Архітектура та інтер'єри багатофункційного комплексу
Спеціальність: Архітектура та містобудування
Код дисципліни: 6.191.06.E.090
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Архітектурне проектування
Лектор: доц., к. арх. Пекарчук О.
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Загальні компетентності: ЗК01. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. ЗК02. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми. ЗК03. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації. ЗК04. Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово. ЗК10. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, їх місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
Фахові компетентності: СК03. Усвідомлення особливостей розвитку історичних і сучасних стилів в архітектурі, містобудуванні, мистецтві та дизайні України та зарубіжних країн. СК04. Здатність дотримуватися вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил, технічних регламентів, інших нормативних документів у сферах містобудування та архітектури при здійсненні нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будівель і споруд, створення безбар’єрного архітектурно-містобудівного середовища. СК05. Здатність до аналізу і оцінювання природно-кліматичних, екологічних, інженерно-технічних, соціально-демографічних і архітектурно-містобудівних умов архітектурного проектування. СК06. Здатність до виконання технічних і художніх зображень для використання в архітектурно-містобудівному, архітектурно-дизайнерському і ландшафтному проектуванні. СК07.Усвідомлення основних законів і принципів архітектурно-містобудівної композиції, формування художнього образу і стилю в процесі проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів. СК08. Усвідомлення теоретико-методологічних основ архітектурного проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів. СК09. Здатність розробляти архітектурно-художні, об’ємно-планувальні, функціональні та конструктивні рішення, а також виконувати креслення, готувати документацію архітектурно-містобудівних проєктів. СК10. Здатність до участі в підготовці архітектурно- планувальних завдань на проектування, в організації розробки архітектурно-містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних проєктів. СК16. Усвідомлення загальних теоретичних, методичних і творчих засад архітектурного проєктування. СК22. Усвідомлення специфіки регіональних і місцевих передумов архітектурної діяльності. СК23. Здатність збирати та систематизувати інформацію щодо актуальних потреб країни, міської спільноти у розвитку архітектурного середовища.
Результати навчання: ПР01. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово. ПР04. Оцінювати фактори і вимоги, що визначають передумови архітектурно-містобудівного проєктування. ПР05. Застосовувати основні теорії проєктування, реконструкції та реставрації архітектурно-містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів, сучасні методи і технології, міжнародний і вітчизняний досвід для розв’язання складних спеціалізованих задач архітектури та містобудування. ПР06. Збирати, аналізувати й оцінювати інформацію з різних джерел, необхідну для прийняття обґрунтованих проєктних архітектурно-містобудівних рішень. ПР09. Розробляти проєкти, здійснювати передпроєктний аналіз у процесі архітектурно-містобудівного проєктування з урахуванням цілей, ресурсних обмежень, соціальних, етичних та законодавчих аспектів. ПР11. Застосовувати художньо-композиційні засади в архітектурно містобудівному проєктуванні. ПР16. Розуміти соціально-економічні, екологічні, етичні й естетичні наслідки пропонованих рішень у сфері містобудування та архітектури. ПР19. Організовувати презентації та обговорення проєктів архітектурно містобудівного і ландшафтного середовища. ПР21. Усвідомлювати специфіку регіональних і місцевих природних, економічних, екологічних, соціальних та інших умов прийняття та реалізації містобудівних і архітектурних рішень. ПР22. Враховувати, інтерпретувати в конкретні просторові рішення контраверсійні інтереси держави, міської спільноти, розробляти партисипативні варіантні рішення в складних містобудівних ситуаціях
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Типологія громадських будівель та споруд, Дизайн архітектурного середовища, Історія сучасної архітектури.
Супутні і наступні навчальні дисципліни: Ревіталізація деградованих громадських територій та об’єктів, Виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Архітектура та інтер’єри багатофункційного комплексу» покликана дати здобувачам першого (бакалаврського) рівня вищої освіти поглиблені знання з питань естетики та дизайну в архітектурі багатофункційних комплексів, сприяти розвитку їхнього архітектурного та естетичного бачення будівель та інтер’єрів як житлових, так і громадських приміщень. Ознайомити студентів із засобами, методами та методикою проектування багатофункційних комплексів та їх інтер’єрів. Розкрити сучасні концепції, поняття, методи та технології проєктування та дизайну інтер’єрів у взаємодії з навколишнім середовищем. Здобувачі навчаються розглядати та аналізувати архітектурну і внутрішній простів як комплексну багатовекторну і багатофункційну систему в сенсі його візуально-просторової взаємодії з окремою людиною і соціумом.
Лекційна частина знайомить з основними поняттями та термінами, розкриває різні аспекти функціональної взаємодії. Теоретичні заняття дають розуміння різних візуально-змістових характеристик вхідних, торгівельних, громадського харчування, адміністративно-побутових, культурно-видовищних, навчально-виховних, житлових, біологічної та психічної реабілітації зон, роз’яснюють можливості оперувати ними та поєднувати їх задля досягнення бажаного ефекту. Теоретичний курс передбачає розгляд основних методів та методик, які дозволяють слухачам розвинути комплексний підхід до аналізу архітектурного середовища і генерувати вирішення архітектурних задач, а також розробляти дизайн інтер’єрів з врахуванням ергономічних параметрів, а також стилістичних вимог.
В основу дисципліни послідовно закладені допоміжні теми практичних положень, що розкривають основні закономірності процесу проектування. Цей курс надає змогу побачити спільні риси методології проектної діяльності на основі отриманих знань із спеціальних та додаткових дисциплін. Місце навчальної дисципліни в системі професійних знань визначається знанням та вмінням розробляти художній образ та конструктивні елементи, оформляти проектну документацію на стадіях: «ескіз», «дизайн-концепція», «проєкт».
