Міжнародне публічне право
Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.00.O.018
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Міжнародне та кримінальне право
Лектор: Сірант Мирослава Миколаївна
Олійник Ярина Святославівна
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Інтегральна компетентність (ІНТ): Здатність розв’язувати складні
спеціалізовані задачі та практичні проблеми у галузі професійної правничої діяльності або у процесі навчання, що передбачає застосування правових доктрин, принципів і правових інститутів і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.
Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів загальних компетентностей:
ЗК1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК14. Цінування та повага різноманітності і мультикультурності.
Спеціальних (фахових) компетентностей спеціальності:
СК3. Повага до честі і гідності людини як найвищої соціальної цінності, розуміння їх правової природи.
СК4. Знання і розуміння міжнародних стандартів прав людини, положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини.
СК5. Здатність застосовувати знання засад і змісту інститутів міжнародного публічного права, а також міжнародного приватного права.
ЗК6. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології.
СК13. Здатність до критичного та системного аналізу правових явищ і застосування набутих знань у професійній діяльності.
СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен бути
здатним продемонструвати такі результати навчання:
ПР3. Проводити збір і інтегрований аналіз матеріалів з різних джерел.
ПР4. Формулювати власні обґрунтовані судження на основі аналізу відомої проблеми.
ПР24. Демонструвати знання правових норм, що визначають організацію і зміст діяльності органів державної влади.
ПР25. Знати засади та зміст інститутів міжнародного права.
КОМ4. Пояснювати характер певних подій та процесів з розумінням
професійного та суспільного контексту.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Конституційне право України; Теорія та філософія права.
Супутні і наступні навчальні дисципліни: Державне (конституційне) право зарубіжних країн; Міжнародний захист прав людини, Європейський суд з прав людини: практика діяльності.
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення міжнародного публічного права для юристів має важливе значення не тільки тому, що закладає підвалини розуміння змісту міжнародних відносин, статусу суб’єктів міжнародного права, їх діяльності, а й надає практичні поради стосовно вміння укладати міжнародні договори, відстоювати права та свободи громадянина у внутрішньодержавному правопорядку та з використанням міжнародно-правових норм.
Метою вивчення дисципліни «Міжнародне публічне право» є
ознайомлення студентів з особливостями міжнародного права як специфічної системи права. Програму складено з урахуванням специфіки завдань і діяльності Національного університету «Львівська політехніка», тому при вивченні даного курсу студенти повинні опанувати універсальні правові акти щодо права міжнародних договорів, правонаступництва держав, положень щодо захисту прав людини. Необхідно знати положення та практику діяльності України стосовно втілення принципів та загально визнаних норм міжнародного права на міжнародній арені, виконання нашою державою своїх зобов’язань у відносинах між суб’єктами міжнародного права.
Міжнародне публічне право є цілісним навчальним курсом. Його вивчення має бути послідовне й систематичне. Успішне вивчення курсу міжнародного права передбачає освоєння студентами лекційного матеріалу, його закріплення та поглиблення на
практичних (семінарських) заняттях, самостійне вивчення нормативної, навчальної та наукової літератури.
