Кримінальний процес, частина 1

Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.00.O.031
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Міжнародне та кримінальне право
Лектор: Проф. В. Канцір, доц. М. Гузела
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Засвоєння студентами теорії та практики кримінального провадження, норм кримінального процесуального права, які регулюють діяльність органів досудового розслідування, прокуратури і суду у сфері розслідування та судового розгляду кримінальних правопорушень, спрямовану на охорону прав, законних інтересів громадян і юридичних осіб, шляхом повного і швидкого розкриття кримінальних правопорушень та викриття винних у їх вчиненні, а також розуміння правовідносин, що виникають у ході цієї діяльності між учасниками процесу.
Завдання: Інтегральна компетентність (ІНТ). Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі у галузі правничої діяльності. Загальні компетентності (ЗК). ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ЗК3. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. ЗК7. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями. ЗК9. Здатність працювати в команді. ЗК11. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні. СК1. Здатність застосовувати знання з основ теорії та філософії права, знання і розуміння структури правничої професії та її ролі у суспільстві. СК7. Здатність застосовувати норми та інститути права, щонайменше з таких галузей, як: конституційне право, адміністративне право і адміністративне процесуальне право, цивільне і цивільне процесуальне право, трудове право, кримінальне і кримінальне процесуальне право. СК8. Здатність застосовувати правові принципи та доктрини. СК12. Здатність аналізувати правові проблеми та обґрунтовувати правові позиції. СК13. Здатність до критичного та системного аналізу правових явищ. СК14. Здатність до консультування з правових питань, зокрема, можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів, відповідно до вимог професійної етики, належного дотримання норм щодо нерозголошення персональних даних та конфіденційної інформації. СК15. Здатність до самостійної підготовки проєктів актів правозастосування. СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення. СК18. Знання і розуміння особливостей реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН 5. Давати короткий правовий висновок щодо окремих фактичних обставин з достатньою обґрунтованістю. РН 6. Оцінювати недоліки і переваги певних правових аргументів, аналізуючи відому проблему. РН10. Знати та розуміти особливості реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права. РН11. Використовувати статистичну інформацію, отриману з першоджерел та вторинних джерел для правничої діяльності. РН15. Застосовувати в професійній діяльності основні сучасні правові доктрини, цінності та принципи функціонування національної правової систем. РН17. Виокремлювати і аналізувати юридично значущі факти і робити обґрунтовані правові висновки. РН19. Надавати консультації щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у різних правових ситуаціях. РН21. Знати механізм реалізації прав та свобод людини. Автономія і відповідальність (АіВ). 3. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: «Кримінальне право». «Кримінально-виконавче право». «Криміналістика».
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна акумулюється на базі процесуального права, практики його застосування і науки кримінального процесу. Вивчає чинне процесуальне законодавство, процесуальну діяльність і процесуальні правовідносини, теорію й історію кримінального процесу. Предметом дисципліни є закономірності процесуального права, процесуальної діяльності та процесуальних правовідносин, вектори удосконалення вітчизняної моделі досудового розслідування, правосуддя, особливості й тенденції розвитку теорії та історії кримінального процесу. Траєкторією моніторингу для вивчення є актуальні проблеми теорії і практики кримінального процесу: закономірності і тенденції розвитку кримінального процесу, система його засад (принципів), ефективність процесуальної форми і процесуальних гарантій правосуддя, складання процесуальних документів, особливості статусу окремих учасників процесу, проблеми забезпечення прав і свобод людини під час здійсненні судочинства, напрями щодо удосконалення процесуального провадження та практики його застосування, у тому числі, міжнародного співробітництва у даній сфері. Фундаментується на узагальненнях слідчої, судової, прокурорської та адвокатської статистики і практики.
Опис: 1. Загальні положення судового провадження. 2. Судове провадження у першій інстанції. 3. Провадження в суді апеляційної інстанції. 4. Провадження з перегляду судових рішень. 5. Особливості кримінального провадження окремих категорій справ. 6. Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження.
