Історія архітектури та містобудування
Спеціальність: Архітектура та містобудування
Код дисципліни: 6.191.00.O.003
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Дизайн та основи архітектури
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Історія архітектури та містобудування
Спеціальність: Архітектура та містобудування
Код дисципліни: 6.191.00.O.004
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Містобудування
Лектор: Ідак Юлія Володимирівна
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Загальні компетентості:
ЗК01. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. ЗК02. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми. ЗК03. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації. ЗК06. Здатність діяти на основі етичних міркувань (мотивів). ЗК07. Здатність приймати обґрунтовані рішення. ЗК10. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, їх місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
Спеціальні компетентності:
СК01. Усвідомлення соціально-економічних і культурних аспектів архітектури та містобудування. СК03. Усвідомлення особливостей розвитку історичних і сучасних стилів в архітектурі, містобудуванні, мистецтві та дизайні України та зарубіжних країн. СК07. Усвідомлення основних законів і принципів архітектурно-містобудівної композиції, формування художнього образу і стилю в процесі проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів. СК08. Усвідомлення теоретико-методологічних основ архітектурного проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів. СК16. Усвідомлення загальних теоретичних, методичних і творчих засад архітектурного проєктування. СК17. Усвідомлення теоретичних основ містобудування та здатність застосовувати їх для розв’язання складних спеціалізованих задач. СК18. Усвідомлення теоретичних основ архітектури будівель і споруд, основ реконструкції, реставрації архітектурних об’єктів та здатність застосовувати їх для розв’язання складних спеціалізованих задач. СК22. Усвідомлення специфіки регіональних і місцевих передумов архітектурної діяльності. СК23. Здатність збирати та систематизувати інформацію щодо актуальних потреб країни, міської спільноти у розвитку архітектурного середовища.
Результати навчання: ПР02. Знати основні засади та принципи архітектурно-містобудівної діяльності. ПР04. Оцінювати фактори і вимоги, що визначають передумови архітектурно-містобудівного проєктування. ПР05. Застосовувати основні теорії проєктування, реконструкції та реставрації архітектурно-містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів, сучасні методи і технології, міжнародний і вітчизняний досвід для розв’язання складних спеціалізованих задач архітектури та містобудування. ПР06. Збирати, аналізувати й оцінювати інформацію з різних джерел, необхідну для прийняття обґрунтованих проєктних архітектурно-містобудівних рішень. ПР11. Застосовувати художньо-композиційні засади в архітектурно містобудівному проєктуванні. ПР12. Застосовувати сучасні теоретико-методологічні та типологічні підходи до вирішення проблем формування та розвитку архітектурно-містобудівного та ландшафтного середовища на засадах безпековості, екологічності, енергоефективності, інклюзивності. ПР16. Розуміти соціально-економічні, екологічні, етичні й естетичні наслідки пропонованих рішень у сфері містобудування та архітектури. ПР20. Підбирати і опрацьовувати матеріали для розроблення проектів реконструкції і реставрації пам’яток архітектури та містобудування. ПР21. Усвідомлювати специфіку регіональних і місцевих природних, економічних, екологічних, соціальних та інших умов прийняття та реалізації містобудівних і архітектурних рішень.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Супутні і наступні навчальні дисципліни Архітектурна графіка та композиція, частина 2. Основи архітектурного проектування, частина 2.
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Історія архітектури та містобудування» складається із двох компонент: архітектурної та містобудівної. Архітектурна компонента включає тридцять лекцій, а містобудівна – п'ятнадцять. У лекціях розкрито основні положення п’яти логічно структурованих тем. Послідовність їх викладу відповідає загальноприйнятій періодизації історії на п’ять основних епох: доісторичний та давній періоди, Середньовіччя, Новий та Новітній час.
Архітектурна компонента зорієнтована на вивченні основних найбільш суттєвих етапах розвитку архітектури народів світу у відповідності з зміною суспільно-економічних формацій, а також на навчанні студентів розуміти закономірності розвитку функції і форми, соціальної ролі архітектури як засобів матеріальної і духовної організації життя суспільства.
У містобудівній компоненті зроблено акцент на висвітленню навчальної інформації про еволюцію міських поселень від давнини (3 тис. р. до н.е.) до Нового часу (початку ХХ ст.). У логічно структурованих темах узагальнено основні поняття та категорії, що дають змогу зрозуміти особливості формування і закономірності розвитку міст в історичній ретроспективі; розкрито особливості формування під впливом політичних, економічних та соціальних чинників і у взаємозв’язку із загальними закономірностями історичного процесу та культурного розвитку; сформульовано внутрішню природу історичних процесів в контексті розвитку сучасних міст в Україні та світі, що стали важливою умовою формування їх ціннісних орієнтирів; продемонстровано приклади використання набутих знань з історії містобудування у професійній діяльності архітектора та всебічного аналізу історичних процесів, подій та фактів з наукових позицій їх тлумачення. Для поглиблення отриманих знань і вдосконалення практичних навичок порівняльно-історичного та історико-типологічного аналізу, виявлення логіки та об'єктивних закономірностей історичного розвитку міста, кожна тема супроводжується контрольними заходами (поточним контролем) і завершується розробленням індивідуальної науково-дослідної роботи.
