Військове право

Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.01.E.052
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Адміністративне та інформаційне право
Лектор: Лук’янова Галина Юріївна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення навчальної дисципліни «Військове право» є формування у здобувачів вищої освіти цілісної системи знань щодо теоретико-методологічних та практичних засад військового права України як комплексної міждисциплінарної та інтегративної галузі права, включаючи особливості її формування і розвитку в системі права України; набуття студентами навичок застосування законодавства, аналізу та оцінки сучасного стану та перспектив розвитку правового регулювання військово-правових відносин в контексті євроатлантичної та європейської інтеграції за сучасних умов повномасштабної воєнної агресії російської федерації та оголошеного в Україні воєнного стану. Основні завдання навчальної дисципліни – формування систематизованих теоретичних знань про структуру військового законодавства, види і систему нормативно-правових актів у воєнній сфері та порядок їх застосування; дослідження процесуальних питань здійснення провадження в справах про військові адміністративні правопорушення; вироблення практичних навичок у застосуванні норм військового законодавства.
Завдання: Загальні компетентності (ЗК): Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у здобувачів вищої освіти компетентностей: - інтегральної – здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі у галузі правничої діяльності; - загальних: ЗК1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ЗК3. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. - спеціальних (фахових, предметних): СК7. Здатність застосовувати норми та інститути права, щонайменше з таких галузей, як: конституційне право, адміністративне право і адміністративне процесуальне право, цивільне і цивільне процесуальне право, трудове право, кримінальне і кримінальне процесуальне право. СК11. Здатність визначати належні та прийнятні для юридичного аналізу факти. СК14. Здатність до консультування з правових питань, зокрема, можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів, відповідно до вимог професійної етики, належного дотримання норм щодо нерозголошення персональних даних та конфіденційної інформації. СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення. - компетентності професійного спрямування: ПК1.4. Знання особливостей правового регулювання військово-правових відносин, основ військової політики та воєнної безпеки держави.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН1. Визначати переконливість аргументів у процесі оцінки заздалегідь невідомих умов та обставин. РН 5. Давати короткии? правовии? висновок щодо окремих фактичних обставин з достатньою обґрунтованістю. РН 9. Самостіи?но визначати ті обставини, у з’ясуванні яких потрібна допомога, і діяти відповідно до отриманих рекомендаціи?. РН16. Пояснювати природу та зміст основних правових явищ і процесів. РН17. Виокремлювати і аналізувати юридично значущі факти і робити обґрунтовані правові висновки. Програмні результати навчання професійного спрямування: ПРН 1.1. Пояснювати характер та зміст галузей публічного права. Автономія і відповідальність: АіВ 3. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Конституційне право України; Організація діяльності судів та правоохоронних органів; Адміністративне право; Кримінальне право; Правове регулювання державної служби в Україні; Адміністративне судочинство; Адміністративний процес; Службове право України
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Військове право» спрямована на формування у здобувачів вищої освіти цілісної системи знань щодо теоретико-методологічних та практичних засад військового права України як комплексної міждисциплінарної та інтегративної галузі права, включаючи особливості її формування і розвитку в системі права України; набуття студентами навичок застосування законодавства, аналізу та оцінки сучасного стану та перспектив розвитку правового регулювання військово-правових відносин в контексті євроатлантичної та європейської інтеграції за сучасних умов повномасштабної воєнної агресії російської федерації та оголошеного в Україні воєнного стану.
Опис: Поняття та джерела військового права. Організаційно-правові питання захисту України. Правові основи військової безпеки України. Правове становище воєнної (військової) організації держави. Правові форми комплектування військової організації держави. Правові основи військової служби і статус військовослужбовців в Україні. Військовослужбовець як суб'єкт права. Правове регулювання виконання військової служби. Соціально-правовий захист військовослужбовців та юридична відповідальність військовослужбовців. Військові аспекти міжнародного права.
