Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.01.O.029
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Хімії і технології неорганічних речовин
Лектор: проф. Гелеш Андрій Богданович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Ззагальні компетентності:
1. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
2. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
3. Здатність до самоосвіти та підвищення рівня професійної кваліфікації.
фахові компетентності:
1. Здатність досліджувати, класифікувати і аналізувати показники якості хімічної продукції, технологічних процесів і обладнання хімічних виробництв
2. Здатність використовувати сучасне спеціальне наукове обладнання та програмне забезпечення при проведенні експериментальних досліджень і здійсненні дослідно-конструкторських розробок у сфері хімічних технологій та інженерії
3. Здатність планувати і виконувати наукові дослідження в галузі хімічної інженерії.
Результати навчання: Результати навчання:
o знати головні напрямки розвитку науки і наукових досліджень в сучасному світі;
o вміти вирішувати проблемні ситуації в межах наукового дослідження;
o володіти науковим мисленням, вмінням формувати інтелектуальний капіттал;
o знати послідовність та етапи виконання наукових досліджень;
o вміти економічно обґрунтовувати вибір наукової теми;
o вміти накопичувати і опрацьовувати наукову інформацію;
o вміти планувати експеримент, аналізувати та оптимізувати його результати;
o вміти оформляти звіти про виконану науково-дослідну роботу, наукові статті, монографії, наукові доповіді тощо;
o знати принципи створення та роботи наукового колективу, особливості управління конфліктами в науковому колективі;
o володіти етичними нормами наукових досліджень.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Перспективні технології водоочищення;
• Сучасні процеси у технології неорганічних речовин;
• Наукові дослідження за тематиками спеціальності;
• Дослідницька практика.
Короткий зміст навчальної програми: В курсі «Спецкурс з наукових досліджень зі спеціальності» вивчають: роль науки і наукових досліджень в сучасному світі, проблеми розвитку наукового мислення в організації та проведенні наукових досліджень, технологію наукових досліджень, принципи створення та роботи наукових колективів та шкіл, психологічні та етичні аспекти наукової діяльності.
Опис: ТЕМА 1. НАУКА Й НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ В СУЧАСНОМУ СВІТІ
Виникнення та еволюція науки. Теоретичні та методологічні принципи науки. Види та ознаки наукового дослідження. Організація наукової діяльності в Україні. Головні напрямки науково-технічного прогресу в хімічній технології неорганічних речовин.
ТЕМА 2. НАУКОВЕ МИСЛЕННЯ В ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРОВЕДЕННІ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Сутність та особливості наукового мислення. Стиль наукового мислення. Управління знаннями. Інтелектуальний капітал. Проблеми формування наукового мислення. Проблемні ситуації в межах наукового дослідження
ТЕМА 3. ТЕХНОЛОГІЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
3.1. Вибір напряму та послідовність наукових досліджень.
Поняття наукового дослідження. Вибір напряму і теми наукового дослідження. Визначення предмета і об’єкта дослідження. Мета і завдання дослідження. Порядок здійснення наукового дослідження. Поняття, функції та структура програми дослідження. Послідовність та етапи виконання наукових досліджень. Економічне обґрунтування вибору наукової теми. Пошук, накопичення та опрацювання наукової інформації.
3.2. Теоретичні і експериментальні дослідження
Завдання і структура теоретичних досліджень. Сучасні методи теоретичних досліджень. Застосування ЕОМ у теоретичних дослідженнях. Сутність експерименту, загальні вимоги до проведення Класифікація експериментів. Етапи підготовки наукового експерименту. Класична методика планування експериментальних досліджень. Визначення основних статистичних характеристик вибіркової сукупності. Апроксимація результатів експериментальних досліджень. Регресивний аналіз результатів експериментальних досліджень. Комп’ютерні технології та інструментарій у наукових дослідженнях.
3.3 Планування експерименту, аналіз та оптимізація його результатів.
Сутність математичного планування експерименту. Повні факторні плани. Методика обробки результатів експерименту за повними факторними планами. Аналіз одержаних результатів. Оптимізація результатів багатофакторного експерименту.
3.4. Оформлення звіту про виконану науково-дослідну роботу.
Бібліографічний апарат наукових досліджень. Правила складання бібліографічного опису для списків літератури і джерел. Правила наведення цитат і бібліографічних посилань у текстах наукових та навчальних робіт. Магістерська робота як кваліфікаційне дослідження. Вимоги до магістерської роботи. Технологія підготовки магістерської роботи.
3.5. Робота над написанням наукових статей, монографій, наукових доповідей і повідомлень
Види наукових публікацій. Наукова монографія. Наукова стаття. Тези наукової доповіді (повідомлення). Наукова доповідь (повідомлення). Правила оформлення публікацій.
ТЕМА 4. НАУКОВІ КОЛЕКТИВИ ТА ШКОЛИ ЯК ОСОБЛИВІ СТРУКТУРИ В НАУЦІ. ОСОБИСТІСТЬ ВЧЕНОГО
Науковий колектив та організація його роботи. Принципи створення та роботи наукового колективу.Особливості управління конфліктами в науковому колективі. Наукова школа: сутність та ознаки. Роль особистості вченого в науці.
ТЕМА 5. ПСИХОЛОГІЯ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Психологія наукової творчості. Організація творчої діяльності дослідника. Психологічні механізми розвитку наукового потенціалу особистості. Мотивація наукової діяльності. Ціннісна навантаженість наукового знання. Наукове довголіття.
ТЕМА 6. ЕТИКА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Етика та праксеологія науки. Проблема свободи та відповідальності вченого. Професійний етос науковця в сучасній Україні. Необхідність соціальної оцінки техніки. Цілі сучасної інженерної діяльності та її наслідки. Оцінка сучасного науково-технічного прогресу.
Методи та критерії оцінювання: Семестровий іспит, який проводять у письмово-усній формі; екзамен перед комісією з фіксацією питань та відповідей на них.
Критерії оцінювання результатів навчання: -здобувач освіти допускається до складання семестрового контролю (у формі іспиту) лише після виконання обов’язкових індивідуального робіт. Максимальна сума балів за поточний контроль – 43;
-залік складається з двох компонент: письмової (?=47 балів) та усної (?=10 балів);
-оцінювання результатів навчання здобувачів освіти здійснюють відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої у Національному університеті «Львівська політехніка». Методику розподілу та нарахування балів здобувачам вищої освіти регламентовано Положенням про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання здобувачів освіти Національному університеті «Львівська політехніка».
(https://lpnu.ua/sites/default/files/2020/pages/2028/svo0309polozhennyaproorganizaciyutaprovedennyapotochnogoisemestrovogokontrolyu.pdf).
-оцінювання результатів навчання здобувачів освіти здійснюють відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої у Національному університеті «Львівська політехніка». Методику розподілу та нарахування балів здобувачам вищої освіти регламентовано Положенням про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання здобувачів освіти Національному університеті «Львівська політехніка».