Опис: Лекційні заняття (архітектурна компонента):
Тема 1. Зародження будівельного мистецтва у добу первісного суспільства (Лекція 1. ВСТУП ДО ІСТОРІЇ АРХІТЕКТУРИ. Частина 1).
Тема 2. Архітектура стародавнього світу (Лекція 2. АРХІТЕКТУРА СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ. Частина 1. Лекція 3. АРХІТЕКТУРА НАРОДІВ МЕЖИРІЧЧЯ ТА СТАРОДАВНЬОГО ІРАНУ. Частина 1. Лекція 4. АРХІТЕКТУРА НАРОДІВ МЕЖИРІЧЧЯ ТА СТАРОДАВНЬОГО ІРАНУ. Частина 2. Лекція 5. АРХІТЕКТУРА СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ. Частина 1. Лекція 6. АРХІТЕКТУРА СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ. Частина 2. Лекція 7. АРХІТЕКТУРА СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ. Частина 3. Лекція 8. АРХІТЕКТУРА СТАРОДАВНЬОГО РИМУ. Частина 1. Лекція 9. АРХІТЕКТУРА СТАРОДАВНЬОГО РИМУ. Частина 2).
Тема 3. Архітектура середніх віків (Лекція 10. АРХІТЕКТУРА ВІЗАНТІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ. Частина 1. Лекція 11. АРХІТЕКТУРА ВІЗАНТІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ. Частина 2. Лекція 12.АРХІТЕКТУРА КРАЇН АРАБСЬКОГО ХАЛІФАТУ, МУСУЛЬМАНСЬКОГО СХОДУ ТА КРАЇН СХІДНОЇ АЗІЇ. Частина 1. Лекція 13. АРХІТЕКТУРА КРАЇН АРАБСЬКОГО ХАЛІФАТУ, МУСУЛЬМАНСЬКОГО СХОДУ ТА КРАЇН СХІДНОЇ АЗІЇ. Частина 2. Лекція 14. СЕРЕДНЬОВІЧНА АРХІТЕКТУРА В КРАЇНАХ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ. Частина 1. Лекція 15. СЕРЕДНЬОВІЧНА АРХІТЕКТУРА В КРАЇНАХ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ. Частина 2).
Тема 4. Архітектура нового часу ХV – поч. XX ст. (Лекція 16. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ ВІДРОДЖЕННЯ В ІТАЛІЇ. Частина 1. Лекція 17. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ ВІДРОДЖЕННЯ В ІТАЛІЇ. Частина 1. Лекція 18. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ ВІДРОДЖЕННЯ В ІТАЛІЇ. Частина 2. Лекція 19. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ ВІДРОДЖЕННЯ В ІТАЛІЇ. Частина 4. Лекція 20. ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ АРХІТЕКТУРИ РЕНЕСАНСУ В РІЗНИХ КРАЇНАХ ЄВРОПИ. Частина 1. Лекція 21. ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ АРХІТЕКТУРИ РЕНЕСАНСУ В РІЗНИХ КРАЇНАХ ЄВРОПИ. Частина 2. Лекція 22. ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ АРХІТЕКТУРИ РЕНЕСАНСУ В РІЗНИХ КРАЇНАХ ЄВРОПИ. Частина 3. Лекція 23. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ БАРОККО В ІТАЛІЇ. Лекція 24. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ БАРОККО В ІТАЛІЇ. Частина 1. Лекція 25. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ КЛАСИЦИЗМУ. Частина 2. Лекція 26. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ КЛАСИЦИЗМУ. Частина 3. Лекція 27. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ КЛАСИЦИЗМУ. Частина 4. Лекція 28. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ КЛАСИЦИЗМУ. Частина 5. Лекція 29. АРХІТЕКТУРА ПЕРІОДУ КЛАСИЦИЗМУ. Частина 6. Лекція 15. ПІДСУМКОВА ЛЕКЦІЯ).
Лекційні заняття (містобудівна компонента):
Тема 1. Введення до курсу – розкриття загальних понять у пізнанні міста як окремого явища та окреслення основних чинників, які впливали на його становлення і розвиток (Лекція 1. ВСТУП ДО ІСТОРІЇ МІСТОБУДУВАННЯ. Лекція 2. ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ ТА КАТЕГОРІЇ).
