Організація перевезення небезпечних вантажів

Спеціальність: Автомобільний транспорт
Код дисципліни: 6.274.02.E.068
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Автомобільний транспорт
Лектор: доцент, к.т.н. Нікіпчук Сергій Вячеславович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Забезпечити здобувачам вищої освіти здобуття концептуальних наукових та практичних знань, а також поглиблених когнітивних та практичних умінь/навичок, майстерності та інноваційності на рівні, необхідному для розв’язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем при організації перевезення небезпечних вантажів, бути готовим критично осмислювати теорії, принципи, методи і поняття у сфері перевезень небезпечних вантажів. Підготувати студентів для подальшого навчання на другому (магістерському) рівні вищої освіти або роботи за обраною спеціальністю.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: загальних: ІНТ. Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у сфері перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом або у процесі навчання, що передбачає застосування певних теорій та методів технічних наук, економіки та управління і характеризується комплексністю та невизначеністю умов. ЗК1. Здатність навчатися, сприймати набуті знання в предметній області та інтегрувати їх з уже наявними. ЗК9. Орієнтація на збереження довкілля. фахових: ФК1. Базові знання наукових понять, теорій і методів, необхідних для розуміння принципів роботи та функціонального призначення устаткування та засобів у сфері автомобільного транспорту. ФК2. Базові знання основних нормативно-правових актів та довідкових матеріалів, чинних стандартів і технічних умов, інструкцій та інших нормативно-розпорядчих документів у галузі обробки небезпечних вантажів. ФК4. Знання основ охорони праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки при організації перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом. ФК5. Здатність організовувати діяльність функціональних підрозділів автомобільних підприємств. ФК9. Здатність розуміти та виконувати норми законодавства і вміти захищати свої права.
Результати навчання: 1. Базові знання основ транспортно-експедиційної роботи. 2. Знання основ класифікації потоків та запасів та основ теорії керування запасами. 3. Базові знання про логістичні операції та функції. 4. Знання основних логістичних концепцій та систем. 5. Базові знання про транспортну логістику. 6. Знання основ оптимізації вантажопотоків та організації навантажувально-розвантажувальних операцій. 7. Базові знання про експлуатаційні властивості транспортних засобів та завдання їх вибору. 8. Базові знання структури підприємств автомобільного транспорту, основ транспортно-експедиційної роботи, теорії та безпеки руху автомобіля. 9. Знання основ технічної експлуатації та обслуговування автомобілів. 10. Знання основ економіки та управління підприємствами автомобільного транспорту. 11. Базові знання з логістики і організації автомобільних перевезень.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити: • хімія, фізика, логістика автомобільного транспорту. кореквізити: • організація автомобільних перевезень.
Короткий зміст навчальної програми: Нормативно-правове забезпечення у сфері перевезення небезпечних вантажів. Класифікація та загальна характеристика небезпечних вантажів. Засоби утримання вантажу, види тари та її маркування. Види та обладнання транспортних засобів, способи перевезення. Маркування транспортних засобів, знаки небезпеки та інформаційні таблиці небезпечного вантажу. Перевізні документи. Здійснення перевезень небезпечних вантажів. Навантажувально-розвантажувальні операції. Звільнення, при перевезеннях небезпечних вантажів. Заходи безпеки при роботі з небезпечними речовинами. Дії в разі аварій та інцидентів
Опис: 1. Законодавство у царині перевезення небезпечних вантажів (НВ). Національне та міжнародне законодавство. Основні нормативні документи 2. Класифікація і загальна характеристика НВ. Види та класи небезпеки від вантажів. Знаки небезпеки. Класифікаційні коди. 3. Вийнятки з ДОПНВ. Вийнятки, що пов’язані із малими та звільненими кількостями. Звільнення на транспортну категорію. Правило 1000 пунктів. Вийнятки при перевезенні палива. 4. Види тари та її маркування. Поняття про тару, паковання та транспортний пакет. Види традиційної тари та її маркування. Поняття про контейнери, КСМ, контейнер-цистерни, знімні та переносні цистерни, багатоелементні газові контейнери. Маркування тари. Коди цистерн та автоцистерн. Ступінь наповнення тари та цистерн. 5. Способи перевезення НВ. Види та обладнання АТЗ. АТЗ для відкритого та закритого способів перевезення НВ, перевезення наливом, поняття про автоцистерни, транспортні засоби-батареї, змішувально-зарядні машини. Форма та обладнання цистерн. Додаткове обладнання ТЗ, що беруть участь у перевезенні НВ. 6. Маркування транспортних засобів, що перевозять НВ. Інформаційні таблиці НВ, їх розміри, зміст написів, вимоги, що висуваються до них. Маркування транспортних засобів 7. Перевізні документи. Перелік необхідних перевізних документів та короткий опис кожного з них. Заповнення товаро-транспортного документа при перевезенні НВ 8. Здійснення перевезень НВ. Сили, що діють на вантаж. Способи закріплення вантажів. Вимоги до членів екіпажу. Сумісне перевезення різноманітних НВ. Додаткові обмеження під час руху. Вимоги при проведенні навантажувально-розвантажувальних операцій з НВ. Послідовність розвантаження цистерн 9. Дії водіїв у разі настання інцидентів з НВ. Способи надання першої медичної допомоги потерпілим. Заходи безпеки при перевезенні НВ. Дії у разі витікання (розсипання) речовин та при пожежі. Відповідальність за порушення правил перевезення НВ.