(https://lpnu.ua/sites/default/files/2020/pages/2028/svo0309polozhennyaproorganizaciyutaprovedennyapotochnogoisemestrovogokontrolyu.pdf).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Електронний навчально - методичний комплекс «Спецкурс з наукових досліджень зі спеціальності». / Гелеш А.Б. https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=8879
Базова
1. Важинський С.Е., Щербак Т.І. Методика та організація наукових досліджень: Навчальний посібник / С. Е. Важинський, Т. І. Щербак. – Суми : Вид-во СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2016. – 260 с.
2. Основи методології та організації наукових досліджень: Навч. посіб. для сту¬дентів, курсантів, аспірантів і ад’юнтів / за ред. А. Є. Конверського. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 352 с.
3. Соловйов С. М. Основи наукових досліджень. Навчальний посібник. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 176 с.
Допоміжна
1. Адаменко М. І. Основи наукових досліджень / М. І. Адаменко, М. В. Бейлін. – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2014. – 188 с.
1. Марцин В.С., Міценко Н.Г., Даниленко О.А. та ін. Основи наукових досліджень. Навчальний посібник / Л.: Ромус-Поліграф, 2002.- 128 c.
2. Основи наукових досліджень: конспект лекцій / укладач Е. В. Колісніченко. – Суми : Сумський державний університет, 2012. – 83 с.
3. Шкумат А. П. Основи синтезу органічних речовин і створення матеріалів. Лабораторний практикум вибіркового курсу: Навчальний посібник для студентів хімічного факультету – Х.: ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2008. – 312 c.
4. Про наукову і науково-технічну діяльність [Електронний ресурс]. — Електрон. дан. — К.: Верховна Рада України. — Режим доступу: http:// zakon1. rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1977-12, вільний. Назва з екрану.
Інформаційні ресурси
1. https://www.imath.kiev.ua/~golub/ref/tsekhmistrova.pdf
2. https://nmetau.edu.ua/file/romanchikov_osnovi_naukovih_doslidzhen.pdf
3.http://www.immsp.kiev.ua/postgraduate/Biblioteka_trudy/OsnjvyMetDoslilKolesnykov2011.pdf
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.02.O.042
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Технологія органічних продуктів
Лектор: Доцент Івасів Володимир Васильович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: загальні компетентності:
ЗК 1. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
ЗК 3. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК 5. Здатність до самоосвіти та підвищення рівня професійної кваліфікації.
Фахові компетентонсті
ФК 1. Здатність досліджувати, класифікувати і аналізувати показники якості хімічної продукції, технологічних процесів і обладнання хімічних виробництв.
ФК 4. Здатність використовувати сучасне спеціальне наукове обладнання та програмне забезпечення при проведенні експериментальних досліджень і здійсненні дослідно-конструкторських розробок у сфері хімічних технологій та інженерії.
ФК 6. Здатність планувати і виконувати наукові дослідження в галузі хімічної інженерії.
Результати навчання: ПР 1. Критично осмислювати наукові концепції та сучасні теорії хімічних процесів та хімічної інженерії, застосовувати їх при проведенні наукових досліджень та створенні інновацій.
ПР 4. Оцінювати технічні і економічні характеристики результатів наукових досліджень, дослідно-конструкторських розробок, технологій та обладнання хімічних виробництв.
ПР 7. Здійснювати у науково-технічній літературі, патентах, базах даних, інших джерелах пошук необхідної інформації з хімічної технології, процесів і обладнання виробництв хімічних речовин та матеріалів на їх основі, систематизувати, і аналізувати та оцінювати відповідну інформацію.
ПР 8. Планувати та виконувати експериментальні і теоретичні дослідження в сфері хімічних технологій і інженерії, формулювати і перевіряти гіпотези, аргументувати висновки, презентувати результати досліджень.
КОМ 1. Зрозуміле і недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються.
АіB 3. Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни
- Розрахунок реакторів
- Розрахунок реакторів (КР)
- Застосування продуктів органічного синтезу
- Каталіз в органічному синтезі
- Розроблення технологічних процесів органічного синтезу
Супутні і наступні навчальні дисципліни
- Практика за темою магістерської кваліфікаційної роботи
- Виконання магістерської кваліфікаційної роботи
- Захист магістерської кваліфікаційної роботи
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення впливу різних чинників на перебіг хімічної реакції. Взаємне погодження результатів вивчення кінетики, механізму та селективності реакції. Експериментальні установки та комплекси аналітичного контролю за перебігом реакції. Особливості перебігу та дослідження реакції в гомогенних, гетерофазних умовах та на гетерогенних каталізаторах.
Дослідження хімічних реакцій як комплекс досліджень (кінетика, механізм, селективність, вплив чинників, розчинника, оптимізація, Поняття про теоретичні основи процесів та технічну їх реалізацію. Коректна інтерпретація експериментальних даних. Зв'язок кінетики і механізму реакції. Можливості хімічної кінетики у з'ясуванні механізму реакції. Ознайомлення з результатами наукових досліджень за тематикою наукових напрямків кафедри.
Узагальненя результатів досліджень, оформлення результатів, наукова доповідь, наукова стаття. Організація наукових досліджень, законодавство щодо науки і наукових досліджень, інноваційної діяльності, трансферу технологій. Авторське право, принципи наукової етики.
Опис: У дисципліні розглянуто класифікацію каталітичних реакцій, викладено сучасні положення теорії каталізу, наведено особливості гетерогенного та гомогенного каталізу, викладено особливості та механізм металокомплексного каталізу, розглянуто технологічні аспекти гетерогенного каталізу, зокрема особливості експлуатації та приготування гетерогенних каталізаторів, наведено технологічні схеми приготування ряду гетерогенних каталізаторів та характеристики обладнання для отримання гетерогенних каталізаторів, а також розглянуто основні процеси органічного синтезу, у яких застосовують каталізатори. У результаті вивчення цієї дисципліни студент набуває знань, умінь, навичок та компетентностей, необхідних для організації діяльності підприємств органічного синтезу та вирішення практичних завдань із забезпечення якості цільових продуктів органічного синтезу.
Методи та критерії оцінювання: Семестровий контроль : екзамен. Поточний контроль: виконання індивідуального науково-дослідного завдання, реферат за темою досліджень.
Критерії оцінювання результатів навчання: • реферат (30 балів)
• підсумковий контроль (70 балів, контрольний захід, екзамен): письмово-усна форма (70 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Піх З.Г., Івасів В.В., Небесний Р.В. Окиснення ненасичених сполук. Кінетика, механізм, проблеми селективності. Монографія. Видавництво «Львівської політехніки» Львів. 2017. -236 с.
2. Піх З.Г. Теорія хімічних процесів органічного синтезу. Підручник. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”.2002. –396 с.
3. Піх З.Г., Мельник Ю.Р., Мельник С.Р. Каталіз. Теорія та практика. Підручник.-Львів:Бадікова Н.О. 2016. -286.
4 . Z. Pikh. Chemical Reaction Engineering. Mathematical description. Modeling, optimization. Textbook. Lviv Polytechnic Publishing House. 2016.. 316 p.
5.Опейда Й.О.Методологія фізико-хімічних досліджень..Донецьк.. ДонНУ.2012.-142с.