Тема 2. Давній період – вивчення особливостей формування та розвитку давніх міських центрів, становлення яких пов’язано із першими цивілізаційними осередками світу (Лекція 3. МІСТОБУДУВАННЯ ДЕРЖАВ ВЕЛИКИХ РІЧКОВИХ ДОЛИН ТА ДРЕВНІХ ДЕСПОТІЙ. Лекція 4. ДАВНІ ПОСЕЛЕННЯ НА ТЕРЕНАХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО КОНТИНЕНТУ. Лекція 5. МІСТОБУДУВАННЯ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ. Лекція 6. МІСТОБУДУВАННЯ СТАРОДАВНЬОЇ РИМУ).
Тема 3. Середньовіччя – вивчено особливості формування та розвитку міст в епоху Середньовіччя. У цій темі вивчено події, що мали відношення до формування або розвиток міст світу в період від V ст. до ХV ст. (Лекція 7. МІСТОБУДУВАННЯ ВІЗАНТІЇ ТА КИЇВСЬКОЇ РУСІ. Лекція 8. МІСТОБУДУВАННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЄВРОПИ. Лекція 9. МІСТОБУДУВАННЯ ФЕОДАЛЬНОГО СХОДУ. Лекція 10. МІСТОБУДУВАННЯ ДОКОЛУМБОВОЇ АМЕРИКИ).
Тема 4. Новий час – вивчено особливості функціонування та розвитку міст в період від середини ХV ст. до кінця ХІХ – початку ХХ ст. (Лекція 11. МІСТОБУДУВАННЯ В ЕПОХУ ВІДРОДЖЕННЯ. Лекція 12. МІСТОБУДУВАННЯ В ЕПОХУ БАРОКО. Лекція 13. МІСТОБУДУВАННЯ кінця ХVІІІ – початку ХІХ ст. Лекція 14. ЕВОЛЮЦІЯ МІСТОБУДІВНИХ ІДЕЙ кінця ХІХ – початку ХХ ст. Лекція 15. ПІДСУМКОВА ЛЕКЦІЯ. ІСТОРІЯ МІСТОБУДУВАННЯ: ВІД ТЕОРІЇ ДО ПРАКТИКИ).
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: комп’ютерне тестування; швидкі зарисовки. Підсумковий контроль: графічне завдання – виконання індивідуального науково-дослідного завдання. Семестровий контроль: комп’ютерне тестування (завдання І-ого рівня складності – тести; завдання ІІ-ого рівня складності – ессе); усне опитування. В якості поточного контролю є участь в дискусії під час лекцій по матеріалу, що викладається на поточній лекції.
Критерії оцінювання результатів навчання: Архітектурна компонента 60 б. (поточний контроль 18 б., індивідуальна науково-дослідна робота – 24 б.; тестування / письмове опитування – 9 б.; усне опитування 9 б.).
Містобудівна компонента 40 б. (поточний контроль 16 б., індивідуальна науково-дослідна робота – 12 б.; тестування / письмове опитування – 6 б.; усне опитування 6 б.).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Архітектурна компонента: Клименюк, Т. М. та Бойко, Х. С., 2021. Історія архітектури Стародавнього світу: підручник. Львів: Видавництво Львівської політехніки. Клименюк, Т.М., 2023 Історія архітектури середньовіччя і нового часу V-XIX ст.: підручник. Львів: Видавництво Львівської політехніки. Клименюк Т.М., Проскуряков, В.І. та Ковальчук, Х.І., 2019. Ілюстрований словник архітектурних термінів: навч. посіб., 3-те вид., доп. і пер. Львів: Видавництво Львівська політехніки. Ремешило-Рибчинська, О. І., 2018. Історія архітектури: образно-графічні студії : навч. посібник. Львів: Видавництво Львівської політехніки. Тимофієнко В. І., 2006. Історія архітектури Стародавнього світу: Підручник для вузів. Київ: Наук. Думка.
Benevolo, L., 1993. Die Stadt in der europaischen Geschichte. Aus dem Italienischen ubersetzt. von P. Schiller. Munchen : Beek.
Egli, E., 1967. Geschichte des Stadtebaues. Die Neue Zeit. Zurich und Stuttgart : Eugen Rentsch Verlag Erlenbach.
Kostof, S., 2005. The City Assembled : the Elements of Urban Form Through History. Reprint Edition. London : Thames & Hudson Ltd.
Lavedan, P., 1959. Histoire de L’Urbanisme Renaissance et Temps modernes. Paris, Henri Laurens.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).