Історія української та зарубіжної літератури

Спеціальність: Філологія (прикладна лінгвістика)
Код дисципліни: 6.035.10.O.017
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Прикладна лінгвістика
Лектор: Левицька Оксана Степанівна Горін Ольга Романівга
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою навчальної дисципліни на ОП «Філологія (прикладна лінгвістика)» є поглиблені знання зі світового та українського літературного процесу від античності до перших десятиліть ХХІ століття, вільне орієнтування в основних періодах розвитку літератури, літературно-мистецьких напрямах, течіях та стилях, знання жанрів словесного мистецтва, творчої спадщини видатних представників літератури та ключових текстів кожної літературно-мистецької доби, вироблення навичок аналізу літературних творів та їхніх перекладів та адаптацій. В результаті вивчення дисципліни студенти мають знання про основні етапи розвитку світового й українського літературного процесу, зокрема, літературні напрями та течії, стилі; найхарактерніші особливості культурно-історичної доби, відображеної у творах, що увійшли до текстового вивчення; розуміють місце і значення вивчених творів у творчому доробку письменника та літературному процесі певного періоду й країни; знають сюжет, особливості композиції, систему персонажів вивчених творів, їхні стильові та жанрові особливості; знають основні переклади творів світової літератури й давніх українських письменників. Після вивчення дисципліни студенти орієнтуються в літературно-мистецьких епохах розвитку літератури, вміють схарактеризувати значення та ідейно-естетичні вартості кожної з них, аналізувати специфіку літературних напрямів, класифікувати літературні явища з погляду літературних методів, течій, шкіл; характеризувати творчу спадщину видатних представників літератури, своєрідність їхніх творчих методів та індивідуальних стилів; користуватися різними підходами до аналізу літературних творів; орієнтуватися у сучасному літературному процесі України й світу, самостійно аналізують будь-яке літературне явище, процес, художній твір.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: — загальні компетентності: здатність навчатися; уміння спілкуватися усно та в письмовій формі рідною мовою; здатність здійснювати пошук та аналізувати інформацію з різних джерел; уміння застосовувати знання в практичних ситуаціях; знання та розуміння предметної області та розуміння фаху; уміння працювати самостійно; здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області; — фахові компетентності: здатність розуміти та уміло використовувати лінгвістичні, математичні та числові методи в професійній галузі; усвідомлення структури філологічної науки та її теоретичних основ; здатність використовувати в професійній діяльності системні знання про основні періоди розвитку літератури, що вивчається, від давнини до ХХІ століття, еволюцію напрямів, жанрів і стилів, чільних представників та художні явища, а також знання про тенденції розвитку світового літературного процесу та української літератури; здатність вільно орієнтуватись у складних соціокультурних обставинах, готовність обслуговувати не тільки інноваційні процеси, а й процеси комунікації у широкому розумінні; здатність до збирання й аналізу, систематизації та інтерпретації мовних, літературних, фольклорних фактів, інтерпретації та перекладу тексту; здатність здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів; здатність створювати письмові мовленнєві висловлювання різних типів і жанрів у межах запропонованих сфер і тем, а також на основі почутого, побаченого, прочитаного і з власного життєвого досвіду, доречно використовуючи відповідні лінгвальні засоби, висловлюючи власне ставлення та обґрунтовуючи власну думку про предмет спілкування.