6.Опейда Й.О. Математичне та комп’ютерне моделювання в хімії..Вінниця. ДонНУ.2015.-388 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.03.O.055
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Хімії і технології неорганічних речовин
Лектор: професор Кунтий Орест Іванович
доцент Зозуля Галина Іванівна
професор Знак Зеновій Орестович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: інтегральна компетентність (ІНТ) – здатність розв’язувати складні задачі і проблеми хімічних технологій та інженерії або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій і характеризується невизначеністю умов і вимог
загальні компетентності (ЗК):
ЗК1. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
ЗК3. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК5. Здатність до самоосвіти та підвищення рівня професійної кваліфікації.
фахові компетентності (ФК):
ФК1. Здатність досліджувати, класифікувати і аналізувати показники якості хімічної продукції, технологічних процесів і обладнання хімічних виробництв.
ФК4. Здатність використовувати сучасне спеціальне наукове обладнання та програмне забезпечення при проведенні експериментальних досліджень і здійсненні дослідно-конструкторських розробок у сфері хімічних технологій та інженерії;
ФК6. Здатність планувати і виконувати наукові дослідження в галузі хімічної інженерії.
Результати навчання: • ПР1. Критично осмислювати наукові концепції та сучасні теорії хімічних процесів та хімічної інженерії, застосовувати їх при проведенні наукових досліджень та створенні інновацій.
• ПР4. Оцінювати технічні і економічні характеристики результатів наукових досліджень, дослідно-конструкторських розробок, технологій та обладнання хімічних виробництв.)
• ПР7. Здійснювати у науково-технічній літературі, патентах, базах даних, інших джерелах пошук необхідної інформації з хімічної технології, процесів і обладнання виробництв хімічних речовин та матеріалів на їх основі, систематизувати, і аналізувати та оцінювати відповідну інформацію
• ПР8 Планувати та виконувати експериментальні і теоретичні дослідження в сфері хімічних технологій і інженерії, формулювати і перевіряти гіпотези, аргументувати висновки, презентувати результати досліджень
• КОМ1. Зрозуміле і недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються.
• АіВ3. Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Методологія наукових досліджень
• Технологія, обладнання і проектування електрохімічних виробництв
• Хімія та технології наноматеріалів
• Корозія металів під напруженням
• Гальванотехніка
• Гідрометалургія
• Наукові дослідження за тематиками спеціальності
• Дослідницька практика
Короткий зміст навчальної програми: В курсі «Спецкурс з наукових досліджень зі спеціальності» вивчають таке:
• роль науки і наукових досліджень, зокрема електрохімічного спрямування в сучасному світі;
• проблеми розвитку наукового мислення в організації та проведенні наукових досліджень;
• сучасні методи та тенденції одержання нових матеріалів, зокрема наноматеріалів;
• сучасні методи дослідження властивостей речовин і матеріалів, зокрема наноматеріалів;
• менеджмент наукових досліджень, зокрема принципи створення та роботи наукових колективів і шкіл, психологічні й етичні аспекти наукової діяльності.
Опис: РОЛЬ НАУКИ ТА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ, ЗОКРЕМА ЕЛЕКТРОХІМІЧНОГО СПРЯМУВАННЯ В СУЧАСНОМУ СВІТІ.
Зв'язок між економічною успішністю країн (ВВП) і фінансуванням наукових досліджень. Роль наукових журналів та їх рівня у просуванні сучасних технологій. Наука в університетах розвинутих країн.
МЕТОДОЛОГІЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ЕЛЕКТРОХІМІЧНОГО СПРЯМУВАННЯ.
Поняття наукового дослідження. Сучасні напрями електрохімічних досліджень. Вибір теми наукових досліджень і послідовність їх виконання.
Визначення предмета й об’єкта дослідження. Мета і завдання дослідження. Порядок здійснення наукового дослідження.
ТЕОРЕТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЕЛЕКТРОХІМІЧНОГО СПРЯМУВАННЯ.
Завдання і структура теоретичних досліджень. Сучасні методи теоретичних досліджень. Застосування комп'ютерної техніки та програм у теоретичних дослідженнях.
ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЕЛЕКТРОХІМІЧНОГО СПРЯМУВАННЯ.
Класифікація експериментів електрохімічного спрямування. Особливості експериментів з технічної електрохімії. Загальні вимоги до їх проведення та специфіка кожного з них. Етапи підготовки наукового експерименту. Визначення основних статистичних характеристик вибіркової сукупності. Апроксимація результатів експериментальних досліджень. Регресивний аналіз результатів експериментальних досліджень. Комп’ютерні технології та інструментарій у наукових дослідженнях.
НАУКОВА ПРОДУКЦІЯ.
Оформлення звіту про виконану науково-дослідну роботу. Оформлення рукописів наукових статей відповідно до вимог конкретного журналу.
ЕЛЕКТРОХІМІЧНИЙ СИНТЕЗ МЕТАЛЕВИХ НАНОЧАСТИНОК, ЯК НАПРЯМ "ЗЕЛЕНИХ ТЕХНОЛОГІЙ".
Особливості синтезу колоїдних розчинів наночастинок у водних розчинах електролізом та соногальванічним методом. Дослідження функціональних властивостей синтезованих наночастинок.
МОДИФІКАЦІЯ ПОВЕРХНІ ЕЛЕКТРОДІВ МЕТАЛЕВИМИ НАНОСТРУКТУРАМИ.
Електрохімічні методи осадження та методи гальванічного заміщення металевих наночастинок і наноплівок на поверхню для одержання каталітично активних електродів.
Методи та критерії оцінювання: Усне опитування, тестовий контроль, семестровий іспит, який проводять у письмово-усній формі; екзамен перед комісією з фіксацією питань та відповідей на них.
Критерії оцінювання результатів навчання: Бали за поточний контроль виставляються після виконання і захисту індивідуального науково-дослідного завдання в усній формі не пізніше першого робочого дня після закінчення першого тижня семестрового контролю. Здобувач освіти допускається до складання семестрового контролю (у формі іспиту) лише після виконання обов’язкових індивідуального робіт. Максимальна сума балів за поточний контроль – 40. Семестровий контроль містить дві складові – письмову (?=50 балів) та усну (?=10 балів). Оцінювання результатів навчання здобувачів освіти здійснюють відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої у Національному університеті «Львівська політехніка». Методику розподілу та нарахування балів здобувачам вищої освіти регламентовано Положенням про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання здобувачів освіти Національному університеті «Львівська політехніка».
(https://lpnu.ua/sites/default/files/2020/pages/2028/svo0309polozhennyaproorganizaciyutaprovedennyapotochnogoisemestrovogokontrolyu.pdf).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Кунтий О.І. Гальванотехніка: Навчальний посібник. – Львів: НУ “ЛП”, 2004 – 236 с.
2. Якименко Г.Я., Артеменко В.М. Технічна електрохімія. Ч. 3. Гальванічні виробництва: Підручник / За ред. Б.І. Байрачного. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2006. – 272 с.
3. Гальванотехніка. Проектування гальванічних виробництв: навч. посіб. / О.В. Лінючева, Л.А. Яцюк, Т.І. Мотронюк, О.І. Букет, С.В. Фроленкова – Київ: КПІ ім. Ігоря Сікорського», 2017. – 147 с.
