Біохімія мікроорганізмів та комп'ютерні технології в промисловій біотехнології
Спеціальність: Біотехнології та біоінженерія
Код дисципліни: 6.162.02.E.066
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Технологія біологічно-активних сполук, фармації та біотехнологія
Лектор: доц., к.б.н., доцент Червецова Вероніка Геннадіївна
доцент, к.х.н., с.н.с. Хом`як С.В.
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов у біотехнології та біоінженерії, або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів біотехнології та біоінженерії.
загальні компетентності:
ЗК04. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій
фахові компетентності:
СК 14. Здатність використовувати сучасні автоматизовані системи управління виробництвом біотехнологічних продуктів різного призначення, їх технічне, алгоритмічне, інформаційне і програмне забезпечення для вирішення професійних завдань.
ФК 04.Здатність розуміти і застосувати математичне моделювання для вивчення режимів, умов та закономірностей мікробіологічних процесів.
ФКО 2.4 Здатність застосовувати знання про біохімічні перетворення в клітинах мікроорганізмів, а також для розробки технологій ферментних препаратів.
ФКО 2.10 Здатність продемонструвати знання основ в області інформаційних технологій для аналізу систем біотехнологічних виробництв та конструювання біооб`єктів та прогнозованого біотестування.
Результати навчання: знати:
- як застосовуються комп'ютерні технології для зберігання, культивування, ідентифікації мікроорганізмів, для проведення різного спектру біохімічних, мікроскопічних досліджень, фармакогеноміці, при пошуку нових ліків;
- мати поглиблені знання щодо апаратури, яка використовується у біотехнологічній аналітичній лабораторії;
вміти:
- працювати з біотехнологічними комп'ютерними програмами, будувати структурні формули та 3D моделі біологічно активних сполук, найменовувати їх, обчислювати молекулярну масу, протонні спектри, константи дисоціації
- досліджувати біологічну активність препаратів за допомогою комп'ютерних програм
- аналізувати мікроскопічні препарати промислових мікроорганізмів за допомогою комп'ютерних технологій
- проводити пошук біотехнологічної інформації за допомогою Інтернету
- застосовувати набуті знання і розуміння для впровадження нових технологій;
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Інформатика
Математичне моделювання мікробіологічних процесів
Загальна біотехнологія
Біоінформатика
Сучасне застосування біотехнологічних методів
Біомоніторинг, біобезпека, біозахист та екоекспертиза
Короткий зміст навчальної програми: Метою викладання дисципліни є формування знань і навичок в галузі біоінженерії, зокрема ознайомлення студентів із особливостями та сучасним застосуванням комп'ютерних технологій в біотехнології, зокрема в біотехнологічних лабораторіях та промисловості. В результаті вивчення даної дисципліни студент повинен знати як застосовуються комп'ютерні технології для зберігання, культивування, ідентифікації мікроорганізмів, для проведення різного спектру біохімічних, мікроскопічних досліджень, фармакогеноміці, під час біотехнологічного виробництва різноманітних продуктів.. В результати вивчення курсу студент ознайомиться з біотехнологічними комп'ютерними програмами, побудувою структурних формул та 3D моделей біологічно активних сполук, способали називання їх, обчислення молекулярної маси, оцінки біологічної активністі препаратів за допомогою комп'ютерних програм, аналіз мікроскопічних препаратів промислових мікроорганізмів за допомогою комп'ютерних технологій, проводення пошуку біотехнологічної інформації за допомогою Інтернету.
Курс лекцій описує сучасний стан комп’ютерних технологій в біотехнології як нового напряму наукової і практичної діяльності людини, що має в своїй основі використання програмного забезпечення для вирішення різних задач, перш за все в області харчового виробництва, генної інженерії. Результатом навчання буде вміння застосовувати практичні знання і навики, необхідні майбутньому фахівцю для обгрунтованих рішень в області організації і проведення біотехнологічних стадій виробництва. Історія розвитку комп'ютерних технологій в біотехнології. Використання суперкомп'ютерів в біології. Пошук біотехнологічної інформації в мережі Інтернет. Конвергентні технології як синергетична комбінація чотирьох галузей науки і техніки: нанонауки і нанотехнологій, біотехнологій і біомедицини, інформаційних технологій і когнітивної науки NBIC (nano-bio-info-cogno). Комп'ютерні програми для побудови 2-D та 3-D структурних формул сполук. Використання технологій професійної комп'ютерної графіки для візуалізації результатів наукових досліджень. Віртуальний скринінг, оцінка 2-D подібності. Програма PASS. Генерування 3-D моделей. Програмне забезпечення для молекулярного докінгу. Віртуальний скринінг методом QSAR. Поліпептидні ланцюги. Моделювання структури та динаміки макромолекул. Рентгеноструктурний аналіз білків. Фолдінг білків. Просторові структури молекул біополімерів і методи їх дослідження. Визначення просторової структури біологічних макромолекул, білків. Методи визначення первинних структур молекул ДНК, РНК і білків. Сучасні проблеми макромолекулярной кристалографії. Розпізнавання в первинній структурі біополімерів ділянок білка, у яких проходить кодування. Моделювання донора та акцептора різними комп'ютерними програмами. Обчислювальна екологія. Хвилі збудження в біологічних системах і кінематичний підхід до їх дослідження. Вирішення завдань розшифровки генетичної інформації, що закладена в біологічних послідовностях. Порівняльний аналіз інформаційних біополімерів. Керування виробничим процесом в біотехнології.
