Міграційне право
Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.01.E.051
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Адміністративне та інформаційне право
Лектор: Сливка М.М.
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
інтегральна компетентність:
ІНТ. Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі у галузі правничої діяльності.
загальні компетентності:
ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК3. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
ЗК10. Здатність діяти на основі етичних міркувань (мотивів).
спеціальні компетентності:
СК1. Здатність застосовувати знання з основ теорії та філософії права, знання і розуміння структури правничої професії та її ролі у суспільстві.
СК3. Цінування та повага до гідності людини як найвищої соціальної цінності, розуміння її правової природи.
СК7. Здатність застосовувати норми та інститути права, щонайменше з таких галузей, як: конституційне право, адміністративне право і адміністративне процесуальне право, цивільне і цивільне процесуальне право, трудове право, кримінальне і кримінальне процесуальне право.
СК8. Здатність застосовувати правові принципи та доктрини.
СК12. Здатність аналізувати правові проблеми, формувати та обґрунтовувати правові позиції.
СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення.
компетентності професійного спрямування:
ПК1.3. Знання і розуміння міжнародних і національних стандартів у сфері міграції населення.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни «Міграційне право» студент повинен демонструвати такі результати навчання:
РН10. Знати та розуміти особливості реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права.
РН11. Використовувати статистичну інформацію, отриману з першоджерел та вторинних джерел для правничої діяльності.
РН15. Застосовувати в професійній діяльності основні сучасні правові доктрини, цінності та принципи функціонування національної правової системи.
РН16. Пояснювати природу та зміст основних правових явищ і процесів.
РН17. Виокремлювати і аналізувати юридично значущі факти і робити обґрунтовані правові висновки.
РН19. Надавати консультації щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у різних правових ситуаціях.
РН21. Знати механізм реалізації прав та свобод людини.
РН23. Демонструвати знання правових норм, що визначають організацію і зміст діяльності органів публічної влади.
ПРН 1.1. Пояснювати характер та зміст галузей публічного права.
ПРН 1.2. Демонструвати розуміння законодавства у сфері публічного права.
ПРН 1.3 Формувати обґрунтовані висновки та рекомендації щодо вирішення проблемних питань у публічній сфері.
АіВ3. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики;
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Адміністративне право;
Трудове право;
Цивільне право;
Кримінальне право;
Адміністративний процес;
Фінансове право;
Митне право;
Податкове право.
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення навчальної дисципліни передбачає: глибоке і всебічне дослідження зародження і розвитку правового регулювання міграційних процесів в Україні, здійснення аналізу правового статусу різних категорій мігрантів в Україні (іммігрантів, іноземців та осіб без громадянства, яким надається притулок, біженців, репатріантів), сприяння опануванню методики правового аналізу норм міграційного права України, можливість застосування отриманих теоретичних знань в конкретних умовах суспільного життя і практичній діяльності. А також формування вмінь та навичок у сфері реалізації міграційного законодавства, правильного тлумачення та реалізації норм міграційного законодавства у практичній діяльності.
Опис: Міграційне право та його місце в правовій системі України. Міграція як правове явище. Міграційно-правові відносини. Правовий статус Державної міграційної служби України. Джерела міграційного права. Громадянство та його значення у сфері міграції України. Правове регулювання в’їзду в Україну та виїзду за її межі.
Правовий статус біженців та осіб захисту, які потребують додаткового або тимчасового захисту. Нелегальна міграція: поняття, ознаки, протидія. Юридична відповідальність за порушення норм міграційного законодавства.
Методи та критерії оцінювання: Основними методами діагностики знань є:
усне опитування на практичних заняттях; виступ на практичних заняттях із рефератом, доповіддю, участь у дискусії тощо; тестування знань студентів із відповідної теми курсу, індивідуальні контрольні роботи.
Критерії оцінювання результатів навчання: – усне опитування – 55 балів;
– індивідуальне науково-дослідне завдання (реферат, доповідь, презентація) – 15 балів;
– контрольна робота – 15 балів;
–тестовий контроль –15 балів;
–разом за дисципліну – 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Рекомендована література:
1.Кодекс України про адміністративні правопорушення від 1984 р. URL: http://zakon.rada.gov.ua.
2. Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства: Закон України від 22 вересня 2011 року. URL: http://zakon.rada.gov.ua.
3. Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту: Закон України від 22 вересня 2011 року. URL: http://zakon.rada.gov.ua.
4. Про громадянство України : Закон України від 18 січня 2001р. URL : http://zakon.rada.gov.ua.
5. Гулак О.В., Чухно В.О. Особливості адміністративно- правового статусу іноземців та осіб без громадянства в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 1. С. 271-273.
6. Малиновська О. Сучасний розвиток міграційної політики ЄС та міграційні перспективи України. Демографія та соціальна економіка. 2021. № 2 (44). С. 92-109.
7. Саракуца М. О., Пілюк С. В. Правове регулювання боротьби з нелегальною міграцією в ЄС у сучасних умовах. Альманах міжнародного права. 2020. Випуск 23. С. 37-45.
8. Сопільник Р. Л., Ковалів М. В., Єсімов С. С. та ін. Міграційне право України : підручник. Львів: СПОЛОМ, 2023. 260 с.
Навчально-методичне забезпечення:
1. Робоча програма навчальної дисципліни (укладач – к.ю.н., доцент Сливка М.М.).
2. Методичні вказівки для підготовки до семінарських занять та самостійної роботи (укладач – к.ю.н., доцент Сливка М.М.).
3. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт (укладач – к.ю.н., доцент Сливка М.М.).
4. Курс забезпечений Віртуальним навчально-методичним комплексом з дисципліни (http://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=3451).
Інформаційні ресурси:
1. Електронна база законодавства України : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi
2. Офіційна сторінка Кабінету Міністрів України : http://kmu.gov/ua
3. Державна міграційна служба України : http://dmsu.gov.ua
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).