4. Байрачний Б.І., Ляшок Л.В. Рідкісні розсіяні і благородні елементи. Технологія виробництва та використання: Підручник. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2007. – 288 с.
5. Електрохімічне одержання металів у водних розчинах / В.Т. Яворський, О.І. Кунтий, С.І. Козак, В.М. Срібний. Навчальний посібник. – Львів.: ДУ “ЛП”. – 1999. – 118 с.
6. Кунтий О., Яцишин М., Зозуля Г., Добровецька О., Решетняк О. Електрохімічний синтез металевих наночастинок і нанокомпозитів. Монографія. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2019. – 288 с.
7. Кунтий О., Зозуля Г., Шепіда М. Формування металевих наноструктурованих поверхонь і синтез наночастинок металів гальванічним заміщенням: монографія. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2024. – 280 с.
8. Знак З. О. Гідометалургія: навчальний посібник. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2023. – 277 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.04.O.066
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Хімічна технологія силікатів
Лектор: професор Луцюк Ірина Володимирівна, доцент Боровець Зенон Іванович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Інтегральна компетентність (ІНТ) – здатність розв’язувати складні задачі і проблеми хімічних технологій та інженерії або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій і характеризується невизначеністю умов і вимог
Загальні компетентності (ЗК):
ЗК1. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
ЗК3. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК5. Здатність до самоосвіти та підвищення рівня професійної кваліфікації.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності спеціальності (ФК):
ФК1. Здатність досліджувати, класифікувати і аналізувати показники якості хімічної продукції, технологічних процесів і обладнання хімічних виробництв.
ФК4. Здатність використовувати сучасне спеціальне наукове обладнання та програмне забезпечення при проведенні експериментальних досліджень і здійсненні дослідно-конструкторських розробок у сфері хімічних технологій та інженерії;
ФК6. Здатність планувати і виконувати наукові дослідження в галузі хімічної інженерії.
Результати навчання: Програмні результати (ПР):
ПР1. Критично осмислювати наукові концепції та сучасні теорії хімічних процесів та хімічної інженерії, застосовувати їх при проведенні наукових досліджень та створенні інновацій.
ПР4. Оцінювати технічні і економічні характеристики результатів наукових досліджень, дослідно-конструкторських розробок, технологій та обладнання хімічних виробництв.
ПР7. Здійснювати у науково-технічній літературі, патентах, базах даних, інших джерелах пошук необхідної інформації з хімічної технології, процесів і обладнання виробництв хімічних речовин та матеріалів на їх основі, систематизувати, і аналізувати та оцінювати відповідну інформацію.
ПР8. Планувати та виконувати експериментальні і теоретичні дослідження в сфері хімічних технологій і інженерії, формулювати і перевіряти гіпотези, аргументувати висновки, презентувати результати досліджень.
Комунікація (КОМ):
КОМ1. Зрозуміле і недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються.
Автономія і відповідальність (АіВ):
АіВ3 Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Технологія скляних виробів. Хімічна технологія повітряних, автоклавних та гідравлічних в’яжучих речовин. Хімічна технологія скла, кераміки та в’яжучих речовин (КП). Наукові дослідження за тематиками спеціальності.
Практика за темою магістерської кваліфікаційної роботи.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна “Спецкурс з наукових досліджень зі спеціальності” є освітньою компонентою спеціальності 161 Хімічні технології та інженерія, яка дає теоретичні і практичні знання про методи проведення комплексних досліджень різних видів силікатних матеріалів, вивчення їхньої структури, зміни фазового складу під час термічного оброблення; освоєння сучасних методик та обладнання для проведення фізико-хімічних методів аналізу тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів; про основні принципи самостійного виконання науково-дослідних робіт під час навчання в університеті, науково-дослідницької діяльності на виробництві та в науково-дослідних організаціях.
Опис: Стандартні методи досліджень силікатних матеріалів і виробів. Сучасні методи дослідження властивостей та контролю якості сировинних матеріалів. Фізичні методи досліджень. Неруйнівні методи. Загальні принципи методів термічного аналізу: види, суть, устаткування. Диференційно-термічний аналіз: підготовка зразків до аналізу, еталонні речовини, умови проведення аналізу, розшифровка термограм. Дилатометричні вимірювання. Методики визначення ТКЛР силікатних матеріалів. Рентгенографічні методи аналізу кристалічних речовин. Якісний та кількісний методи рентгенографічного аналізу. Інфрачервона спектроскопія. Кристалооптичні методи дослідження мінералів. Методи мікроскопічних досліджень і мікроскопічні препарати (об?єкти). Електронномікроскопічні методи аналізу речовин.
Растрова електронна мікроскопія. Особливості дослідження порошкоподібних силікатних матеріалів. Гранулометричний аналіз. Методи визначення та устаткування. Оптичні властивості скла. Методи визначення та устаткування.
Методи та критерії оцінювання: Поточний та екзаменаційний контроль.
Методи оцінювання знань: виконання та захист індивідуального науково-дослідного завдання, усне та письмове опитування, тестовий контроль.
Критерії оцінювання результатів навчання: Виконання і захист індивідуального науково-дослідного завдання – 30 балів.
Тестовий контроль – 10 балів.
Екамен (письмово-усна компонента) – 60 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Василечко Л. О. Фізичні методи дослідження функціональних матеріалів / Л. О. Василечко, А. І. Кондир. – Львів : Видавництво ЛП, 2020 – 328 с.
2. Лобода В. Б. Сучасні методи дослідження структури речовини. Спеціальний фізичний практикум. / В. Б. Лобода, В. С. Іваній, С. М. Хурсенко. – Суми :Університетська книга, 2023 – 259 с.
3. Рижова О. П. Методи дослідження структури силікатів : навч. посіб. / О. П. Рижова, О. С. Михайлюта, О. А. Сігунов. – Дніпропетровськ : ДВНЗ УДХТУ, 2012. – 208 с.
4. Романюк М. О. Кристалооптика: навч. посібник / М.О.Романюк. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2017. – 456 с.
5. Говорун Т. П. Фізичні властивості і методи дослідження матеріалів / Т. П. Говорун, А. Ф. Будник, В. Б. Юскаєв. – Суми : Сумський державний університет, 2014. – 255 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.05.O.079
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Хімічна технологія переробки нафти та газу
Лектор: Професор Олег ГРИНИШИН
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Загальні компетентності:
- здатність генерувати нові ідеї (креативність).
- здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
- здатність до самоосвіти та підвищення рівня професійної кваліфікації.
Фахові компетентності:
- здатність досліджувати, класифікувати і аналізувати показники якості хімічної продукції, технологічних процесів і обладнання хімічних виробництв.
- здатність використовувати результати наукових досліджень і дослідно-конструкторських розробок для вдосконалення існуючих та/або розробки нових технологій і обладнання хімічних виробництв.
- здатність планувати і виконувати наукові дослідження в галузі хімічної інженерії.