Результати навчання: Знати й розуміти загальні властивості літератури як мистецтва слова і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. Здатність, використовуючи знання з історії літератури, формувати власні оцінки, позиції у ставленні до минулого, сучасного і майбутнього України та інших країн. Здатність творчо підходити до складних, суперечливих проблем сучасної соціальної дійсності, аналізувати сучасні проблеми розвитку суспільства. Здатність самостійно опановувати нові знання, критично оцінювати набутий досвід з позицій найновіших досягнень літературознавчої науки. Здатність аналізувати й інтерпретувати твори художньої літератури, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти має бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: — здатність продемонструвати знання та розуміння сутності мови як суспільного явища, її зв’язок з мисленням, культурою та суспільним розвитком народу; принциповий зв’язок мови і світу; походження і розвиток мови, її рівні; основні одиниці мови і мовлення; функціональні властивості мови; — знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію мов і літератур, що вивчаються, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності; — здатність, використовуючи знання з гуманітарних та соціально-економічних наук, формувати власні оцінки, позиції у ставленні до минулого, сучасного і майбутнього України, використовувати принципи історичного підходу для інтерпретації різних подій суспільного життя як минулого, так і теперішнього; здатність творчо підходити до складних, суперечливих проблем сучасної соціальної дійсності, аналізувати сучасні проблеми розвитку суспільства; — здатність самостійно опановувати нові знання, критично оцінювати набутий досвід з позицій останніх досягнень філологічної науки та соціальної практики; здатність аналізувати й інтерпретувати твори української та зарубіжної художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі; — уміння спілкуватись, як в усній, так і письмовій комунікації українською мовою та двома іноземними мовами (англійською, німецькою чи японською, польською, чеською); здатність використання різноманітних методів, зокрема інформаційних технологій, для ефективно спілкування на професійному рівні; —здатність адаптуватись до нових ситуацій та приймати рішення; усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань; відповідально ставитись до виконуваної роботи та досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Історія української та зарубіжної літератури» передбачає поглиблене вивчення світового та вітчизняного літературного процесу від античності до перших десятиліть ХХІ століття. Предметом вивчення дисципліни основні періоди розвитку літератури, літературно-мистецькі напрями, течії та стилі, еволюція жанрів словесного мистецтва та творча спадщина письменників, особливості їхнього творчого методу та стилю, кращі літературні твори, а також переклади та видання творів світової та давньої української літератури.
Опис: Антична література: література Давньої Греції й Риму. Література західноєвропейського Середньовіччя (героїчний епос, лицарська та міська літератури Середніх віків). Література доби Відродження (італійська, англійська, французька, німецька, іспанська та португальська літератури доби Відродження) Література ХVІІ ст. (література бароко та класицизму, «золота доба» іспанської літератури; англійська та французька літератури ХVІІ ст.) . Література ХVІІІ ст. (Просвітництво в Англії, Франції, Німеччині). Література ХІХ ст. (літературний процес ХІХ ст.; література романтизму в Німеччині, Франції, Америці; література реалізму у Франції та Англії). Література другої пол. ХІХ — поч. ХХ ст. (декаданс, модернізм та авангардизм у літературі Франції, Англії, Австрії, Німеччині, США). Література ХХ ст. (Література Великобританії, Франції, Австрії та Німеччини, США). Література кін. ХХ — поч. ХХІ ст. (література постмодернізму, сучасна література Великобританії, Франції, Німеччині, США, країн Латинської Америки та ін. країн). Періодизація історії української літератури. Давня українська література ХІ–ХІІІ століть. Українська література XVІ– XVІІІ ст.: ренесанс та реформація, українське бароко. Нова українська література: літератури кін. ХVІІІ — XIX ст. Українська література кінця ХІХ — початку ХХ століть. Український літературний процес ХХ століття. Сучасний український літературно-видавничий процес.
