Митне право

Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.01.E.051
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Адміністративне та інформаційне право
Лектор: Шульган Ірина Іванівна
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою навчальної дисципліни є розкриття сучасних наукових концепцій, понять, методів та принципів митного права, правових основ митної політики, митного оформлення й митного контролю, а також діяльності митних органів та пов’язаних із нею проблем. Спрямована на спонукання здобувачів знань про правове забезпечення переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України, митного контролю та оформлення, митних режимів, митно-тарифного регулювання та стягнення митних платежів, особливості порушення митних правил та їх відповідальності за них.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у здобувачів освіти компетентностей: Інтегральна компетентність (ІНТ). Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі у галузі правничої діяльності. Загальні компетентності (ЗК). ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ЗК3. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. Спеціальні (фахові) компетентності (СК). СК1. Здатність застосовувати знання з основ теорії та філософії права, знання і розуміння структури правничої професії та її ролі у суспільстві. СК7. Здатність застосовувати норми та інститути права, щонайменше з таких галузей, як: конституційне право, адміністративне право і адміністративне процесуальне право, цивільне і цивільне процесуальне право, трудове право, кримінальне і кримінальне процесуальне право. СК8. Здатність застосовувати правові принципи та доктрини. СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення. СК18. Знання і розуміння особливостей реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права. Компетентності професійного спрямування (ПК). ПК 1.1. Знання особливостей реалізації правових норм у сфері податкових та митних правовідносин.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач вищої освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН 5. Давати короткий правовий висновок щодо окремих фактичних обставин з достатньою обґрунтованістю. РН10. Знати та розуміти особливості реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права. РН15. Застосовувати в професійній діяльності основні сучасні правові доктрини, цінності та принципи функціонування національної правової систем. РН16. Пояснювати природу та зміст основних правових явищ і процесів. РН19. Надавати консультації щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у різних правових ситуаціях. РН23. Демонструвати знання правових норм, що визначають організацію і зміст діяльності органів публічної влади. ПРН1.1. Пояснювати характер та зміст галузей публічного права. ПРН1.3. Формувати обґрунтовані висновки та рекомендації щодо вирішення проблемних питань у публічній сфері. АіВ3. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: теорія та філософія права – ч. 1, ч. 2; конституційне право України; адміністративне право – ч. 1, ч. 2. Супутні й наступні навчальні дисципліни: податкове право.
Короткий зміст навчальної програми: У межах навчальної дисципліни Митне право вивчають складний комплекс теоретичних положень, правових інститутів і нормативного матеріалу щодо регламентації відносин пов’язаних із перетином громадянами митного кордону України, ввезенням та вивезенням ними товарів і транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон, здійсненням митних формальностей, пов’язаних із таким переміщенням. Митне право стало одним із ефективних інструментів у здійсненні міжнародної торгівлі, налагодженні економічної та політичної співпраці між державами, засобом підвищення економічного рівня країни, захисту національного товаровиробника та інтересів усього суспільства у різних сферах його функціонування.
Опис: Тема 1. Митне право України як комплексна галузь права. Тема 2. Організаційно-правові засади діяльності митних органів в Україні. Тема 3. Країна походження товару. Тема 4-5. Митні режими. Тема 6. Митна вартість та методи її визначення. Тема 7. Переміщення і пропуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України. Митні формальності. Тема 8. Основи здійснення митного оформлення в Україні. Тема 9. Особливості пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами. Тема 10-11. Правова характеристика здійснення митного контролю в Україні. Тема 12. Правові основи митно-тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Тема 13. Гарантії забезпечення виконання зобов’язань перед митними органами. Тема 14. Провадження у справах про порушення митних правил. Тема 15. Правові основи міжнародного митного співробітництва.
Методи та критерії оцінювання: Методами діагностики успішності навчання, формами виміру рівня засвоєння знань з навчальної дисципліни є: • усне опитування на семінарських заняттях, • робота в групі на семінарських заняттях, участь в дискусії • виступ на семінарських заняттях із індивідуальним науково-дослідним завданням (презентація, реферат, доповідь).
Критерії оцінювання результатів навчання: Критерії оцінювання результатів навчання студентів: Практичні (семінарські) заняття - 60 Контрольна робота - 10 Індивідуальне науково-дослідне завдання/презентація, реферат, доповідь - 10 Підсумкове контрольне тестування - 20 Разом за дисципліну - 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку. 49-00 балів - атестований з оцінкою «незадовільно» - Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Рекомендована література: 1. Митний кодекс України : Закон України від 13 березня 2012 р. № 4495-VI. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#Text 2. Бліхар М. М. Митне право України : навчальний посібник. Львів : Вид-во, 2023. 568 с. 3. Маслова А. Б. Органи, що реалізують державну митну політику, як складова системи публічного адміністрування : організаційно-правові аспекти реформування : монографія. Київ : Гельветика, 2020. 388 с. 4. Митний контроль та митне оформлення в морських пунктах пропуску: проблемні аспекти та напрями удосконалення : колективна монографія / за заг. наук. ред. Т. В. Рудої, А. В. Артеменка. Хмельницький: Вид-во УДФСУ, 2020. 236 с. 5. Митне право : навч. посіб. / О. П. Рябченко, В. Я. Мацюк, В. В. Чмелюк та ін. ; за заг. ред. І. П. Петрової. Ірпінь : УДФСУ, 2020. 470 с. 6. Перепьолкін С. М. Міжнародне митне право у сучасному вимірі: теоретичний, методологічний та прикладний аспекти : монографія. Дніпро: Університет митної справи та фінансів, 2020. 360 с. 7. Публічне управління та адміністрування операцій з товарами, що переходять у власність держави за порушення митного законодавств: колективна монографія / за заг. наук. ред. Л. Р. Прус, С. А. Попеля. Хмельницький : Вид-во УДФСУ, 2020. 408 с. Навчально-методичне забезпечення: 1. Робоча програма з навчальної дисципліни «Митне право» для здобувачів освіти за освітньою програмою «Право» (укладачі – д.ю.н., професор Бліхар М.М., к.ю.н., Шульган І.І.). 2. Митне право: методичні вказівки для підготовки до семінарських занять для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 081 «Право» / Укл.: М. М. Бліхар. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2022. 42 с. 3. Митне право: Методичні вказівки щодо виконання контрольних робіт для спеціальності 081 «Право» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти / уклад.: М. М. Бліхар. Львів. 2022. 23 с. 4. Віртуальне навчальне середовище дисципліни «Митне право». URL: https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=6517 Інформаційні ресурси: 1. Офіційний веб-сайт Lержавної митної служби. URL:https://customs.gov.ua/ 2. Офіційний веб-сайт Верховної Ради України. URL: http://rada.gov.ua/ 3. Офіційний веб-сайт Кабінету Міністрів України. URL: http://www.kmu.gov.ua/ 4. Офіційний веб-сайт Президента України. URL: http://www.president.gov.ua/ 5. Офіційний сайт Міністерства фінансів України. URL: https://mof.gov.ua/uk 6. Єдиний державний реєстр судових рішень України. URL: reyestr.court.gov.ua
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).