та механізми реалізації міжнародних валютно-фінансових і кредитних відносин. 6. Здатність проводити дослідження економічних явищ та процесів у міжнародній сфері з урахуванням причинно-наслідкових та просторово-часових зав’язків. 7. Здатність використовувати нормативно-розпорядчі документи та довідкові матеріали при здійсненні професійної діяльності у сфері міжнародних економічних відносин.
Результати навчання: 1. Відповідально ставитися до професійного самовдосконалення, усвідомлюючи необхідність навчання впродовж усього життя, проявляти толерантність та готовність до інноваційних змін. 2. Використовувати сучасні інформаційні та комунікаційні технології, програмні пакети загального і спеціального призначення. 3. Володіти навичками самоаналізу (самоконтролю), бути зрозумілим для представників інших бізнес-культур та професійних груп різного рівня (з фахівцями з інших галузей знань/видів діяльності) на засадах цінування різноманітності, мультикультурності, толерантності та поваги до них. 4. Планувати, організовувати, мотивувати, оцінювати та підвищувати результативність колективної праці, здійснювати дослідження в групі під керівництвом лідера, з урахуванням вимог та особливостей сьогодення в умовах обмеженого часу. 5. Застосовувати набуті теоретичні знання для розв’язування практичних завдань та змістовно інтерпретувати отримані результати. 6. Здійснювати комплексний аналіз складних економічних систем, зіставляти та порівнювати їх складові, оцінювати та аргументувати оцінки результативності їх функціонування. 7. Підбирати і вміло застосовувати аналітичний інструментарій дослідження стану та перспектив розвитку окремих сегментів міжнародних ринків товарів і послуг з використанням сучасних знань про методи, форми й інструменти регулювання міжнародної торгівлі. 8. Досліджувати економічні явища та процеси у міжнародній сфері на основі розуміння категорій, законів: виділяючи й узагальнюючи тенденції, закономірності функціонування та розвитку світового господарства з урахуванням причинно-наслідкових та просторово-часових зав’язків. 9. Відстоювати національні інтереси України з урахуванням безпекової компоненти міжнародних економічних відносин. 10. Розуміти і мати навички ведення ділового протоколу у сфері міжнародних економічних відносин, враховуючи особливості міжкультурного спілкування на професійному та соціальному рівнях, як державною, так і іноземними мовами. 11. Усвідомлювати необхідність навчання впродовж життя з метою підтримки професійної компетентності на високому рівні. 12. Розв’язання складних непередбачуваних задач і проблем і спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання, що передбачає знання та інтерпретацію інформації (даних), вибір методів та інструментальних засобів, застосування інноваційних підходів. 13. Здатність ефективно формувати комунікаційну стратегію. 14. Відповідальність за професійний розвиток окремих осіб та/або груп осіб. 15. Здатність до подальшого навчання з високим рівнем автономності.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити: математика для економістів, економіка підприємства. кореквізити: економіко-математичні методи і моделі.
Короткий зміст навчальної програми: Вступ у міжнародну статистику. Глобальна статистична система. Міжнародні економіко-статистичні стандарти. Джерела даних міжнародної статистики. Групування та класифікації у міжнародній статистиці. Статистичне вивчення закономірностей і динаміки у сфері міжнародних економічних відносин. Міжнародна система національних рахунків. Статистика населення. Статистика міжнародного ринку праці. Статистика міжнародної торгівлі. Міжнародна статистика фінансів. Міжнародні статистичні зіставлення.
Опис: 1.Вступ у міжнародну статистику. 2.Глобальна статистична система. Джерела даних міжнародної статистики. 3.Методологічні засади міжнародної статистики. 4.Міжнародні економіко-статистичні стандарти та класифікації. 5.Міжнародна система національних рахунків. 6.Статистика міжнародної торгівлі. 7.Міжнародна статистика фінансів. 8.Статистика населення, ринків праці та людського розвитку. 9.Міжнародні статистичні зіставлення.
Методи та критерії оцінювання: письмові звіти з лабораторних робіт, усне опитування (40%); підсумковий контроль (60 %, контрольний захід, іспит): письмова форма (60%).
