Військове право

Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.01.E.052
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Адміністративне та інформаційне право
Лектор: Лук’янова Галина Юріївна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення навчальної дисципліни «Військове право» є формування у здобувачів вищої освіти цілісної системи знань щодо теоретико-методологічних та практичних засад військового права України як комплексної міждисциплінарної та інтегративної галузі права, включаючи особливості її формування і розвитку в системі права України; набуття студентами навичок застосування законодавства, аналізу та оцінки сучасного стану та перспектив розвитку правового регулювання військово-правових відносин в контексті євроатлантичної та європейської інтеграції за сучасних умов повномасштабної воєнної агресії російської федерації та оголошеного в Україні воєнного стану. Основні завдання навчальної дисципліни – формування систематизованих теоретичних знань про структуру військового законодавства, види і систему нормативно-правових актів у воєнній сфері та порядок їх застосування; дослідження процесуальних питань здійснення провадження в справах про військові адміністративні правопорушення; вироблення практичних навичок у застосуванні норм військового законодавства.
Завдання: Загальні компетентності (ЗК): Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у здобувачів вищої освіти компетентностей: - інтегральної – здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі у галузі правничої діяльності; - загальних: ЗК1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ЗК3. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. - спеціальних (фахових, предметних): СК7. Здатність застосовувати норми та інститути права, щонайменше з таких галузей, як: конституційне право, адміністративне право і адміністративне процесуальне право, цивільне і цивільне процесуальне право, трудове право, кримінальне і кримінальне процесуальне право. СК11. Здатність визначати належні та прийнятні для юридичного аналізу факти. СК14. Здатність до консультування з правових питань, зокрема, можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів, відповідно до вимог професійної етики, належного дотримання норм щодо нерозголошення персональних даних та конфіденційної інформації. СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення. - компетентності професійного спрямування: ПК1.4. Знання особливостей правового регулювання військово-правових відносин, основ військової політики та воєнної безпеки держави.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН1. Визначати переконливість аргументів у процесі оцінки заздалегідь невідомих умов та обставин. РН 5. Давати короткии? правовии? висновок щодо окремих фактичних обставин з достатньою обґрунтованістю. РН 9. Самостіи?но визначати ті обставини, у з’ясуванні яких потрібна допомога, і діяти відповідно до отриманих рекомендаціи?. РН16. Пояснювати природу та зміст основних правових явищ і процесів. РН17. Виокремлювати і аналізувати юридично значущі факти і робити обґрунтовані правові висновки. Програмні результати навчання професійного спрямування: ПРН 1.1. Пояснювати характер та зміст галузей публічного права. Автономія і відповідальність: АіВ 3. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Конституційне право України; Організація діяльності судів та правоохоронних органів; Адміністративне право; Кримінальне право; Правове регулювання державної служби в Україні; Адміністративне судочинство; Адміністративний процес; Службове право України
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Військове право» спрямована на формування у здобувачів вищої освіти цілісної системи знань щодо теоретико-методологічних та практичних засад військового права України як комплексної міждисциплінарної та інтегративної галузі права, включаючи особливості її формування і розвитку в системі права України; набуття студентами навичок застосування законодавства, аналізу та оцінки сучасного стану та перспектив розвитку правового регулювання військово-правових відносин в контексті євроатлантичної та європейської інтеграції за сучасних умов повномасштабної воєнної агресії російської федерації та оголошеного в Україні воєнного стану.
Опис: Поняття та джерела військового права. Організаційно-правові питання захисту України. Правові основи військової безпеки України. Правове становище воєнної (військової) організації держави. Правові форми комплектування військової організації держави. Правові основи військової служби і статус військовослужбовців в Україні. Військовослужбовець як суб'єкт права. Правове регулювання виконання військової служби. Соціально-правовий захист військовослужбовців та юридична відповідальність військовослужбовців. Військові аспекти міжнародного права.
Методи та критерії оцінювання: Методами діагностики успішності навчання, формами виміру рівня засвоєння знань з навчальної дисципліни є: – усне опитування на семінарських заняттях; – виступ на семінарських заняттях (із доповіддю, участь у дискусії тощо); – тестування, в тому числі, комп’ютерне тестування; – письмова контрольна робота (відповіді на теоретичні питання лекційного курсу, вирішування практичних завдань тощо); – індивідуальне науково-дослідне завдання (реферат, презентація, тези доповідей); – робота в групі на семінарських заняттях; – підсумкове контрольне тестування.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль – 20 балів. Залікове тестування – 80 балів. Разом за підсумковий контроль – 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Рекомендована література: 1. Конституція України. Прийнята на 5-й сесії Верховної Ради України 28.06.1996 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text 2. Про військовий обов'язок і військову службу: Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text 3. Про національну безпеку України: Закон України від 21.06.2018 № 2469-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2469-19#Text 4. Про оборону України: Закон України від 06.12.1991 № 1932-XII URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1932-12#Text 5. Про основи національного спротиву: Закон України від 16.07.2021 № 1702-IX URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1702-20#Text 6. Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 12 травня 2015 року № 389-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2015. № 28, ст.250. 7. Про правовий режим надзвичайного стану: Закон України від 16 березня 2000 року № 1550-III. Відомості Верховної Ради України. 2000. №23, ст.176. 8. Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України: Закон України від 07.03.2002 № 3099-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3099-14#Text 9. Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України: Закон України від 24.04.1999 р. № 551-XIV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/551-14#Text 10. Військове право України: підручник / А.М. Колодія, О.В. Кривенко, В.Й. Пашинський. К.: НУОУ імені Івана Черняховського. 2019. 392 с. 11. Військове право: підручник / Р. В. Алієв, О. М. Бериславська, К. І. Бєляков, та ін.; за ред. І. М. Коропатнік, І. М. Шопіна ; вступ. сл. В. М. Муженко. К.: Правова Єдність, 2019. 647 с. 12. Військові адміністративні правопорушення : науково-практичний коментар / С. С. Вітвіцький, М. Ю. Веселов, О. М. Нестеренко, П. С. Єпринцев. Харків : Право, 2024. 182 с. 13. Військові адміністративні правопорушення: науково-практичний коментар глави 13Б КУпАП / М.С. Туркот, А.В столітній, О.В. Міхед, О.В. Єніта та ін. за ред. М.С. Туркота. К.: Норма права, 2020. 136 с. 14. Кучер В. А. Механізми соціального партнерства у сфері соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України: монографія. К.: Юрінком Інтер, 2025. 196 с. 15. Макарова Т. П. Захист соціальних прав військовослужбовців та членів їх сімей в Україні: монографія. К.: Юрінком Інтер, 2025. 300 с. Навчально-методичне забезпечення: 1. Робоча програма навчальної дисципліни. 2. Методичні вказівки для підготовки до семінарських занять та самостійної роботи. 3. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт. 4. Термінологічний словник. Інформаційні ресурси: 1. Офіційний веб сайт Міністерства оборони України. URL : https:// https://mod.gov.ua/ 2. Офіційний веб сайт Збройних сил України. URL : https://www.zsu.gov.ua/ 3. Мініст 3. Офіційний веб сайт Верховної Ради України. URL: http://rada.gov.ua/ 4. Офіційний веб сайт Кабінету Міністрів України. URL: http://www.kmu.gov.ua/ 5. Офіційний веб сайт Президента України. URL: http://www.president.gov.ua/ 6. Єдиний державний реєстр судових рішень. URL: https://reyestr.court.gov.ua/ 7. Єдиний державний веб портал електронних послуг. URL: https://my.gov.ua/info/services
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).