Контролінг

Спеціальність: Публічне управління та адміністрування
Код дисципліни: 6.281.01.E.040
Кількість кредитів: 4.50
Кафедра: Адміністративний та фінансовий менеджмент
Лектор: старший викладач Гладун Т.М. д.е.н., проф. Сокіл О.Г.
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Полягає у наданні студентам цілісної та логічно-послідовної системи знань щодо концептуальних основ управління сучасним підприємством на основі інтегрування діяльності різних служб та підрозділів на досягнення оперативних і стратегічних цілей.
Завдання: Внаслідок вивчення навчальної дисципліни студент повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання: 1) розуміти місце контролінгу в системі управління сучасним підприємством, його сутність, функції й основні завдання; 2) знати набір методичного інструментарію контролінгу для підприємств різних сфер діяльності; 3) вміти аналізувати та оцінювати ефективність діяльності менеджерів різних центрів відповідальності; 4) використовувати основні методи управлінського обліку для вирішення завдань контролінгу; 5) проводити розрахунки, пов’язані з об’єктами контролінгу; 6) застосовувати інструментарій оперативного контролінгу та методи експертної діагностики фінансово-господарського стану підприємства; 7) досліджувати доцільність та дієвість застосування контролінгу у діяльності вітчизняних підприємств; 8) розробити бюджет організації; 9) обґрунтувати вибір варіантів управлінських рішень; 10) мати навички створення служби контролінгу на підприємстві.
Результати навчання: 1. розуміти місце контролінгу в системі управління сучасним підприємством, його сутність, функції й основні завдання; 2. знати набір методичного інструментарію контролінгу для підприємств різних сфер діяльності; 3. здатність продемонструвати знання та уміння правил захисту інтелектуальних прав; 4. здатність продемонструвати знання методики та уміння організації контролю на підприємствах (в організаціях, установах), здатність до формування професійного судження про побудову та трансформацію системи фінансово-економічної безпеки для сучасних та потенційних потреб управління підприємством; 5. вміння збереження та примноження матеріальної та фінансової бази підприємства, установи, організації, раціонального та ефективного використання його ресурсів, надання інформації, необхідної для прийняття управлінських рішень щодо доцільності діяльності підприємства, установи, організації з урахуванням виявлення загроз і небезпек, захист отриманої інформації, яка стосується таємниці підприємства, установи та організації; 6. навички планування та управління діагностики фінансово-господарського стану підприємства, установи, організації.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: кореквізит: Стратегічний менеджмент; Безпека соціальних систем
Короткий зміст навчальної програми: Поняття про контролінг, його суть і значення. Характеристика об’єктів контролінгу. Управлінський облік як основа контролінгу. Прогнозування і планування діяльності підприємства. Методичний інструментарій оперативного контролінгу. Експертна діагностика фінансово-господарського стану підприємства. Контролінг інвестиційних проектів. Організаційно-методичні основи формування та функціонування системи контролінгу на підприємстві. Контролінг у системі прийняття управлінських рішень.
Опис: Контролінг: сутність, функції, види й основні завдання Особливості управління витратами у системі контролінгу Управлінський облік як основа контролінгу Прогнозування і планування діяльності підприємства Бюджетування як інструмент оперативного контролінгу Методичний інструментарій оперативного контролінгу Експертна діагностика фінансово-господарського стану підприємства Контролінг інвестиційних проектів Організаційно-методичні основи формування та функціонування системи контролінгу на підприємстві Контролінг у системі прийняття управлінських рішень
Методи та критерії оцінювання: поточний контроль – 40 % підсумковий контроль – 60 % (екзамен)
Критерії оцінювання результатів навчання: Підсумковий контроль знань студентів формується на підставі сумарного рейтингу, що включає рейтингові оцінки під час поточного контролю та рейтингову оцінку на екзамені (заліку).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку. 49-00 балів - атестований з оцінкою «незадовільно» - Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Рекомендована література: 1. Контролінг: Навчальний посібник/ Швиданенко Г.О., Лаврененко В.В., Дерев’янко О.Г., Приходько Л.М. – К.: КНЕУ, 2009. – 264 с. 2. Давидович І.Є. Контролінг: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 552 с. 3. Портна О.В. Контролінг: Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія-2006», 2008. – 240 с. 4. Калайтан Т.В. Контролінг: Навчальний посібник. – Львів: Новий Світ-2000, 2012. – 252 с. 5. Яковлєв Ю.П. Контролінг на базі інформаційних технологій. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 318 с. 6. Домарадзька Г.С., Гладун Т.М., Фещур Р.В. Прогнозування і макроекономічне планування: Навчальний посібник – Львів: «Магнолія-2006», 2007. – 211 с. 7. Кузьмін О.Є., Гладун Т.М. Менеджмент: 1 001 тест: Збірник тестових завдань/ О.Є.Кузьмін, Т.М.Гладун – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2012. – 284 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).