Результати навчання: Програмні результати навчання:
- критично осмислю-вати наукові концепції та сучасні теорії хімічних процесів та хімічної інженерії, застосовувати їх при проведенні наукових досліджень та створенні інновацій;
- оцінювати технічні і економічні характеристики результатів наукових досліджень, дослідно-конструкторських розро-бок, технологій та облад-нання хімічних виробництв;
- здійснювати у науково-технічній літературі, патентах, базах даних, інших джерелах пошук необхідної інформації з хімічної технології, процесів і обладнання виробництв хімічних речовин та матеріалів на їх основі, систематизувати, і аналізувати та оцінювати відповідну інформацію.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - Методологія наукових досліджень;
- Сучасні технології переробки горючих копалин;
- Сучасні технології виробництва базових олив та переробки газів;
- Наукові дослідження за тематикою спеціальності ХТПВ.
Короткий зміст навчальної програми: У дисципліні розглянуто принципи і передбачено засвоєння навичок дослідження основних закономірностей процесів технології палива та вуглецевих матеріалів.
Опис: - Основні підходи до процесів перероблення важких нафт;
- дослідження процесів одержання адгезійних додатків до нафтових бітумів;
- дослідження процесів одержання нафтових бітумів та матеріалів на їх основі;
- регенерація нафтових олив як спосіб повторного використання нафтової сировини;
- наукові дослідження процесів одержання бітумних емульсій;
- процеси зневоднення та знесолення нафти при підготовці її до перероблення;
- основні підходи до процесів знесірчення вугілля;
- процеси антикорозійного захисту нафто-заводського обладнання.
Методи та критерії оцінювання: - підсумковий контроль (іспит): письмово-усна форма (100%)
Критерії оцінювання результатів навчання: .
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: - Братичак М.М., Гринишин О.Б. Технологія нафти та газу. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2013.– 180 с.
- Братичак М.М., Пиш’єв С.В., Рудкевич М.І. Хімія та технологія переробки вугілля. – Львів: В-цтво “Бескид Біт”, 2006. – 272 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.06.O.092
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Хімічна технологія переробки пластмас
Лектор: доцент, к.т.н. Гуменецький Тарас Володимирович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Інтегральна компетентність:
Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та проблеми хімічних технологій та інженерії або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій і характеризується невизначеністю умов і вимог.
Загальні компетентності:
1. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
2. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
3. Здатність до самоосвіти та підвищення рівня професійної кваліфікації.
Фахові компетентності:
1. Здатність досліджувати, класифікувати і аналізувати показники якості хімічної продукції, технологічних процесів і обладнання хімічних виробництв.
2. Здатність використовувати сучасне спеціальне наукове обладнання та програмне забезпечення при проведенні експериментальних досліджень і здійсненні дослідно-конструкторських розробок у сфері хімічних технологій та інженерії.
3. Здатність планувати і виконувати наукові дослідження в галузі хімічної інженерії.
Результати навчання: ПР 1.Критично осмислювати наукові концепції та сучасні теорії хімічних процесів та хімічної інженерії, застосовувати їх під час проведення наукових досліджень та створенні інновацій.
ПР 2. Здійснювати пошук необхідної інформації з хімічної технології, процесів і обладнання виробництв хімічних речовин та матеріалів на їх основі, систематизувати, аналізувати та оцінювати відповідну інформацію.
ПР 4. Оцінювати технічні і економічні характеристики результатів наукових досліджень, дослідно-конструкторських розробок, технологій та обладнання хімічних виробництв.
ПР 7. Здійснювати у науково- технічній літературі, патентах, базах даних, інших джерелах пошук необхідної інформації з хімічної технології, процесів і обладнан-ня виробництв хімічних речовин та мате-ріалів на їхній основі, систематизувати, і аналізувати та оцінювати відповідну інформацію.
КОМ 1. Зрозуміле і недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються.
АіВ1. Управління робочими або навчальними процесами, які є складними, непередбачуваними та потребують нових стратегічних підходів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Технологічні процеси модифікування та перероблення полімерних і композиційних матеріалів;
• Сучасні технологічні процеси перероблення полімерних і композиційних матеріалів;
• Наукові дослідження за тематикою хімічних технологій високомолекулярних сполук.
Короткий зміст навчальної програми: У лекційному матеріалі розглядаються питання організації та методології наукових досліджень, постановка і проведення експериментальних досліджень, а також основні елементи самостійної творчої роботи й шляхи та способи впровадження у виробничий процес нових і прогресивних результатів.
Опис: 1. Основні положення про науку і науково-дослідницьку роботу.
Визначення і особливості науки. Поняття наукового знання.
2. Методологія в наукових дослідженнях.
Методи теоретичних і емпіричних досліджень. Теорія і методологія науково-технічної творчості. Організація і планування наукових досліджень, системний підхід як основа наукових досліджень.
3. Організація науково-дослідницької роботи.
Вибір напрямку наукового дослідження. Визначення теми і об’єкту досліджень. Інформаційний пошук. Науково-технічна інформація. Аналіз інформації і формування завдань наукових досліджень. Особливості організації наукових досліджень, пов’язаних з виробництвом.
4. Експериментальні дослідження.
Класифікація, типи і завдання експерименту. Метрологічне забезпечення
експерименту. Роль стандартів у дослідницькій роботі.
5. Статистична обробка експериментальних даних.
Вимірювання та їх похибки. Класифікація. Випадкові величини. Повна вибірка кінцевих значень. Розподіл ймовірності.
6. Планування хімічного експерименту.
Суть теорії планування експерименту. Пасивний і активний експеримент. Вибір факторів і визначення факторного простору. Принцип рандомізації.
7. Організація експериментальних досліджень
Організація робочого місця. Вибір методів і методик. Культура проведення експерименту. Обробка результатів.
8. Оформлення результатів наукових досліджень.
Робота над рукописом і доповіддю. Підготовка усного повідомлення. Підготовка демонстраційних матеріалів.
Методи та критерії оцінювання: Основними методами діагностики знань є: поточний (ПК) і семестровий контроль (СК), який здійснюється з навчального матеріалу, обсяг якого визначений робочою програмою дисципліни за семестр.
Поточний контроль здійснюється під час лекцій з метою перевірки рівня засвоєння теоретичних і практичних знань та умінь студента. ПК проводиться у формі: тестового та письмово-усного контролю.
Семестровий контроль проводиться у формі екзамену (ЕК). Екзамен – це форма СК результатів навчання студента з навчальної дисципліни за семестр.
Критерії оцінювання результатів навчання: Разом за дисципліну - 100 балів.
Тестовий контроль – 32 бали, Екзамен – 68 балів (письмова компонента 52, усна – 16).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
За 100-бальною шкалою Університету За національною шкалою
100-88 балів «Відмінно»
87-71 балів «Добре»
70-50 балів «Задовільно»
49-00 балів «Незадовільно»
Рекомендована література: 1. Електронний навчально - методичний комплекс «Спецкурс з наукових досліджень спеціальності». / Гуменецький Т.В. https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=11472.
2. Левицький В.Є. Методологія досліджень властивостей полімерних матеріалів: Навчальний посібник / В.Є. Левицький, Т.В. Гуменецький. – Львів: Растр-7, 2021. 312 с.