Опис: 1. Поняття і особливості міжнародного права. Основні етапи розвитку міжнародного права в Україні. 2. Норми, принципи та джерела міжнародного права. Поняття та класифікація норм міжнародного права. Основні принципи міжнародного права. Поняття «джерела міжнародного права» та види джерел. 3. Суб’єкти міжнародного права. Види суб’єктів міжнародного права. Визнання у міжнародному праві. Правонаступництво у міжнародному праві. 4.Відповідальність у міжнародному праві. Міжнародні правопорушення. Матеріальна відповідальність у міжнародному праві Обставини, що звільняють від відповідальності. Санкції у міжнародному праві. Поняття естоппеля в міжнародному праві та його застосування у випадках порушень міжнародно-правових зобов’язань. 5. Право міжнародних договорів. Порядок і стадії укладання міжнародних договорів. 6. Право міжнародних організацій. Поняття, джерела та принципи права міжнародних організацій. Міжнародні конференції. 7. Територія у міжнародному праві. Поняття і види території. Державні кордони та їх правовий режим. Територіальні спори та претензії, механізми вирішення територіальних спорів. 8. Право зовнішніх зносин. Поняття дипломатичного права. Поняття консульського права. Право спеціальних місій. Дипломатичне право міжнародних організацій. 9. Міжнародне право захисту прав людини та основних свобод. Міжнародні стандарти у галузі прав людини та їх міжнародне-правове забезпечення у мирний час. Міжнародна система захисту прав людини. Поняття й основні категорії населення. 10. Поняття міжнародного гуманітарного права. Кваліфікація збройних конфліктів та сфера застосування міжнародного гуманітарного права. Правові наслідки початку війни. Правове положення учасників військових конфліктів. Захист жертв війни за міжнародним правом. 11. Право міжнародної безпеки. Поняття, джерела та принципи права міжнародної безпеки. Санкції у міжнародному праві. 12. Міжнародне співробітництво держав у боротьбі із злочинністю. Форми співпраці держав на рівні універсальних угод та двосторонніх договорів. Міжнародні кримінальні судові установи. Юридична допомога та екстрадиція. 13. Міжнародне морське право. Класифікація та юридичний статус морських просторів. 14. Міжнародне повітряне та космічне право. Правовий статус повітряного простору. Міжнародні організації в галузі цивільної авіації. Правовий режим космічного простору і небесних тіл. Міжнародні космічні організації. 15. Міжнародне економічне право. Міжнародне екологічне право. Поняття, джерела, принципи та система міжнародного економічного права. Міжнародні економічні організації. Міжнародно-правове регулювання подолання глобальних екологічних проблем. Міжнародні організації та установи, що діють у сфері охорони навколишнього середовища.
Методи та критерії оцінювання: Методами оцінювання рівня досягнення результатів навчання здобувачів освіти є: усне опитування на практичних (семінарських) заняттях; контрольна робота; виконання індивідуального науково-дослідного завдання; підсумкова контрольна робота.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання результатів навчання студента здійснюється за
результатами ПК відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Університеті. Поточний контроль (ПК): практичні (семінарські) заняття – 40 балів; екзаменаційна робота – 60 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Антонович М.М. Міжнародне право : навч. посіб. / М. Антонович. – К.: Юрінком Інтер, 2021. – 384 с.
2. Войціховський А. В. Міжнародне право [Текст] : підручник /
А. В. Войціховський ; Харків. нац. ун-т внутр. справ. – Харків : Харків. нац. ун-т внутр. справ, 2020. – 543 с.
3. Міжнародне публічне право [Текст] : підруч. : у 2 т. / Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка, Ін-т міжнар. відносин, Каф. міжнар. права. – Харків : Право, 2019 . – ISBN 978-966-937-470-7.
4. Сірант М. М. Міжнародне публічне право: схеми та дефініції: навчальний посібник / М. М. Сірант. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2021. – 220 c.
5. Сірант М. М. Словник міжнародно-правових термінів для спеціальності 081 «Право»: словник / М. М. Сірант. – Львів: Видавництво "Бона", 2022. – 87 c.
6. Сірант М. М. Міжнародне публічне право: практикум для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 081 «Право» : практикум / М. М. Сірант, Я. С. Богів. – Київ: "Видавництво Людмила", 2023. – 192 c.
7. Сірант М.М., Олійник Я.С. Робоча програма з курсу «Міжнародне публічне право» для студентів Національний Університет «Львівська політехніка» 2023 р.
8. Електронний навчально-методичний комплекс з дисципліни «Міжнародне публічне право» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) освітнього рівня спеціальності 081 «Право» / Укл.Сірант М.М., Олійник Я.С. Львів: НУ «Львівська політехніка», 2023 розміщений у віртуальному навчальному середовищі НУ «Львівська політехніка».
9. Статут Організації Об’єднаних Націй 1945 р. Україна на міжнародній арені:
Зб. документів і матеріалів (1991-1995). К., 1998. Кн. 1. URL:
http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/995_010.
10. Статут Ради Європи. URL: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/994_001.
11. Статут Міжнародного Суду ООН (витяг). URL: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/995_010.
12. Конвенція про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях 1949 р. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_151.
13. Конвенція про поводження з військовополоненими 1949 р. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_153.
14. Конвенція про захист цивільного населення під час війни 1949р. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_154.
15. Міжнародний пакт про громадянські та політичні права від 16 грудня 1966р. URL:http://www.zakon2.rada.gov.ua. 995_043.
16. Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 16 грудня 1966 р. URL:http://www.zakon2.rada.gov.ua.995_042.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).