Основи автоматики автомобільних систем

Спеціальність: Автомобільний транспорт
Код дисципліни: 6.274.01.E.051
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Автомобільний транспорт
Лектор: Дмитрів Ігор Васильович, кандидат технічних наук, доцент
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою викладення дисципліни є надання студентам знань та вмінь, необхідних для розв'язку складних спеціалізованих задач та практичних проблем під час професійної діяльності у галузі автомобільного транспорту та роботи з елементами автомобільної автоматики, технічними засобами автоматизації та дослідження систем автоматичного контролю, керування та регулювання технологічних процесів автомобільних систем.
Завдання: ФКС 1.1. Здатність розуміти й аналізувати процеси, що протікають у мехатронних системах автомобіля, аналізувати діагностичну інформацію, розробляти алгоритми і методи керування агрегатами та системами комфорту й безпеки автомобіля.
Результати навчання: 1. Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми під час професійної діяльності у галузі автомобільного транспорту або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів діагностування, технічного обслуговування і ремонту. 2. Володіння матеріалами елементної бази систем автоматики автомобільних систем, особливостями її проектування, конструювання, експлуатації та утилізації компонентів. 3. Застосовувати набуті знання для вдосконалення організації безпечної експлуатації автомобільних транспортних засобів. 4. Володіти елементною базою систем автоматики автомобільних систем та вміти досліджувати і оцінювати системи автоматики в усталеному та динамічному режимах за характеристиками їх елементів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні дисципліни: Електротехніка, електроніка і мікропроцесорна техніка; Автомобілі, ч.1. Супутні дисципліни: Засоби комп'ютерного діагностування автомобілів; Мехатроніка автомобілів; Охоронні системи та системи комфорту автомобілів.
Короткий зміст навчальної програми: В навчальній дисципліні розглянуто основні принципи проектування, функціонування та експлуатації автоматичних пристроїв систем автомобіля. Наведено основні поняття та класифікація автоматичних систем керування. Опис функціональних елементів і систем автоматичного керування. Розглянуто поняття стійкості лінійних елементів систем автоматичного керування, критерії стійкості та якість роботи автоматичних систем керування. На сучасному етапі розвитку автомобіль це складна технічна система, що характеризується різноманітністю технічних засобів та елементів системи. Зокрема це пристрої задавання, порівняння та засоби відображення інформації. Підсилювачі. Елементи та пристрої дискретної дії. Виконавчі елементи систем автоматики. Автоматизація розвивається як шляхом модернізування, так і шляхом конструювання нового автоматичного обладнання та автоматичних схем. З метою полегшення конструювання нових та удосконалення існуючих елементів, на сьогодні у всьому світі активно впроваджуються віртуальні лабораторії. Навчальна дисципліна передбачає вивчення та проведення частини лабораторного курсу у електронній лабораторії "Electronics workbench" для дослідження та моделювання автоматичних пристроїв.
Опис: 1. Вступ до теорії автоматичного керування. Частина 1. 2. Вступ до теорії автоматичного керування. Частина 2. 3. Дослідження електричних сигналів в електронних системах автомобілів. 4. Автоматичні системи керування. 5. Автоматичні регулятори. 6. Вивчення систем телемеханіки. 7. Основи теорії надійності автоматичних систем керування. 8. Використання сучасних програмних продуктів для дослідження систем автомобільної автоматики. 9. Мікроконтроллери в системах автомобільної автоматики. 10. Особливості програмування автомобільних контроллерів. 11. Проектування систем автомобільної автоматики.
Методи та критерії оцінювання: • поточний контроль (40%): - письмові звіти з лабораторних робіт (30%); - письмові звіти з практичних робіт (10%). • підсумковий контроль (60%, екзамен): - тестування (50%); - усна складова (10%).
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання знань студентів з дисципліни "Основи автоматики автомобільних систем" проводиться відповідно до робочого навчального плану у вигляді поточного та екзаменаційного контролів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Дмитрів В.Т., Ланець О.С., Дмитрів І.В. Мікропроцесорна техніка. Лабораторний практикум. Львів: СПОЛОМ, 2019. 112 с. 2. Дмитрів В.Т., Ванько В.М., Лаврик Ю.М., Гонсьор О.Й., Банга В.І. Мікроконтроллери і мікроконтроллерні системи : лабораторний практикум. Львів : СПОЛОМ, 2017. 176 с. 3. Дмитрів В.Т., Шиманський В.М. Електроніка і мікросхемотехніка: Навч. посібник. Львів: Афіша, 2004. 175 с. 4. Дмитрів В.Т. Схемотехніка систем керування: навчальний посібник. Львів: Видавництво "Сполом", 2019. 636 с. 5. Кіндрацький Б.І. Мехатроніка автомобілів: навч. посібник. - Львів: КІНПАТРІ ЛТД, 2018. 168 с. 6. Дмитрів І. В. Основи автоматики автомобільних систем. Електронний навчально-методичний комплекс «Основи автоматики автомобільних систем» / І. В. Дмитрів, Р. Я. Качмар, О. А. Осмак [Електронний ресурс] – Адреса розміщення: http://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=1069 / Сертифікат № 03931 / Номер та дата реєстрації: Е41-176-186/2021 від 22.04.2021 р. 253 ст.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).