Поліцейське право

Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.01.E.049
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Адміністративне та інформаційне право
Лектор: Гаврильців Марія Теодорівна
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення навчальної дисципліни «Поліцейське право» є комплексна підготовка майбутніх кваліфікованих фахівців юристів з метою формування у здобувачів вищої освіти професійної компетентності у сфері адміністративної та адміністративно-юрисдикційної діяльності органів та підрозділів Національної поліції. Основними завданнями вивчення «Поліцейського права» є набуття практичних навичок застосування методів і форм діяльності поліції, роботи органів і підрозділів поліції для ефективного забезпечення публічного порядку і безпеки та боротьби з правопорушеннями. Вивчення навчальної дисципліни спрямовується на розуміння студентами взаємовідносин між громадянами та органами й підрозділами Національної поліції України.
Завдання: Загальні компетентності (ЗК): Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у здобувачів вищої освіти компетентностей: - інтегральної – здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі у галузі правничої діяльності; - загальних: ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ЗК10. Здатність діяти на основі етичних міркувань (мотивів). ЗК11. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні. - спеціальних (фахових, предметних): СК11. Здатність визначати належні та прийнятні для юридичного аналізу факти. СК12. Здатність аналізувати правові проблеми та обґрунтовувати правові позиції. СК15. Здатність до самостійної підготовки проєктів актів правозастосування. СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення. - компетентності професійного спрямування: ПК1.2. Розуміння сутності забезпечення кібербезпеки, економічної та інформаційної безпеки держави.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН 6. Оцінювати недоліки і переваги певних правових аргументів, аналізуючи відому проблему. РН 9. Самостіи?но визначати ті обставини, у з’ясуванні яких потрібна допомога, і діяти відповідно до отриманих рекомендаціи?. РН12. Вільно використовувати для правничої діяльності доступні інформаційні технології і бази даних РН18. Готувати проекти необхідних актів застосування права відповідно до правового висновку зробленого у різних правових ситуаціях. РН26. Знати основи запобігання корупції, суспільної та академічної доброчесності на рівні, необхідному для формування нетерпимості до корупції та проявів недоброчесної поведінки серед здобувачів освіти та вміти застосовувати їх в професійній діяльності. Програмні результати навчання професійного спрямування: ПРН 1.1. Пояснювати характер та зміст галузей публічного права. ПРН 1.3 Формувати обґрунтовані висновки та рекомендації щодо вирішення проблемних питань у публічній сфері. Автономія і відповідальність: АіВ 3. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Конституційне право України; Організація діяльності судів та правоохоронних органів; Адміністративне право; Кримінальне право; Правове регулювання державної служби в Україні; Адміністративне судочинство; Регулювання публічних послуг і процедур; Захист прав учасників дорожнього руху. Супутні навчальні дисципліни: Адміністративний процес; Службове право України; Ювенальне право. Наступні навчальні дисципліни: Антикорупційна діяльність в Україні.
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Поліцейське право» спрямована на вивчення діяльності органів та підрозділів Національної поліції шляхом з метою формування у здобувачів вищої освіти системи знань і вмінь, необхідних для реалізації в межах компетенції державної політики у сферах підтримання публічної безпеки й порядку, забезпечення безпеки дорожнього руху, охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства й держави, протидії злочинності тощо. У межах навчальної дисципліни розглядаються основні нормативно-правові акти, що регулюють адміністративно-правовий статус поліцейських, включаючи як національне законодавство, так і міжнародні стандарти.
Опис: Адміністративно-правові засади здійснення поліцейської діяльності в Україні. Правовий статус поліцейських. Особливості проходження служби в поліції. Форми і методи поліцейської діяльності. Поліцейські заходи. Організація діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України та спеціальних установ органів Національної поліції. Організація діяльності поліції щодо реагування на повідомлення про правопорушення. Організація діяльності патрульної поліції та сектору реагування патрульної поліції. Організація діяльності дільничного офіцера поліції та поліцейського офіцера громади. Адміністративний нагляд органів Національної поліції. Діяльність органів Національної поліції України щодо здійснення дозвільної системи. Захист і дотримання прав та свобод людини в діяльності поліції. Взаємодія поліції та суспільства. Ювенальна превенція. Забезпечення охорони публічного порядку та безпеки під час проведення масових заходів та при виникненні надзвичайних обставин
Методи та критерії оцінювання: Методами діагностики успішності навчання, формами виміру рівня засвоєння знань з навчальної дисципліни є: – усне опитування на семінарських заняттях; – виступ на семінарських заняттях (із доповіддю, участь у дискусії тощо); – тестування, в тому числі, комп’ютерне тестування; – письмова контрольна робота (відповіді на теоретичні питання лекційного курсу, вирішування практичних завдань тощо); – індивідуальне науково-дослідне завдання (реферат, презентація, тези доповідей); – робота в групі на семінарських заняттях; – підсумкове контрольне тестування.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль – 20 балів. Залікове тестування – 80 балів. Разом за підсумковий контроль – 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Рекомендована література: 1. Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text 2. Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону: Закон України від 22.06.2000 № 1835-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1835-14#Text 3. Про звернення громадян: Закон України від 02.10.1996 № 393/96-ВР URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80#Text 4. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 7.12.1984 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text. 5. Дисциплінарний статут Національної поліції України: затверджено Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2337-19#Text 6. Про запобігання та протидію домашньому насильству: Закон України від від 07.12.2017 № 2229-VIII URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19#Text 7. Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі: Закон України від 01.12.1994 № 264/94-ВР URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/264/94-%D0%B2%D1%80#Text 8. Про правовий режим надзвичайного стану: Закон України від 16.03.2000 № 1550-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#Text 9. Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 12.05.2015 № 389-VIII https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text 10. Кодекс цивільного захисту України: Закон України від 02.10.2012 № 5403-VI https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5403-17#Text 11. Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України : постанова Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/878- 2015-%D0%BF#Text 12. Про затвердження Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ та переліку пріоритетних електронних інформаційних ресурсів її суб’єктів: постанова КМУ від 14.11.2018 № 1024 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1024-2018-%D0%BF#Text 13. Положення про дозвільну систему: затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 576 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/576-92-%D0%BF#Text 14. Положення про підрозділи поліції особливого призначення: затвердженим наказом МВС України від 04.12.2017 № 987 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1565-17#Text 15. Положення про патрульну службу МВС: затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.07.2015 № 796 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0777-15#Text 16. Про затвердження Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України: Наказ МВС України від 23.05.2017 № 440 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0750-17#Text 17. Про затвердження Інструкції з організації діяльності дільничних офіцерів поліції та поліцейських офіцерів громад: Наказ МВС України від 28.07.2017 № 650 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1041-17#Text 18. Про затвердження Положення про функціональну підсистему забезпечення публічної (громадської) безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху єдиної державної системи цивільного захисту: Наказ МВС України від 04.10.2019 № 835. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z1199-19 19. Про затвердження Інструкції з організації реагування на заяви і повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України: Наказ МВС України від 27.04.2020 № 357. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0443-20#Text 20. Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції: Наказ МВС України від 06.11.2015 № 1376 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1496-15#Text 21. Положення про приймальники-розподільники для дітей органів Національної поліції України: затверджено наказом МВС України від 03.07.2017 № 560. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0926-17#Text 22. Інструкція з організації реагування на заяви і повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України: затверджена Наказом МВС України від 27.04.2020 № 357 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0443-20#Text 23.Декларація про поліцію: Резолюція 31-ої сесії Парламентської асамблеї Ради Європи від 08 травня 1979 року № 690 (м. Страсбург). URL: https://zakononline.com.ua/documents/ show/159808___159808 24. Європейський кодекс поліцейської етики: Рекомендація (2001) 10, ухвалена Комітетом міністрів Ради Європи 19.09.2001 р. та Пояснювальний меморандум. 58 с. URL: https://hrea.org/ wp-content/uploads/2021/02/RecommendationRec200110_European-Code-of-Police-Ethics_Ukrainian. pdf 25. Адміністративно-юрисдикційна діяльність органів Національної поліції: навч. посіб. / [авт.кол.: В.М. Білик, С.Г. Братель, В.І. Варивода та ін. ; за ред. В.А. Кулікова]. Київ: НАВС, 2023. 285 с. 26. Бакаянова Н. М., Кубаєнко А. В., Свида О. Г. Організація діяльності Національної поліції України та оперативних підрозділів : навч.-метод. посібник (для здоб.вищ.освіти ден. форми навч.). Одеса : Фенікс, 2020. 251 с. 27. Дрок І.С., Мороз В.П. Організація діяльності дільничних офіцерів поліції: навчальний посібник. Дніпро: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2021. 240 с. 28. Дронік Д.С., Мердова О.М. Адміністративно-правові засади діяльності патрульної поліції в Україні : монографія. Київ : ВД «Дакор», 2023. 252 с. 29. Кобзар О. Ф. Поліцейська діяльність в Україні: адміністративно-правовий аспект: монографія. Харків ; Дніпропетровськ : Панов, 2015. 316 с. 30. Науково-практичний коментар Закону України «Про Національну поліцію» / Кол. авт. Глуховеря В.А., Миронюк Р.В. та інші); кер. авт. кол. Т.П. Мінка. Дніпро: ДДУВС, 2017. 480 с. 31. Організація діяльності підрозділів ювенальної превенції : навч. посіб. / за заг. ред. О. І. Безпалової ; О. І. Безпалова, Г. В. Джагупов та ін. Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків : ХНУВС, 2022. 204 с. 32. Поліцейська діяльність : підруч. / А. Є. Фоменко, О. С. Юнін, Р. В. Миронюк, А. О. Собакарь та ін. ; за заг. ред. д-ра юрид. наук, проф., Засл. діяча науки і техніки України О. С. Юніна. Дніпро : Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2022. 432 с 33. Поліцейська діяльність : підручник / С. С. Вітвіцький, В. С. Тулінов, О. М. Мердова та ін.; за заг. ред. проф. С. С. Вітвіцького. Київ : ВД Дакор, 2021. 372 с. 34. Поліцейська діяльність: адміністративно-правове регулювання : навчальний посібник / Ю. А. Хатнюк, О. Б. Мороз, та ін.; за ред. Ю. С. Назара. Львів : ЛьвДУВС, 2023. 640 с. 35. Шлоер Б., Мельник Р., Проневич О. Поліцейське право України: підручник. Київ: Юрінком Інтер, 2025. 628 с. Навчально-методичне забезпечення: 1. Робоча програма навчальної дисципліни. 2. Методичні вказівки для підготовки до семінарських занять та самостійної роботи. 3. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт. 4. Термінологічний словник. Інформаційні ресурси: 1. Офіційний веб сайт Національної поліції України. URL : https://mvs.gov.ua/contacts/national-police-ukraine 2. Єдиний портал органів системи МВС України. URL: https://mvs.gov.ua/ 3. Офіційний веб сайт Верховної Ради України. URL: http://rada.gov.ua/ 4. Офіційний веб сайт Кабінету Міністрів України. URL: http://www.kmu.gov.ua/ 5. Офіційний веб сайт Президента України. URL: http://www.president.gov.ua/ 6. Єдиний державний реєстр судових рішень. URL: https://reyestr.court.gov.ua/ 7. Єдиний державний веб портал електронних послуг. URL: https://my.gov.ua/info/services
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).