Регулювання електроенергетичних систем

Спеціальність: Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка
Код дисципліни: 6.141.01.E.045
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Електроенергетика та системи управління
Лектор: д.т.н.,професор Варецький Юрій Омелянович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою викладання дисципліни є формування у студентів необхідних компетентностей та набуття ними теоретичних знань для розуміння і дослідження проблем регулювання електроенергетичних систем, вивчення сучасних методів аналізу стійкості та режимів роботи, оволодіння необхідними математичними методами та моделями, одержання практичних умінь і навиків для здійснення аналізу і розроблення заходів з покращення стійкості електроенергетичних систем в усталених та перехідних режимах, достатніх для успішного виконання відповідних професійних обов’язків і подальшого навчання за обраною спеціалізацією.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей: загальних: • здатність до абстрактного мислення, аналізу і синтезу, необхідних для розуміння і дззослідження проблем регулювання електроенергетичних систем; • здатність застосовувати знання у практичних задачах регулювання електроенергетичних систем; • здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово з проблем регулювання електроенергетичних систем; • здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел з ппроблем регулювання електроенергетичних систем; • здатність працювати автономно. фахових: • здатність вирішувати практичні задачі із застосуванням систем автоматизованого проектування для розрахунків стійкості електроенергетичних систем; • здатність вирішувати практичні задачі із залученням методів математики, фізики та електротехніки в частині регулювання електроенергетичних систем; • здатність вирішувати комплексні спеціалізовані задачі і практичні проблеми, пов’язані з регулювання електроенергетичних систем; • усвідомлювати необхідність постійно розширювати власні знання про нові технології в електроенергетиці; • уміння ідентифікувати, класифікувати проблеми стійкості та визначати обмеження, які накладають умови роботи електротехнічного обладнання та режими електроенергетичних систем; • уміння аргументувати вибір методу розв’язування задачі аналізу та покращення стійкості та керованості електроенергетичних систем, критично оцінювати отримані результати та захищати прийняті рішення.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання: • причини виникнення електромеханічних процесів в електроенергетичних системах та їх фізичну суть; • основи теорії моделювання й аналізу електроенергетичних систем; • сучасні методи дослідження та оцінки стійкості електроенергетичних систем; • принципи побудови схем та вибору засобів регулювання електроенергетичних систем для забезпечення стійкості їх режимів; • складати рівняння стану основних елементів системи для дослідження та аналізу електромеханічних перехідних процесів; • користуватись сучасними методами оцінки стійкості режимів електроенергетичних систем; • оцінювати результати, приймати рішення та виробляти стратегію застосовування сучасних заходів з покращення стійкості електроенергетичних систем.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Теоретичні основи електротехніки; • Електричні машини; • Електричні мережі; • Електромагнітні перехідні процеси.
Короткий зміст навчальної програми: Проблема стійкості електроенергетичних систем. Статична стійкість електроенергетичної системи та критерії її оцінки. Динамічна стійкість електроенергетичної системи. Асинхронні режими. Стійкість вузлів навантаження. Методи аналізу стійкості. Засоби покращення стійкості та керованості електроенергетичної системи.
Опис: Вступ до теорії регулювання електроенергетичних систем. Проблеми регулювання електроенергетичних систем. Основні поняття і визначення. Основні поняття про статичну стійкість режиму енергосистеми. Основні поняття про динамічну стійкість режиму енергосистеми. Методи забезпечення статичної стійкості електроенергетичної системи. Критерії статичної стійкості. Статична стійкість складних електроенергетичних систем. Практичні методи розрахунків статичної стійкості. Методи забезпечення динамічної стійкості режимів енергосистем. Засоби покращення динамічної стійкості електроенергетичних систем Асинхронні режими в електричних системах. Ресинхронізація частин енергосистеми, несинхронні АПВ міжсистемних зв’язків. Стійкість вузлів навантаження електроенергетичних систем. Порущення стйкості вузлів навантажень. Лавина напруги. Процеси у вузлах навантаження при великих збуреннях. Зміна частоти і потужності в електроенергетичних системах. Засоби покращення стійкості та керованості електроенергетичної системи.
Методи та критерії оцінювання: • письмові звіти з лабораторних і розрахункових робіт, усне опитування (30%) • підсумковий контроль - екзамен: письмово-усна форма (70%)
Критерії оцінювання результатів навчання: Екзамен: максимальна оцінка в балах – 100, в тому числі - Екзаменаційний контроль: письмова компонента – 65; усна компонента – 5. Поточний контроль: виконання лабораторних робіт – 20; виконання РГР - 10
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Перехідні процеси в системах електропостачання: Підручник для вузів. Вид.2-е. доправ. та доп. / Г.Г. Півняк, В.М. Винославський, А.Я. Рибалко, Л.І. Несен. – Дніпропетровськ:. 2002. – 597 с. 2. Power System Stability and Control/ P. Kundur, McGraw-Hill, 1994. 3. Power system dynamics: stability and control/ K. Padiyar, Ansham, 2004.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).