3. Левицький В.Є. Сучасні експериментальні методи досліджень у хімії та технології полімерів: Навчальний посібник / В.Є. Левицький, Т.В. Гуменецький. – Львів: Растр-7, 2022. – 292 c.
3. Добронравова І.С., Сидоренко Л.І. Філософія та методологія науки. Київ, 2008. 260 с.
4. Основи наукових досліджень. Організація самостійної та наукової роботи студента: Навч. посібник / Я.Я.Чорненький, Н.В. Чорненька, С.Б. Рибак та ін. –К.: ВД«Професіонал», 2006. –208 с.
5. Шейко В.М., Кушнаренко Н.М. Організація та методика науково - дослідницької діяльності: Підручник. –2-ге вид., перероб. і доп. –К.: Знання-Прес, 2002. –295 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.07.O.105
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Хімічна технологія переробки пластмас
Лектор: доцент, к.т.н. Гуменецький Тарас Володимирович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Інтегральна компетентність:
Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та проблеми хімічних технологій та інженерії або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій і характеризується невизначеністю умов і вимог.
Загальні компетентності:
1. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
2. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
3. Здатність до самоосвіти та підвищення рівня професійної кваліфікації.
Фахові компетентності:
1. Здатність досліджувати, класифікувати і аналізувати показники якості хімічної продукції, технологічних процесів і обладнання хімічних виробництв.
2. Здатність використовувати сучасне спеціальне наукове обладнання та програмне забезпечення при проведенні експериментальних досліджень і здійсненні дослідно-конструкторських розробок у сфері хімічних технологій та інженерії.
3. Здатність планувати і виконувати наукові дослідження в галузі хімічної інженерії.
Результати навчання: ПР 1.Критично осмислювати наукові концепції та сучасні теорії хімічних процесів та хімічної інженерії, застосовувати їх під час проведення наукових досліджень та створенні інновацій.
ПР 2. Здійснювати пошук необхідної інформації з хімічної технології, процесів і обладнання виробництв хімічних речовин та матеріалів на їх основі, систематизувати, аналізувати та оцінювати відповідну інформацію.
ПР 4. Оцінювати технічні і економічні характеристики результатів наукових досліджень, дослідно-конструкторських розробок, технологій та обладнання хімічних виробництв.
ПР 7. Здійснювати у науково- технічній літературі, патентах, базах даних, інших джерелах пошук необхідної інформації з хімічної технології, процесів і обладнан-ня виробництв хімічних речовин та мате-ріалів на їхній основі, систематизувати, і аналізувати та оцінювати відповідну інформацію.
КОМ 1. Зрозуміле і недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються.
АіВ1. Управління робочими або навчальними процесами, які є складними, непередбачуваними та потребують нових стратегічних підходів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Технологічні процеси модифікування та перероблення полімерних і композиційних матеріалів;
• Сучасні технологічні процеси перероблення полімерних і композиційних матеріалів;
• Наукові дослідження за тематикою хімічних технологій високомолекулярних сполук.
Короткий зміст навчальної програми: У лекційному матеріалі розглядаються питання організації та методології наукових досліджень, постановка і проведення експериментальних досліджень, а також основні елементи самостійної творчої роботи й шляхи та способи впровадження у виробничий процес нових і прогресивних результатів.
Опис: 1. Основні положення про науку і науково-дослідницьку роботу.
Визначення і особливості науки. Поняття наукового знання.
2. Методологія в наукових дослідженнях.
Методи теоретичних і емпіричних досліджень. Теорія і методологія науково-технічної творчості. Організація і планування наукових досліджень, системний підхід як основа наукових досліджень.
3. Організація науково-дослідницької роботи.
Вибір напрямку наукового дослідження. Визначення теми і об’єкту досліджень. Інформаційний пошук. Науково-технічна інформація. Аналіз інформації і формування завдань наукових досліджень. Особливості організації наукових досліджень, пов’язаних з виробництвом.
4. Експериментальні дослідження.
Класифікація, типи і завдання експерименту. Метрологічне забезпечення
експерименту. Роль стандартів у дослідницькій роботі.
5. Статистична обробка експериментальних даних.
Вимірювання та їх похибки. Класифікація. Випадкові величини. Повна вибірка кінцевих значень. Розподіл ймовірності.
6. Планування хімічного експерименту.
Суть теорії планування експерименту. Пасивний і активний експеримент. Вибір факторів і визначення факторного простору. Принцип рандомізації.
7. Організація експериментальних досліджень
Організація робочого місця. Вибір методів і методик. Культура проведення експерименту. Обробка результатів.
8. Оформлення результатів наукових досліджень.
Робота над рукописом і доповіддю. Підготовка усного повідомлення. Підготовка демонстраційних матеріалів.
Методи та критерії оцінювання: Основними методами діагностики знань є: поточний (ПК) і семестровий контроль (СК), який здійснюється з навчального матеріалу, обсяг якого визначений робочою програмою дисципліни за семестр.
Поточний контроль здійснюється під час лекцій з метою перевірки рівня засвоєння теоретичних і практичних знань та умінь студента. ПК проводиться у формі: тестового та письмово-усного контролю.
Семестровий контроль проводиться у формі екзамену (ЕК). Екзамен – це форма СК результатів навчання студента з навчальної дисципліни за семестр.
Критерії оцінювання результатів навчання: Разом за дисципліну - 100 балів.
Тестовий контроль – 32 бали, Екзамен – 68 балів (письмова компонента 52, усна – 16).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Електронний навчально - методичний комплекс «Спецкурс з наукових досліджень спеціальності». / Гуменецький Т.В. https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=11472.
2. Левицький В.Є. Методологія досліджень властивостей полімерних матеріалів: Навчальний посібник / В.Є. Левицький, Т.В. Гуменецький. – Львів: Растр-7, 2021. 312 с.
3. Левицький В.Є. Сучасні експериментальні методи досліджень у хімії та технології полімерів: Навчальний посібник / В.Є. Левицький, Т.В. Гуменецький. – Львів: Растр-7, 2022. – 292 c.
3. Добронравова І.С., Сидоренко Л.І. Філософія та методологія науки. Київ, 2008. 260 с.
4. Основи наукових досліджень. Організація самостійної та наукової роботи студента: Навч. посібник / Я.Я.Чорненький, Н.В. Чорненька, С.Б. Рибак та ін. –К.: ВД«Професіонал», 2006. –208 с.
5. Шейко В.М., Кушнаренко Н.М. Організація та методика науково - дослідницької діяльності: Підручник. –2-ге вид., перероб. і доп. –К.: Знання-Прес, 2002. –295 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.08.O.118
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Органічна хімія
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.09.O.132
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Хімічна інженерія
Лектор: Атаманюк В.М.
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Основним завданням дисципліни "Спецкурс з наукових досліджень спеціальності комп’ютерна хімічна інженерія" – 161 Хімічні технології та інженерія є набуття особою, яка навчається, компетентностей для раціонального вибору технологічних процесів, складання, випробування, нанесення захисних покриттів і контролю в процесі виготовлення хімічного обладнання з метою одержання високоякісної продукції при найнижчій собівартості їх виготовлення.