Опис: Живлення мікроорганізмів
Хімічний склад клітини мікроорганізмів. Макро- і мікроелементи. Потреба мікроорганізмів у джерелах Карбону, Ніфтрогену, Фосфору. Додаткові фактори росту. Автотрофи і гетеротрофи. Типи живлення мікроорганізмів. Механізми надходження поживних речовин у клітину. Видалення продуктів обміну.
Культивування і ріст мікроорганізмів
Нагромаджувальні культури мікроорганізмів і принцип елективності. Чисті культури, їх значення і методи отримання. Способи культивування мікроорганізмів: поверхневий, глибинний, періодичний, безперервний. Закономірності росту при періодичному культивуванні. Швидкість росту і час генерації. Безперервне культивування і його значення в сучасній біотехнології. Поняття про іммобілізацію ферментів та мікробних клітин. Основні типи поживних середовищ. Методи стерилізації в лабораторних та промислових умовах
Обмін речовин (метаболізм)у мікроорганізмів
Біосинтетичні процеси. Енергетичні процеси. Способи отримання енергії мікроорганізмами. Бродіння, дихання, фотосинтез, хемосинтез. Основні шляхи окиснення вуглеводів: Ембдена-Мейєргофа-Парнаса, Варбурга-Діккенса-Хорекера, Ентнера-Дудорова.
Аеробне окиснення різних органічних речовин. Дихання (цикл Кребса і дихальний ланцюг)
Аеробне окиснення різних органічних речовин. Дихання (цикл Кребса і дихальний ланцюг). Явище окисного фосфорилювання. Повне і неповне окиснення. Мікробіологічна трансформація органічних сполук. Нітратне, сульфатне, карбонатне дихання. Представники та значення анаеробних дихань в природі.
Регуляція метаболізму у мікроорганізмів
Регуляція активності ферментів. Властивості алостеричних ферментів. Ковалентна модифікація ферментів.
Регуляція синтезу ферментів шляхом індукції та репресії. Поняття про оперон. Катаболітна репресія, репресія кінцевим продуктом. Синтез ферментів центральних метаболітних шляхів.
Розвиток інформаційно-комп'ютерних технологій в біотехнології. Інформаційні технології в NBIC- конвергенції наук. Застосування програм в виробничих процесах.
Комп'ютерні програми для побудови структурних формул та роботи зі спектрами. Робота з програмами ACD Lab, MestReNova, Nuts, Isis Draw. Побудова структурних формул та 3D моделей біологічно активних сполук, їх найменування. Комп'ютерний аналіз прогнозованих спектрів ядерного магнітного резонансу, інфрачервоних та ультрафіолетових спектрів, мас-спекрометрії.
Комп’ютерні технології в контролі виробничих параметрів. Контроль процесу, витрат сировини та виробничих параметрів при виробництві борошна, хлібобулочних виробів, макаронів, кондитерських виробів.
Комп’ютерні технології в спиртовому виробництві. Контроль процесу, витрат та виробничих параметрів при виробництві спирту, вина, пива та в інших бродильних технологіях.
Комп’ютерні технології в молочному виробництві. Контроль процесу витрат сировини та виробничих параметрів при виробництві молока, масла, сиру, морозива, кисломолочної продукції.
Етапи проектування технологічних схем.
Комп’ютерні програми для отримання та обробки інфрачервоних спектрів Spectrum та Spectrum Quant.
Методи та критерії оцінювання: Виконання та захист лабораторних робіт – 20 балів;
Розрахунково-графічна робота – 30 балів.
Контрольна залікова робота – 50 балів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Основними методами діагностики знань є: поточний (ПК) і семестровий контроль (СК), який здійснюється з навчального матеріалу, обсяг якого визначений робочою програмою дисципліни за семестр.
Поточний контроль здійснюється під час лекцій і практичних занять з метою перевірки рівня засвоєння теоретичних і практичних знань та умінь здобувача. ПК проводиться у формі: письмово-усного контролю та захисту практичних робіт.
Семестровий контроль проводиться у формі іспиту. Іспит – це форма СК результатів навчання здобувача виключно за всіма видами робіт, передбачених програмою навчальної дисципліни.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. М. Е. Соловьев, М. М. Соловьев. Компьютерная химия. // "Солон-пресс". -2005 г. - 536с.
2. Орлов В.Д., Липсон В.В., Иванов В. В. Медицинская химия // Фолио.- 2005.- 464 С.
3. Sean Ekins. Computer applications in pharmaceutical research and development // Wiley.- 2016.- 806 p.
4. Бєлих І.А., Клещев М.Ф. Біологічні та хімічні сенсорні системи // Харків НТУ «ХПІ». – 2011. – 144 с.
5. Лахно В.Д. (ред)-Компьютеры и суперкомпьютеры в биологии // Мосува 2002. – 560 с.
6. Bultinck P., De Winter H., Langenaeker W., Tollenaere J.P. Computational Medicinal Chemistry for Drug Discovery // New York.- Marcel Dekker Inc.- 2014.- 684 p.
7. Abraham D.J. Burgers Medicinal Chemistry and Drug Discovery. Vol. 1. Drug Discovery. // Wiley.- 2013.- 932 P
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).