Методи та критерії оцінювання: З метою встановлення відповідності набутих студентами компетентностей вимогам нормативних документів щодо вищої освіти проводиться контроль результатів їх навчання, який передбачає поточний і семестровий контроль. Поточний контроль передбачає оцінювання під час усного опитування теоретичного матеріалу на практичних заняттях, оцінювання участі студентів у дискусіях та презентування додаткової підготовки завдань самостійної роботи. При оцінюванні під час поточного контрою береться до уваги якісний та змістовний аналіз прочитаних творів, робота з першоджерелами, виконання практичних завдань та їхнє представлення. Складниками підсумкового контролю є виконання тестів та захист навчальних проєктів. Усі види та форми контролю, а також їхнє оцінювання повідомляють студентам на вступній лекції, критерії оцінювання та розподіл балів представлений в силабусах та методичних рекомендаціях. Умовами допуску до іспиту є активна робота на семінарських заняттях із рейтингом понад 50 % поточного контрою, а також виконання навчального проєкту. Навчальні проєкти мають проміжний перегляд та захист. Бали, отримані під час семінарських занять чи інших видів робіт фіксуються в журналі обліку занять. Оцінювання усіх видів робіт є відкритим, бали оприлюднюють під час занять чи після перевірки робіт усій групі (курсу).
Критерії оцінювання результатів навчання: Активна участь в обговореннях, дискусіях під час семінарських занять: 60. Виконання письмових завдань та тестів: 20. Виконання та захист індивідуальних або колективних навчальних проєктів: 20.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Рекомендована література Базова 1. Пащенко В. І., Пащенко Н. І. Антична література. Київ : Либідь, 2001. 718 с. 2. Колошук Н. Г. Історія зарубіжної літератури ХХ століття: у 2 ч. : навчальний посібник для закладів вищої освіти. Київ : Видавничий дім «Кондор», 2023. 3. Шалагінов Б. Б. Історія зарубіжної літератури від античності до початку ХІХ сторіччя. Київ : ВД «Києво-Могилянська академія», 2004. 360 с. 4. Наливайко Д. С., Шахова К. О. Зарубіжна література ХІХ століття. Доба романтизму : підручник. Київ : Заповіт, 1997. 464 с. 5. Шаповалова М. С., Рубанова Г. Л., Моторний В. А. Історія зарубіжної літератури. Середні віки та Відродження : підруч. / за ред. Я. І. Кравця. Київ : Знання, 2011. 476 с. 6. Історія зарубіжної літератури ХХ ст. : навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / за ред. В. І. Кузьменка. Київ : Академія, 2010. 496 с. 7. Курціус Е. Р. Європейська література і латинське середньовіччя / пер. з нім. А. Онишко. Львів : Літопис, 2007. 772 с. 8. Білоус П. В. Історія української літератури ХІ–ХVІІІ ст. Київ : Академія, 2010. 360 с. 9. Історія української літератури : у 12 т. / наук. ред.: Ю. Пелешенко, М. Сулима. Київ : Наукова думка. 2013–2024. 10. Історія української літератури ХІХ ст. : у 2 кн. / за ред. М. Жулинського. Київ : Либідь, 2005–2006. 11. Історія української літератури. XX століття : у 2 кн. : навч. посіб. / за ред. В. Г. Дончика. Київ : Либідь, 1993–1994. 12. Історія української літератури. Кінець XIX — початок XX ст. : у 2 кн. : підруч. / за ред. О. Д. Гнідан. Київ : Либідь, 2005. 13. Наєнко М. Художня література України: від міфів до реально¬сті. Київ : Просвіта, 2008. 1063 с. 14. Харчук Р. Б. Сучасна українська проза: Постмодерний період : нав-чальний посібник. Київ : Академія, 2005. 248 с. 15. Чижевський Д. Історія української літератури (від початків до доби реалізму). Київ : Академія, 2003. 