Інтелектуальна власність
Спеціальність: Фінанси, банківська справа та страхування
Код дисципліни: 7.072.01.M.020
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Економіки і маркетингу
Лектор: Кандидат педагогічних наук, старший викладач Калінська О.П.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Мета викладання дисципліни:
- дати студентам базові знання про правовий захист інтелек¬туальної власності;
- навчити студентів системному підходу до аналізу специфіки правової охорони інтелектуальної власності;
- дати студентам необхідні знання вітчизняних нормативно-правових актів та міжнародних конвенцій і договорів.
Завдання вивчення дисципліни:
- прослідкувати процес виникнення правової бази із захисту інтелектуальної власності в суверенній Україні;
- проаналізувати нормативно-правові акти із захисту інтелектуальної власності;
- охарактеризувати систему прав інтелектуальної власності людини в Україні;
- виокремити особливості правозастосування в галузі захисту інтелектуальної власності;
- проаналізувати судову практику застосування авторського, суміжного і патентного права для захисту інтелектуальної власності.
Компетенції, якими треба оволодіти студентові:
- застосовувати набуті знання для аналізу видів правової охорони в залежності від об’єкту охорони;
- визначити правову охорону складових частин синтетичного комплексного твору інтелектуальної творчості;
- визначати зміст і послідовність практичних дій із захисту інтелектуальної власності;
- оцінювати межі параметрів твору з метою недопущення плагіату.
- етапи виникнення правової бази захисту інтелектуальної власності;
- нормативно-правові акти із захисту творів науки, літератури. мистецтва;
- диференціацію правової бази в залежності від об’єкта інтелектуальної власності;
- джерельну базу із захисту інтелектуальної власності (основні монографії, підручники, статті і т.п.);
- категоріальний апарат курсу.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Політологія
Короткий зміст навчальної програми: Тема лекції 1. Інтелектуальна власність як результат творчої діяльності.
Інтелектуальна власність як право. Класифікація об’єктів права інтелектуальної власності. Суб'єкти права інтелектуальної власності.Система законодавства України про інтелектуальну власність. Державна система правової охорони інтелектуальної власності.
Тема лекції 2. Інтелектуальна власність як економічна категорія.
Комерціалізація прав на об'єкти інтелектуальної власності.Система захисту прав інтелектуальної власності і її призначення.Договори у сфері інтелектуальної власності. Загальні положення.
Авторські договори. Загальні положення.Права і обов’язки сторін за авторським договором.Обов’язки користувача.Припинення і розірвання авторського договору.Договори на депонування рукописів.Договори на використання комп’ютерних програм.
Тема лекції 3. Авторське право і суміжні права
Поняття авторського права як інституту права інтелектуальної власності. Об'єкти та суб'єкти авторського права.Особисті немайнові права автора. Майнові права авторів.Розпорядження авторськими правами, авторський договір.
Тема лекції 4. Право промислової власності.
Поняття, ознаки та об'єкти винаходу, корисної моделі. Суб'єкти права на винаходи (корисні моделі).
Поняття, ознаки та об'єкти промислового зразка. Суб'єкти права на промисловий зразок.
Охорона прав Інтелектуальної власності на нетрадиційні об'єкти промислової власності
Охорона прав інтелектуальної власності на комерційні позначення
Тема лекції 5. Захист права інтелектуальної власності
Поняття захисту інтелектуальної власності. Поняття захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності. Поняття захисту від недобросовісної конкуренції.Судовий порядок захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності. Кримінальна відповідальність за порушення прав на об'єкти інтелектуальної власності.Захист прав на об'єкти інтелектуальної власності у відповідності з угодами і директивами, що діють в рамках Світової організації торгівлі (СОТ) і Ради Європейського Співтовариства.
Тема лекції 6. Патентна інформація і документація
Законодавча та нормативна база з питань патентно-інформаційної діяльності, її характе-ристика.Міжнародні, регіональні та національні патентно-інформаційні органи, їх функції.Патентно-інформаційна діяльність
Тема лекції 7. Економіка інтелектуальної власності
Інтелектуальний капітал, його економічна природа, класифікація видів та властивості механізму його функціонування. Інтелектуальна економіка – складова інноваційної моделі розвитку. Механізм комерціалізації інтелектуальної власності та його державне регулювання
Тема лекції 8. Розпорядження правами інтелектуальної власності
Ліцензія як правова форма розпорядження правами інтелектуальної власності. Типові договори виключної і невиключної ліцензії на об'єкти промислової власності, їх значення при укладанні та формуванні умов ліцензійного договору. Поняття ноу-хау, критерії його визначення.
Методи та критерії оцінювання: - Поточний контроль (тестування, самостійні роботи) – 40 балів;
- Підсумковий контроль – 60 балів
Рекомендована література: 1. Бондаренко С.В. Авторське право і суміжні права. - К.: Ін-т інтел. власності і права, 2004. - 260 с.
2. Бутнік-Сіверський О.Б. Економіка інтелектуальної власності: Навчальний посібник. - К.: "Ін-т інтел. власності і права", 2003. - 160 с.
3. Бутнік-Сіверський О.Б. Інтелектуальний капітал: теоретичний аспект//Інтелектуальний капітал.-2002, № 1. С.16-27
4. Войнаровський А.Ф. Посібник з основ інтелектуальної власності. Навчально–методичний посібник для студентів всіх напрямків. – Львів: Видавничий відділ Інституту підприємництва і перспективних технологій при Національному університеті “Львівська політехніка”, 2007. – с.
5. Всесвітня конвенція про авторське право 1952 р.: Інтелектуальна власність в Україні: правові засади та практика. – Наук.–практ. вид.: У 4–х т. / За заг. ред. О. Д. Святоцького. – Т. 1: Право інтелектуаль¬ної власності. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 1999. – С. 243–262.
6. Горленко С. А. Правовая охрана наименований мест происхожде¬ния товаров. – М.: ВНИИПИ, 1998. – ПО с.
7. Добриніна Г.П., Пархоменко В.Д. Патентна інформація та документація. Патентні дослідження: конспект лекцій. - К.: Ін- інтел. Власності і права, 2000. - 84 с.
8. Договір Всесвітньої організації інтелектуальної власності, прий¬нятий Дипломатичною конференцією 20 грудня 1996 р. // Інтелек¬туальна власність. – 2001. – № 2. – С. 81–85.
9. Жаров В., Максимова Н. Концепція розвитку національної системи правової охорони інтелектуальної власності: шлях реалізації. //Інтелектуальна власність. - 2003, № 2. С. 3-6
10. Жаров В.О. Інтелектуальна власність в Україні: правові аспекти набуття, здійснення та захисту прав. Монографія. - К.: Видавничий Дім "Ін Юре", 2000. - 188 с.
11. Законодавство України у сфері інтелектуальної власності: проблема вступу до СОТ. Матеріали слухань у Комітеті з питань науки і освіти Верховної Ради України / Упорядник Г.О.Андрощук. - Парламентське видавництво 2002 -359с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).