Критерії оцінювання результатів навчання: Бали за поточний контроль на практичних і лабораторних заняттях виставляються під час занять згідно розкладу. Бали за результатами тестування формуються автоматично у ВНС. Зарахування програмних результатів навчання, отриманих за неформальною та інформальною освітою та перезарахування програмних результатів навчання, які отримані у інших закладах освіти за результатами академічної мобільності, відбувається відповідно до освітньо-професійної програми підготовки за відповідною спеціальністю та внутрішніх стандарти забезпечення якості освітньої діяльності та вищої освіти (Положення про академічну мобільність студентів, аспірантів, докторантів, науково-педагогічних та наукових працівників у Національному університеті «Львівська політехніка», Порядок перезарахування (зарахування) навчальних дисциплін чи інших компонентів навчального плану в Національному університеті «Львівська політехніка»). • Оцінка «відмінно» (88-100 балів) відповідає всебічному системному і глибокому знанню програмного матеріалу; засвоєнню інформації з лекційного курсу, основної і додаткової літератури; чіткому володінню понятійним апаратом, методами та інструментарієм, передбаченими програмою; вмінню безпомилково використовувати їх для вирішення як типових, так і нетипових проблемних ситуацій; • Оцінка «добре» (71-87 балів) відповідає знанню основного програмного матеріалу; засвоєнню інформації з лекційного курсу; володінню основним понятійним апаратом, методами та інструментарієм, передбаченими програмою; вмінню безпомилково використовувати їх для вирішення як типових ситуацій, допускаючи окремі помилки; • Оцінка «задовільно» (50-70 балів) відповідає незнанню основного програмного матеріалу; володінню окремими поняттями, методами та інструментарієм, допускаючи при їх використанні суттєві помилки. • Оцінка «незадовільно» (0-49 балів) передбачає, що студент не розуміє суті поставлених питань та не знає основних понять курсу.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Оцінка «відмінно» (88-100 балів) відповідає всебічному системному і глибокому знанню програмного матеріалу; засвоєнню інформації з лекційного курсу, основної і додаткової літератури; чіткому володінню понятійним апаратом, методами та інструментарієм, передбаченими програмою; вмінню безпомилково використовувати їх для вирішення як типових, так і нетипових проблемних ситуацій; Оцінка «добре» (71-87 балів) відповідає знанню основного програмного матеріалу; засвоєнню інформації з лекційного курсу; володінню основним понятійним апаратом, методами та інструментарієм, передбаченими програмою; вмінню безпомилково використовувати їх для вирішення як типових ситуацій, допускаючи окремі помилки; Оцінка «задовільно» (50-70 балів) відповідає незнанню основного програмного матеріалу; володінню окремими поняттями, методами та інструментарієм, допускаючи при їх використанні суттєві помилки. Оцінка «незадовільно» (0-49 балів) передбачає, що студент не розуміє суті поставлених питань та не знає основних понять курсу.
Рекомендована література: 1.Державна служба статистики України – www.ukrstat.gov.ua/. 2.Міжнародна статистика. Організація та методологія: підручник / Р. М. Моторин. .– К: КНТЕУ, 2019. – 456 с. 3.Підгорний А.З., Милашко О.Г., Русєва О.П. Міжнародна статистика: Навчальний посібник. – Одеса: ОНЕУ, ротапринт, 2012. – 162 с. 4. Економічна статистика: навч. посібник [2-ге вид., випр. і доповн.]/ Л. І. Гальків, Н.П Лутчин., Б.С Москаль.– Львів: “Новий світ-2000”, 2011. – 400 с. 5.Митна статистика зовнішньої торгівлі. Навч. посібник/ О.С. Гринькевич, М.Л. Вдовин, О.Р. Марець – К.: Алерта, 2015. – 238 с. 6.Статистика. Конспект лекцій (частина І) / Л.І. Гальків, О.З. Сорочак – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2019. – 60 с. 7.Статистика підприємств: навч. посібник / [С.О.Матковський, О.С.Гринькевич, О.З.Сорочак, Л.І. Гальків, Прокопишин-Павлюк І.В. – К.: Алерта, 2013. – 560 с. 8.Шестрерняк М.М. Опорний конспект лекцій з міжнародної статистики. Тернопіль: ТНЕУ, 2020. –138 с.