512 с. 16. Шевчук В. Муза Роксоланська. Українська література XVI–XVIII сто¬-літь : у 2 кн. Київ : Либідь, 2004–2005. 17. Гундорова Т. Післячорнобильська бібліотека. Український літературний постмодерн. Київ : Критика, 2013. 263 с. Допоміжна 1. Анненкова О. С. Зарубіжна література ХІХ століття: європейська реалістична проза 1830–1880-х років : навч. посіб. Київ : Знання України, 2006. — 438 с. 2. Давня українська література : словник-довідник / Богдан Білоус, Петро Білоус, Оксана Савенко ; за ред. Петра Білоуса. Київ : ВЦ «Академія», 2015. 208 с. 3. Денисова Т. Н. Історія американської літератури ХХ століття : навч. посіб. для студентів вищ. навч. закладів. Київ : Києво-Могилянська академія, 2012. 488 с. 4. Історія української літератури XIX ст. (70–90-ті роки) : у 2 кн. / Олена Гнідан, Людмила Дем’янівська, Сидір Кіраль, Григорій Семенюк ; за ред. О. Гнідан. Київ : Вища школа, 2002. 5. Історія української літератури ХІХ ст. : у 3 кн. / за ред. М. Т. Яцен¬ка. Київ : Либідь, 1995–1997. 6. Ковалів Ю. Історія української літератури: кінець ХІХ ? поч. ХХІ ст. : підручник : у 10 т. Київ : ВЦ «Академія», 2013. (Серія «Альма-матер»). 7. Лексикон античної словесності : довідник / за ред. Мирона Борецького, Василя Зварича. Дрогобич : Коло, 2014. 730 с. 8. Лексикон загального та порівняльного літературознавства / за ред. А. Волкова. Чернівці : Золоті литаври, 2001. 636 с. 9. Література Англії ХХ століття : навч. посіб. для студентів фак. інозем. мов вищ. навч. закладів, що вивчають дисципліну «Зарубіж. літ.» / за ред. К. О. Шахової. Київ : Либідь, 1993. 400 с. 10. Література західноєвропейського середньовіччя : антологія / за ред. Н. О. Висоцької. Вінниця : Нова книга, 2003. 464 с. 11. Літературознавча енциклопедія : в 2 т. / автор-укладач Ю. Ко¬валів. Київ : Академія, 2007. 12. Літературознавчий словник-довідник / за. ред. Р. Т. Гром’яка, Ю. І. Ко-валіва та ін. Київ : ВЦ «Академія», 1997. 752 с. 13. Малютіна Н. П. Українська драматургія кінця ХІХ — початку ХХ ст. : навч. посіб. / Н. П. Малютіна. Київ : ВЦ «Академія», 2010. 256 с. 14. Ніколенко О. М. Бароко. Класицизм. Просвітництво. Література ХVІІ–ХVІІІ ст. : посібник для вчителя. Харків, 2003. 240 с. 15. Паві П. Словник театру / наук. ред. Володимир Клековкин ; пер. з фр. Маркіян Якубяк. Львів : Видавництво Львівського університету ім. І. Франка, 2006. 639 с. 16. Павличко С. Д. Зарубіжна література : дослідження та критичні статті. Київ : Вид во Соломії Павличко «Основи», 2001. 420 с. 17. Пригодій С., Горенко О. Американський романтизм : полікритика. Київ : Либідь, 2006. 440 с. 18. Рубанова Г. Л. Історія світової літератури. Західноєвропейське сере¬д-ньовіччя (ІІІ–ХІV ст.). Львів : ПАІС, 2004. 144 с. 19. Українська література у портретах і довідках: Давня література — література ХІХ ст. : довідник / редкол. С. П. Денисюк, В. Г. Дон¬чик та ін. Київ : Либідь, 2000. 360 с. 20. Українська література ХІХ століття : хрестоматія : навчальний посіб. для студ. філол. спец. вузів / упоряд. Н. М. Гаєвська. Київ : Либідь, 2006. 1327 с. 21. Чопик Р. Переступний вік. Укpаїнське письменство на зламі ХIХ–ХХ ст. Львів ; Івано-Фpанківськ : Лілея-HВ, 1998. 192 с. 22. Шалагінов Б. Б. Романтичний словник. До історії понять і термінів раннього німецького романтизму. Київ : НаУКМА, 2010. 136 с. 23. Шалагінов Б. Класики і романтики: штудії з історії німецької літератури XVIII–XIX ст. Київ : НаУКМА, 2013. 248 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).