Внаслідок вивчення навчальної дисципліни «Спецкурс з наукових досліджень спеціальності комп’ютерна хімічна інженерія» студент повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
1. Вибрати та застосувати знання і розуміння з хімії для вирішення якісних і кількісних проблем на хімічному виробництві.
2. Класифікувати й аналізувати проблеми різного характеру та складати план щодо їх вирішення.
3. Оцінювати вплив технологічних чинників на склад кінцевого продукту.
4. Оцінювати ризики, пов’язані з використанням хімічних речовин і лабораторних досліджень, та контролювати якість вихідних речовин і кінцевих (товарних) продуктів хімічних технологій.
5. Узагальнювати дані, отримані в результаті лабораторних досліджень і вимірювань, з точки зору їх значимості, та співвіднести їх з відповідною теорією.
6. Встановлювати зв'язок отриманих даних із результатами математичного моделювання хімічних і хіміко-технологічних процесів.
7. Пояснювати причини виникнення ризиків, пов’язаних із використанням хімічних речовин і лабораторних процедур.
8. Досліджувати вплив фізико-хімічних чинників на властивості об’єкта дослідження чи проектування.
Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей:
загальних:
1. Вміння працювати з науковою літературою, шукати, оцінювати і зберігати наукові дані, критично оцінювати отриману інформацію.
2. Здатність формулювати наукові проблеми, аргументувати свою позицію, брати участь у науковій дискусії.
3. Вміння створювати наукові тексти (складати плани, писати анотації, реферати, тези, конспекти, доповіді, статті та звіти).
4. Навички організації та проведення наукового експерименту.
5. Здатність навчатися, сприймати набуті знання в предметній області та інтегрувати їх із уже наявними.
6. Здатність до системного мислення, продукування нових ідей, креативності.
7. Здатність здійснювати пошук та аналізувати інформацію, навички використання інформаційних і комунікаційних технологій. Формулювати технічні завдання з урахуванням наявності відповідного обладнання, методик, інструментів і матеріалів;
фахових:
1. Уміння продемонструвати знання та розуміння основних фактів, концепцій, принципів і теорій хімічної технології.
2. Уявлення про різноманітність об’єктів хімічної технології, промисловості, хімічної продукції.
3. Володіння методами спостереження, опису, ідентифікації, класифікації, об’єктів хімічної технології та промислової продукції.
4. Сучасні уявлення про принципи структурної організації та типових функцій і механізмів роботи технологічних об’єктів хімічних виробництв.
5. Здатність застосовувати основні фізико-хімічні методи аналізу й оцінки стану хіміко-технологічних систем.
Результати навчання: Результати навчання даної дисципліни деталізують такі програмні результати навчання:
1. Знання основних фактів, концепцій, принципів і теорій, що відносяться до хімії, механізмів і принципів хімічних перетворень речовин.
2. Знання теоретичних основ технологій виробництва хімічних речовин, а також матеріалів та виробів на їх основі.
3. Знання методів хімічного та фізико-хімічного аналізу сировини, матеріалів, хімічної продукції та виробів на їх основі.
4 Знання методологій проектування та модернізації об’єктів хімічної промисловості, відповідно до нормативних вимог чинних стандартів і технічних умов.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Чисельне моделювання теплових процесів Наукові дослідження за тематикою комп'ютерної хімічної інженерії
Чисельне моделювання масообмінних процесів
Чисельне моделювання механічних розрахунків обладнання
Короткий зміст навчальної програми: Курс "Спецкурс з наукових досліджень спеціальності" призначений для формування фахівця що має необхідні навички для удосконалення та інтенсифікації хіміко-технологічних процесів, вирішувати поставлені задачі і володіти професійними технічними знаннями дослідника. Для досягнення цієї мети постійно удосконалюється система навчання у вищій школі шляхом сполучення навчального процесу з науковими дослідженнями. Сучасні досягнення в області створення наукових основ хіміко-технологічних процесів вимагають знання студентами методики наукових досліджень у конкретній області.
Опис: 1. Статика процесу висушування вологих матеріалів
2. Кінетика і динаміка висушування вологих матеріалів.
3. Експериментальне визначення коефіцієнтів дифузії під час висушування вологих матеріалів
4. Швидкість та інтенсивність сушіння.
5. Граничні умови першого роду.
6. Граничні умови другого роду.
7. Граничні умови третього роду.
8. Фільтраційне сушіння вологих дисперсних матеріалів. Механізм фільтраційного сушіння.
9. Застосування пакетів прикладних програм для вирішення диференціальних рівнянь, що описують процес масообміну у стаціонарному шарі.
10. Апаратурне оформлення процесу фільтраційного сушіння дисперсних матеріалів.
1. Статика процесу висушування вологих матеріалів
2. Кінетика і динаміка висушування вологих матеріалів.
3. Експериментальне визначення коефіцієнтів дифузії під час висушування вологих матеріалів
4. Швидкість та інтенсивність сушіння.
5. Граничні умови першого роду.
6. Граничні умови другого роду.
7. Граничні умови третього роду.
8. Фільтраційне сушіння вологих дисперсних матеріалів. Механізм фільтраційного сушіння.
9. Застосування пакетів прикладних програм для вирішення диференціальних рівнянь, що описують процес масообміну у стаціонарному шарі.
10. Апаратурне оформлення процесу фільтраційного сушіння дисперсних матеріалів.
1. Статика процесу висушування вологих матеріалів
2. Кінетика і динаміка висушування вологих матеріалів.
3. Експериментальне визначення коефіцієнтів дифузії під час висушування вологих матеріалів
4. Швидкість та інтенсивність сушіння.
5. Граничні умови першого роду.
6. Граничні умови другого роду.
7. Граничні умови третього роду.
8. Фільтраційне сушіння вологих дисперсних матеріалів. Механізм фільтраційного сушіння.
9. Застосування пакетів прикладних програм для вирішення диференціальних рівнянь, що описують процес масообміну у стаціонарному шарі.
10. Апаратурне оформлення процесу фільтраційного сушіння дисперсних матеріалів.
Методи та критерії оцінювання: Під час вивчення навчальної дисципліни «Спецкурс з наукових досліджень спеціальності» не передбачено поточного контролю результатів навчання студентів, семестровий контроль у вигляді екзаменаційного.
Критерії оцінювання результатів навчання: Письмово-усний контроль (залік 100 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Chemical Technology and Engineering: Monograph. (Atamanyuk V.M. et al., Eds.) – Lviv: SPOLOM, 2021. – 146 p. ISBN 978-966-919-760-3
2. Numerical Modeling of Chemical Technological Processes Using CHEMCAD Simulation Software: Textbook/ I. Husova, A.Nagurskyi, V.Atamanyuk. – Lviv: Publising House of Lviv Polytechnic, 2021. – 140 p.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Спецкурс з наукових досліджень спеціальності
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.161.10.O.146
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Хімічна інженерія
Лектор: Атаманюк В.М.