Методи та критерії оцінювання: Методами діагностики успішності навчання, формами виміру рівня засвоєння знань з навчальної дисципліни є: – усне опитування на семінарських заняттях; – виступ на семінарських заняттях (із доповіддю, участь у дискусії тощо); – тестування, в тому числі, комп’ютерне тестування; – письмова контрольна робота (відповіді на теоретичні питання лекційного курсу, вирішування практичних завдань тощо); – індивідуальне науково-дослідне завдання (реферат, презентація, тези доповідей); – робота в групі на семінарських заняттях; – підсумкове контрольне тестування.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль – 20 балів. Залікове тестування – 80 балів. Разом за підсумковий контроль – 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку. 49-00 балів - атестований з оцінкою «незадовільно» - Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Рекомендована література: Рекомендована література: 1. Конституція України. Прийнята на 5-й сесії Верховної Ради України 28.06.1996 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text 2. Про військовий обов'язок і військову службу: Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text 3. Про національну безпеку України: Закон України від 21.06.2018 № 2469-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2469-19#Text 4. Про оборону України: Закон України від 06.12.1991 № 1932-XII URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1932-12#Text 5. Про основи національного спротиву: Закон України від 16.07.2021 № 1702-IX URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1702-20#Text 6. Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 12 травня 2015 року № 389-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2015. № 28, ст.250. 7. Про правовий режим надзвичайного стану: Закон України від 16 березня 2000 року № 1550-III. Відомості Верховної Ради України. 2000. №23, ст.176. 8. Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України: Закон України від 07.03.2002 № 3099-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3099-14#Text 9. Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України: Закон України від 24.04.1999 р. № 551-XIV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/551-14#Text 10. Військове право України: підручник / А.М. Колодія, О.В. Кривенко, В.Й. Пашинський. К.: НУОУ імені Івана Черняховського. 2019. 392 с. 11. Військове право: підручник / Р. В. Алієв, О. М. Бериславська, К. І. Бєляков, та ін.; за ред. І. М. Коропатнік, І. М. Шопіна ; вступ. сл. В. М. Муженко. К.: Правова Єдність, 2019. 647 с. 12. Військові адміністративні правопорушення : науково-практичний коментар / С. С. Вітвіцький, М. Ю. Веселов, О. М. Нестеренко, П. С. Єпринцев. Харків : Право, 2024. 182 с. 13. Військові адміністративні правопорушення: науково-практичний коментар глави 13Б КУпАП / М.С. Туркот, А.В столітній, О.В. Міхед, О.В. Єніта та ін. за ред. М.С. Туркота. К.: Норма права, 2020. 136 с. 14. Кучер В. А. Механізми соціального партнерства у сфері соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України: монографія. К.: Юрінком Інтер, 2025. 196 с. 15. Макарова Т. П. Захист соціальних прав військовослужбовців та членів їх сімей в Україні: монографія. К.: Юрінком Інтер, 2025. 300 с. Навчально-методичне забезпечення: 1. Робоча програма навчальної дисципліни. 2. Методичні вказівки для підготовки до семінарських занять та самостійної роботи. 3. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт. 4. Термінологічний словник. Інформаційні ресурси: 1. Офіційний веб сайт Міністерства оборони України. URL : https:// https://mod.gov.ua/ 2. Офіційний веб сайт Збройних сил України. URL : https://www.zsu.gov.ua/ 3. Мініст 3. Офіційний веб сайт Верховної Ради України. URL: http://rada.gov.ua/ 4. Офіційний веб сайт Кабінету Міністрів України. URL: http://www.kmu.gov.ua/ 5. Офіційний веб сайт Президента України. URL: http://www.president.gov.ua/ 6. Єдиний державний реєстр судових рішень. URL: https://reyestr.court.gov.ua/ 7. Єдиний державний веб портал електронних послуг. URL: https://my.gov.ua/info/services
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).