Хімія природніх біологічно активних сполук
Спеціальність: Біотехнології та біоінженерія
Код дисципліни: 6.162.01.E.053
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Технологія біологічно-активних сполук, фармації та біотехнологія
Лектор: доцент Стадницька Наталія
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: • знати базові знання в галузі природничих наук та інженерії, необхідні для освоєння професійно-орієнтованих дисциплін;
• знання основ впровадження хімії природних, фармацевтичних, токсикоз-канцерогенних та інших біологічно активних речовин. структури і властивостей неорганічних, органічних та біоорганічних речовин, а також методів їх якісного та кількісного аналізу у біотехнологічних та фармацевтичних виробництвах;
• знати фундаментальні закономірності будови та функціонування мікроорганізмів, рослинної і тваринної клітини та їх компонентів;
• володіти методами контролю біооб’єктів, якості сировини та готової біотехнологічної продукції та проводити якісний та кількісний аналіз речовин неорганічного, органічного та біологічного походження
Результати навчання: ПРН2. Вміти здійснювати якісний та кількісний аналіз речовин
неорганічного, органічного та біологічного походження, використовуючи відповідні методи.
ПРН6. Вміти визначати та аналізувати основні фізико-хімічні властивості органічних сполук, що входять до складу біологічних агентів (білки, нуклеїнові кислоти, вуглеводи, ліпіди).
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити: хімія 2 (органічна хімія), частина 1; хімія 2 (органічна хімія), частина 2; хімія 3 (аналітична хімія, хімічні методи аналізу), частина 1; хімія 3 (аналітична хімія, хімічні методи аналізу), частина 2
кореквізити: загальна біотехнологія, частина 1; загальна біотехнологія, частина 2
Короткий зміст навчальної програми: Основні класи природних біологічно активних сполук. Вплив біологічно активних речовин на організм людини. Первинні і вторинні метаболіти, мінеральні речовини. Речовини первинного метаболізму (класифікація, хімічна структура та властивості, методи виявлення та кількісного визначення в рослинній сировині, сфери використання вуглеводів, жирних олій). Вторинні метаболіти (класифікація, хімічна структура та властивості, методи виявлення та кількісного визначення в рослинній сировині, сфери використання вітамінів, терпеноїдів, алкалоїдів, глікозидів, сапонінів, фенольних сполук та їх глікозидів, кумаринів, флавоноїдів, дубильних речовин).
Опис: Основні класи природних біологічно активних сполук. Вплив біологічно активних речовин на організм людини. Первинні і вторинні метаболіти, мінеральні речовини. Речовини первинного метаболізму (класифікація, хімічна структура та властивості, методи виявлення та кількісного визначення в рослинній сировині, сфери використання вуглеводів, жирних олій). Вторинні метаболіти (класифікація, хімічна структура та властивості, методи виявлення та кількісного визначення в рослинній сировині, сфери використання вітамінів, терпеноїдів, алкалоїдів, глікозидів, сапонінів, фенольних сполук та їх глікозидів, кумаринів, флавоноїдів, дубильних речовин).
Методи та критерії оцінювання: • письмові звіти з лабораторних робіт, експрес опитування, (40 балів)
• підсумковий контроль 60 балів (контрольний захід - іспит): письмово-усна форма
Критерії оцінювання результатів навчання: • письмові звіти з лабораторних робіт, усне опитування, індивідуальна робота, контрольна робота (40 балів)
• підсумковий контроль 60 балів (контрольний захід - іспит): письмово-усна форма
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: • письмові звіти з лабораторних робіт, усне опитування, індивідуальна робота, контрольна робота (40 балів)
• підсумковий контроль 60 балів (контрольний захід - іспит): письмово-усна форма
Рекомендована література: 1. Ластухін Ю.О. Хімія природних органічних сполук. навч. посібник.- Львів: Національний університет „Львівська політехніка”(Інформаційно-видавничий центр”ІНТЕЛЕКТ+” Інституту післядипломної освіти), „Інтелект-Захід”, 2005.-560 с.
3. Методи контролю продукції тваринництва та рослинних жирів: Навчальний посібник /За заг. ред. Л.М. Крайнюк.- 2-ге вид., перероб. і доп.- Суми: ВТД „Університетська книга”, 2009.- 300 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).