Методи та критерії оцінювання: • письмові звіти з практичних занять, контрольна робота (30 %) • підсумковий контроль (70 %, контрольний захід, іспит): письмова форма (60 %), усна форма (10 %)
Критерії оцінювання результатів навчання: Контрольні заходи, які проводяться в університеті, визначають відповідність рівня набутих студентами знань, умінь та навичок вимогам нормативних документів щодо вищої освіти і забезпечують своєчасне коригування навчального процесу. Для оцінювання рівня досягнення результатів навчання з дисципліни «Організація перевезення небезпечних вантажів» використовуються такі види контролю: вхідний, поточний і підсумковий. Вхідний контроль проводиться на першому практичному занятті з метою визначення рівня підготовки студентів з дисциплін, які є базовими для цього курсу. За результатами вхідного контролю розробляються заходи з надання індивідуальної допомоги студентам, корегування навчального процесу. Поточний контроль проводиться на всіх видах аудиторних занять (лекції та практичні заняття) з метою перевірки рівня підготовки студентів за визначеною темою (навчальним елементом). Основна мета поточного контролю – забезпечення зворотного зв’язку між викладачами та студентами, управління навчальною мотивацією студентів. Інформація, одержана при поточному контролі, використовується як викладачем – для коригування методів і засобів навчання, так і студентами – для планування самостійної роботи. Поточний контроль проводиться у формі усного опитування, виступів студентів при обговоренні теоретичних питань тощо. Результати поточного контролю є важливою інформацією для визначення підсумкової оцінки з дисципліни при семестровому контролі. Вихідний контроль проводиться на останньому практичному занятті з метою визначення рівня засвоєння теоретичного матеріалу, набуття практичних вмінь з дисципліни «Організація перевезення небезпечних вантажів». Підсумковий контроль забезпечує оцінювання результатів навчання студентів під час семестрового контролю, який проводиться відповідно до навчального плану у вигляді семестрового екзамену в терміни, встановлені графіком навчального процесу та в обсязі навчального матеріалу, визначеного робочою програмою дисципліни. Форма проведення семестрового контролю – письмова компонетна (тестування) та усна компонетна. Зміст та структура екзаменаційних білетів (контрольних завдань), критерії оцінювання визначаються рішенням кафедри автомобільного транспорту та зазначаються у робочій програмі навчальної дисципліни і доводяться до відома студентів на першому занятті.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Організація перевезення небезпечних вантажів: текст лекцій з дисципліни “Організація перевезення небезпечних вантажів” для студентів денної та заочної форм навчання спеціальності 274 «Автомобільний транспорт» / Укладач С. В. Нікіпчук.– Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2020. – 97 с. (Реєстраційний № 9188 від 27.02.2020). 2. Організація перевезення небезпечних вантажів: Методичні рекомендації до виконання контрольної роботи з дисципліни “Організація перевезення небезпечних вантажів” студентами денної та заочної форм навчання спеціальності 274 «Автомобільний транспорт» / Укладач С. В. Нікіпчук.– Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2020. – 12 с. (Реєстраційний № 9204 від 04 березня 2020 р.). 3. Організація перевезення небезпечних вантажів: Методичні рекомендації до самостійної роботи студентів спеціальності 274 «Автомобільний транспорт» / Укладачі. С. В. Нікіпчук, Р. Я. Качмар, Ю. В. Пороховський.– Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2020.– 8 с. (Реєстраційний № 9202 від 04 березня 2020 р.). 4. Перетяжко М., Кокот С. Перевезення небезпечних вантажів автомобільними дорогами: посібник для водіїв та уповноважених.– К.: НКЦ Ас мап, 2021.– 148 с. 5. Енглезі І. П., Пахно О. Є. Організація перевезення небезпечних вантажів. Підручник.– Донецьк: ДІАТ, 2008.– 240 с. 6. Пахно А., Шок В. Перевозка опасных грузов в цистернах. Пособие для водителей. – К.: ЛОГОС, 2021.– 220 с.: ил. 7. Пахно А., Шок В. Перевозка опасных грузов автомобильным транспортом. Пособие для водителей: базовый курс.– К.: Издательский дом АртЭк, 2021.– 316 с. 8. Пахно А., Шок В. Коментарии к ДОПОГ. Пособие для консультантов.– К.: ЛОГОС, 2021.– 145 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).