Метрологія і електричні вимірювання

Спеціальність: Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка
Код дисципліни: 6.141.00.O.024
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Теоретична та загальна електротехніка
Лектор: доцент Мадай Володимир Степанович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення дисципліни є надання студентам фундаментальних знань у царині метрології, вимірювальної техніки і методів вимірювання електричних величин, необхідних для успішного оволодіння студентами своєї та суміжних дисциплін навчального процесу, підготовки спеціалістів дослідної, проектної та виробничо-технічної діяльності в галузі електроенергетики, електротехніки та електромеханіки.
Завдання: загальні компетентності: • здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу; • здатність до пошуку, опрацювання та аналізу інформації з різних джерел; • здатність застосовуватизнання у практичних ситуаціях. фахові компетентності: • здатність вирішувати комплексні спеціалізовані задачі і практичні проблеми, пов’язані з проблемами метрології, електричних вимірювань, роботою пристроїв автоматичного керування, релейного захисту та автоматики; • здатність розробляти проекти електроенергетичного, електротехнічного та електромеханічного устаткування із дотриманням вимог законодавства, стандартів і технічного завдання;с • Усвідомлення необхідності постійно розширювати власні занняпро нові технології в електроенергетиці, електротехніці та електромеханіці;
Результати навчання: • Знати сучасні засоби вимірювальної техніки, їх основні метрологічні характеристики та області застосування; • Вміти вибрати метод вимірювання та засоби вимірювальної техніки для вимірювання конкретної фізичної величини; • Опрацьовувати експериментальні дані з метою отримання достовірних результатів вимірювання.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Фізика • Вища математика • ТОЕ, ч.1
Короткий зміст навчальної програми: Основні поняття метрології та вимірювальної техніки. Аналогові вимірювальні прилади прямого перетворення. Електронні осцилографи. Цифрові вимірювальні прилади. Перетворювачі електричних величин. Вимірювання струму, напруги, електричного опору, потужності . Вимірювання магнітних величин. Вимірювання і контроль неелектричних величин.
Опис: ТЕМА 1. Процес і засоби вимірювання. ТЕМА 2. Системи електровимірювальних приладів. ТЕМА 3. Цифрові вимірювальні прилади. ТЕМА 4. Електроннi осцилографи. ТЕМА 5. Перетворювачі електричних величин. ТЕМА 6. Вимірювання опорів. ТЕМА 7. Вимірювання потужності постійного та однофазного змінного струму. ТЕМА 8. Вимірювання магнітних величин. ТЕМА 9. Вимірювання і контроль неелектричних величин.
Методи та критерії оцінювання: • Письмові звіти з лабораторних робіт, розрахунково-графічна робота (25%) • підсумкова контрольна робота: іспит, (75%)
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (ПК) - 25б. Екзаменаційний контроль - 75б. : письмова компонента 70 б., усна компонента - 5б.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Метрологія та вимірювальна техніка : підручник / Є.С. Поліщук, М.М. Дорожовець, В.О. Яцук; за ред. проф. Є.С. Поліщука. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2012. – 544с. 2. Кухарчук В. В., Кучерук В.Ю., Володарський Є.Т., Грабко В.В. Основи метрології та електричних вимірювань: підр.- Херсон: Олді-плюс, 2013.-538с. 3. Мадай В.С. Основи метрології та електричних вимірювань. Консп. лекцій. – Львів: НУ “Львівська політехніка”.–2015р. 4. Гамола О.Є. Практикум з електротехніки / О.Є. Гамола, В.І. Коруд, В.С. Мадай, Н.П. Мусихіна// . – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2008. – 212 с. 5. Мадай В.С., Коруд В.І., “Метрологія та електричні вимірювання“: Лабораторний практикум та розрахунково-графічні роботи. Завдання та методичні поради до самостійної роботи студентів базового напряму “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” з дисципліни «Метрологія та електричні вимірювання»”.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).