Методи та критерії оцінювання: Відповідно до «Положення про рейтингове оцінювання досягнень студентів Національного університету «Львівська політехніка»: URL: https://lpnu.ua/sites/default/files/2020/pages/2029/svo0310polozhennyaproreytyngoveocinyuvannyadosyagnenstudentiv.pdf. Перевага продуктивним методам: проблемний виклад, пошукові та дослідницькі методи, презентації, кейс-стади, тренінги та ділові ігри, бесіди і дискусії, робота у ВНС, «електронні лекції», семінари, дистанційні консультації - спрямовані на активізацію і стимулювання навчальної пізнавальної діяльності студентів. В умовах використання інтерактивних технологій, заняття проводяться в активних і творчих формах. Проблемні й оглядові лекції, «активні» семінари з елементами «ділової гри», тренінги, заняття із застосуванням комп'ютерно-комунікаційної складової. Основними маркерами організації освітнього процесу з навчальної дисципліни, є формування компетентностей, їх розвитку, моніторингу та/або оцінювання досягнення компетентностей, комбіновані, інтерактивні, інтегровані заняття (заняття «дискусійна група», заняття з навчанням одних студентів іншими, залучення до процесу фахівців-практиків, випускників), заняття формату «прес-конференції», ділові ігри, форуми, брифінги, квести, тощо. Методи діагностики знань, опосередком яких визначають рівень досягнення запланованих пізнавальних результатів з навчальної дисципліни, наділені прозорими критеріями оцінювання, задекларованими в оприлюдненій Робочій програмі навчальної дисципліни, забезпечують об’єктивний поточний та підсумковий контролі. Опосередком форм виміру рівня засвоєння знань з навчальної дисципліни, проводяться: - усне (вибіркове, фронтальне) опитування на практичних (семінарських) заняттях; - виступ на практичних (семінарських) заняттях (із рефератом, доповіддю, у дискусії тощо); - робота у ВНС, тестування знань студентів із відповідної теми лекційного курсу; - письмова контрольна робота (відповіді на питання теоретичні, вирішення практичних завдань (казусів), тестових завдань, тощо); - виконання й захист індивідуального наукового (навчального) дослідного завдання; - форма підсумкового контролю: екзамен.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль. 1. Практичні (семінарські) заняття (доповідь, участь у ділових чи імітаційних іграх), реферат, робота у ВНС – 35 балів (15 - для здобувачів освіти заочної форми навчання). Індивідуальне наукове дослідне завдання (наукові публікації, участь у конференціях, Олімпіадах, конкурсах та інше) - 5 балів, не залежно від форми навчання. Контроль. роботи - 20 балів (для здобувачів освіти заочної форми навчання). Екзаменаційний контроль. Письмова компонента – 50 балів, усна компонента – 10 балів. Максимальна оцінка в балах по навчальній дисципліні яку може набрати студент, дорівнює 100 балам. Семестрова оцінка по навчальній дисципліні закінчується екзаменом, складається із суми балів поточного контролю (ПК- 40 балів) та екзаменаційного контролю (ЕК – 60 балів). Ця інформація доводиться студентам на першому занятті. Розрахунок коефіцієнта проводиться за формулою: Оцінка за практичні заняття має бути кратною 5. Для ОФН 35:5 = 7 і розраховується: додаються всі оцінки, множиться на 7 і ділиться на кількість занять (відсутність студента, або 0 балів знижують результат). Для ЗФН 15:5=3 і розраховується: додаються всі оцінки, множиться на 3 і ділиться на кількість занять( відсутність студента, або 0 балів знижують результат).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку. 49-00 балів - атестований з оцінкою «незадовільно» - Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Рекомендована література: Міжнародні договори з питань кримінального судочинства (з корисними посиланнями). Міністерство юстиції. URL: https://minjust.gov.ua/m/bagatostoronni-mijnarodni-dogovori-z-pitan-kriminalnogo-sudochinstva-z-korisnimi-posilannyami. Кримінальний процес України: навч. посібник. За заг. ред. проф. В. С. Канціра. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2020. 444 с. Кримінальне процесуальне право України. Навчальний посібник для підготовки до іспитів. За заг. ред.: І. Тетарчук. Київ: Центр навчальної літератури. 2021. 280 с. URL: https://www.yakaboo.ua/ua/kriminal-ne-procesual-ne-pravo-ukraini. Тертишник В. М. Міжнародне співробітництво у сфері правосуддя: підручник. Київ: Алерта, 2021. 276 с. Доказове право: навч. посібник. За заг. ред. проф. В. С. Канціра. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2021. Цермолонський І. Кримінальні провадження в умовах воєнного стану. Київ. 2022. URL: https://yur-gazeta.com/publications/practice/kriminalne-pravo-ta-proces/kriminalni-provadzhennya-v-umovah-voennogo-stanu.html. Основи кримінального процесу. Навчальний посібник. За заг. ред. Т. Фоміної. Харківський національний університет внутрішніх справ. 2023. 140 с. URL: https://dspace.univd.edu.ua/server/api/core/bitstreams/a58adaa7-8aec-4c64-8e85-5181e2e4356d/content. Інформаційні ресурси. 1. https://zakon.rada.gov.ua/laws 2. https://www.kmu.gov.ua 3. https://erdr.gp.gov.ua/erdr/erdr.web.system. 4. https://reyestr.court.gov.ua 5. http://www.scourt.gov.ua 6. http://vns.lp.edu.ua 7. http://www.nbuv.gov.ua 8. http://www.lsl.lviv.ua 9. https://ccu.gov.ua/index.php 10. https://dbr.gov.ua 11. https://ssu.gov.ua 12. https://www.gp.gov.ua 13. https://www.npu.gov.ua 14. https://nazk.gov.ua/uk 15. https://minjust.gov.ua/legal_expertise 16. https://unba.org.ua. 17. hudoc.echr.coe.int.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).