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Основним завданням дисципліни "Спецкурс з наукових досліджень спеціальності комп’ютерна хімічна інженерія" – 161 Хімічні технології та інженерія є набуття особою, яка навчається, компетентностей для раціонального вибору технологічних процесів, складання, випробування, нанесення захисних покриттів і контролю в процесі виготовлення хімічного обладнання з метою одержання високоякісної продукції при найнижчій собівартості їх виготовлення.
Внаслідок вивчення навчальної дисципліни «Спецкурс з наукових досліджень спеціальності комп’ютерна хімічна інженерія» студент повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
1. Вибрати та застосувати знання і розуміння з хімії для вирішення якісних і кількісних проблем на хімічному виробництві.
2. Класифікувати й аналізувати проблеми різного характеру та складати план щодо їх вирішення.
3. Оцінювати вплив технологічних чинників на склад кінцевого продукту.
4. Оцінювати ризики, пов’язані з використанням хімічних речовин і лабораторних досліджень, та контролювати якість вихідних речовин і кінцевих (товарних) продуктів хімічних технологій.
5. Узагальнювати дані, отримані в результаті лабораторних досліджень і вимірювань, з точки зору їх значимості, та співвіднести їх з відповідною теорією.
6. Встановлювати зв'язок отриманих даних із результатами математичного моделювання хімічних і хіміко-технологічних процесів.
7. Пояснювати причини виникнення ризиків, пов’язаних із використанням хімічних речовин і лабораторних процедур.
8. Досліджувати вплив фізико-хімічних чинників на властивості об’єкта дослідження чи проектування.
Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей:
загальних:
1. Вміння працювати з науковою літературою, шукати, оцінювати і зберігати наукові дані, критично оцінювати отриману інформацію.
2. Здатність формулювати наукові проблеми, аргументувати свою позицію, брати участь у науковій дискусії.
3. Вміння створювати наукові тексти (складати плани, писати анотації, реферати, тези, конспекти, доповіді, статті та звіти).
4. Навички організації та проведення наукового експерименту.
5. Здатність навчатися, сприймати набуті знання в предметній області та інтегрувати їх із уже наявними.
6. Здатність до системного мислення, продукування нових ідей, креативності.
7. Здатність здійснювати пошук та аналізувати інформацію, навички використання інформаційних і комунікаційних технологій. Формулювати технічні завдання з урахуванням наявності відповідного обладнання, методик, інструментів і матеріалів;
фахових:
1. Уміння продемонструвати знання та розуміння основних фактів, концепцій, принципів і теорій хімічної технології.
2. Уявлення про різноманітність об’єктів хімічної технології, промисловості, хімічної продукції.
3. Володіння методами спостереження, опису, ідентифікації, класифікації, об’єктів хімічної технології та промислової продукції.
4. Сучасні уявлення про принципи структурної організації та типових функцій і механізмів роботи технологічних об’єктів хімічних виробництв.
5. Здатність застосовувати основні фізико-хімічні методи аналізу й оцінки стану хіміко-технологічних систем.
Результати навчання: Результати навчання даної дисципліни деталізують такі програмні результати навчання:
1. Знання основних фактів, концепцій, принципів і теорій, що відносяться до хімії, механізмів і принципів хімічних перетворень речовин.
2. Знання теоретичних основ технологій виробництва хімічних речовин, а також матеріалів та виробів на їх основі.
3. Знання методів хімічного та фізико-хімічного аналізу сировини, матеріалів, хімічної продукції та виробів на їх основі.
4 Знання методологій проектування та модернізації об’єктів хімічної промисловості, відповідно до нормативних вимог чинних стандартів і технічних умов.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Чисельне моделювання теплових процесів Наукові дослідження за тематикою комп'ютерної хімічної інженерії
Чисельне моделювання масообмінних процесів
Чисельне моделювання механічних розрахунків обладнання
Короткий зміст навчальної програми: Курс "Спецкурс з наукових досліджень спеціальності" призначений для формування фахівця що має необхідні навички для удосконалення та інтенсифікації хіміко-технологічних процесів, вирішувати поставлені задачі і володіти професійними технічними знаннями дослідника. Для досягнення цієї мети постійно удосконалюється система навчання у вищій школі шляхом сполучення навчального процесу з науковими дослідженнями. Сучасні досягнення в області створення наукових основ хіміко-технологічних процесів вимагають знання студентами методики наукових досліджень у конкретній області.
Опис: 1. Статика процесу висушування вологих матеріалів
2. Кінетика і динаміка висушування вологих матеріалів.
3. Експериментальне визначення коефіцієнтів дифузії під час висушування вологих матеріалів
4. Швидкість та інтенсивність сушіння.
5. Граничні умови першого роду.
6. Граничні умови другого роду.
7. Граничні умови третього роду.
8. Фільтраційне сушіння вологих дисперсних матеріалів. Механізм фільтраційного сушіння.
9. Застосування пакетів прикладних програм для вирішення диференціальних рівнянь, що описують процес масообміну у стаціонарному шарі.
10. Апаратурне оформлення процесу фільтраційного сушіння дисперсних матеріалів.
1. Статика процесу висушування вологих матеріалів
2. Кінетика і динаміка висушування вологих матеріалів.
3. Експериментальне визначення коефіцієнтів дифузії під час висушування вологих матеріалів
4. Швидкість та інтенсивність сушіння.
5. Граничні умови першого роду.
6. Граничні умови другого роду.
7. Граничні умови третього роду.
8. Фільтраційне сушіння вологих дисперсних матеріалів. Механізм фільтраційного сушіння.
9. Застосування пакетів прикладних програм для вирішення диференціальних рівнянь, що описують процес масообміну у стаціонарному шарі.
10. Апаратурне оформлення процесу фільтраційного сушіння дисперсних матеріалів.
1. Статика процесу висушування вологих матеріалів
2. Кінетика і динаміка висушування вологих матеріалів.
3. Експериментальне визначення коефіцієнтів дифузії під час висушування вологих матеріалів
4. Швидкість та інтенсивність сушіння.
5. Граничні умови першого роду.
6. Граничні умови другого роду.
7. Граничні умови третього роду.
8. Фільтраційне сушіння вологих дисперсних матеріалів. Механізм фільтраційного сушіння.
9. Застосування пакетів прикладних програм для вирішення диференціальних рівнянь, що описують процес масообміну у стаціонарному шарі.
10. Апаратурне оформлення процесу фільтраційного сушіння дисперсних матеріалів.
Методи та критерії оцінювання: Під час вивчення навчальної дисципліни «Спецкурс з наукових досліджень спеціальності» не передбачено поточного контролю результатів навчання студентів, семестровий контроль у вигляді екзаменаційного.
Критерії оцінювання результатів навчання: Письмово-усний контроль (залік 100 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Chemical Technology and Engineering: Monograph. (Atamanyuk V.M. et al., Eds.) – Lviv: SPOLOM, 2021. – 146 p. ISBN 978-966-919-760-3
2. Numerical Modeling of Chemical Technological Processes Using CHEMCAD Simulation Software: Textbook/ I. Husova, A.Nagurskyi, V.Atamanyuk. – Lviv: Publising House of Lviv Polytechnic, 2021. – 140 p.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).