У курсі «Архітектура та інтер’єри багатофункційної комплексу» чітко окреслені методи та способи організації різних функціональних зон, особливості їх взаємодії та особливості формування інтер’єрів житлових і громадських приміщень. Сформульовані завдання для виконання РГР, а саме: естетично оцінювати інтер'єр взагалі і окремі його компоненти зокрема; створювати та виконувати ескізні проекти та композиційні розробки елементів громадського інтер'єру, використовувати властивості, якості та засоби композиції; вміти планувати та організовувати внутрішній простір громадських і житлових будівель. Вже на самій початковій стадії проектування відбувається моделювання інтер'єру, осмислюється соціальне замовлення, нагромаджуються початкові дані для вибору тієї або іншої внутрішньої просторової схеми майбутньої споруди з урахуванням призначення, технічних можливостей і стильових особливостей архітектури, а також кліматичних умов і місцевих національних традицій, відповідно до вибраного функціонального наповнення будівлі.
Дисципліна інтегрується з іншими професійно важливими дисциплінами – типологією громадських будівель та споруд, дизайном архітектурного середовища, історією архітектури та містобудування, історією сучасної архітектури, ревіталізацією деградованих громадських територій та об’єктів, отримані знання потрібні для виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Опис: Лекційні заняття:
1. Сучасні тенденції в проєктуванні та дизайні інтер’єрів багатофункційних комплексів. 2. Загальні правила формування багатофункційних просторів. 3. Вхідна група – особливості, стильові ознаки. 4. Функція громадського харчування. 5. Торговельна функція: види, вимоги, проектування, оформлення вітрин. 6. Адміністративна та побутова функція. 7. Специфіка вирішення простору культурно-видовищних та дозвіллєвих просторів. 8. Навчальні та виховні заклади, бібліотеки та лекторії – організація функціональної групи приміщень і оформлення інтер’єрів. 9. Інтер’єри житлової групи приміщень. 10. Основи ергономіки під час проєктування функціональних зон та інтер’єрів.
11. Зони біологічної та психічної регенерації. 12. Функція рекреації та активного відпочинку. 13. Пристосування приміщень до потреб відвідувачів з обмеженими можливостями. 14. Стилістика інтер’єрів багатофункційних комплексів. 15. Стилістика інтер’єрів багатофункційних комплексів.
Лабораторні заняття:
1. Вступ. Первинне цілісне представлення теми проекту, етапи його виконання та підходи до оформлення роботи. 2. Функціональне зонування. Визначення набору функціональних зон та вибір стильового оформлення інтер’єру приміщення. 3. Концепт-ідея. 4. Предметне наповнення функціональних зон. 5. Світловий дизайн приміщення.
6. План стелі. 7. Розгортки стін. 8. Елемент інтер’єру.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: первірка практичних завдань, РГР.
Підсумковий контроль: тестування (онлайн).
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль.
Концепт-ідея – max 10 балів.
Концепт-ідея
Презентувати концептуальну ідею вирішення громадського інтер’єру, заданої функції. Розробити функціонально-композиційну схему організації простору, обрати тематичнообразну спрямованість інтер’єру. Техніка колажу, аплікації, текстові коментарі, формат А2.
Критерії оцінки:
• повнота і характер розкриття теми;
• оригінальність, самостійність ідеї;
• композиційна єдність та виразність рішення;
• графічні методи професійної комунікації.
РГР – max 50 балів.
Розрахунково-графічна робота
Проект інтер’єру приміщення багатофункційного комплексу площею від 100 м2 до 300 м2.
Склад креслень РГР:
• предметний план М 1:50, М 1:100 або М 1:200;
• план стелі М 1:50, М 1:100 або М 1:200;
• розгортки стін М 1:50, М 1:100 або М 1:200;
• розробка елементу інтер’єру М 1:20;
• перспективні зображення.
Критерії оцінки:
• ергономічне розташування та компоновки предметного наповнення ванної кімнати – max 10 б.;
• дизайнерське вирішення інтер’єру за темою дипломної роботи – max 30 б.;
• графічне оформлення курсової роботи – max 10 б.
Підсумковий контроль (контрольна робота).
Тестування – max 40 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення
1. Проектування санітарно-гігієнічних приміщень для житлових і громадських будівель: Методичні вказівки до виконання курсового проектування для студентів базового напряму 6.060102 «Архітектура» спеціальностей «Архітектура будівель і споруд», «Містобудування», «Дизайн архітектурного середовища» та спеціалізацій 7.02020701(0100), 8.02020701(0100) «Інтер’єр та обладнання»/ Укл.: Л.С. Грицюк, О.П. Пекарчук – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2013. – 52 с.
2. Основи проектування громадських будівель і споруд: метод. Вказівки до виконання курсових проектів з архітектурного проектування для студентів спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»/ уклад.: О.І. Моркляник, О.М. Юрчишин, Я.В. Ракочий, О.П. Пекарчук, І.О. Духняк. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2019. – 28 с.
3. Проектування СПА-басейнів та саун: метод. вказівки до виконання курс. проектування для студентів баз. напряму 6.060102 "Архітектура" та спец. "Архітектура будівль і споруд", "Містобудування", "Дизайн архітектур. середовища" / М-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Львів. політехніка"/ Уклад.: Л. С. Грицюк, О. П. Пекарчук. – Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2015. – 40 с.
Рекомендована література
Базова
4. Інтер’єр [Текст] : альбом-посібник до лекційного курсу «Проектування інтер’єрів житлових та громадських приміщень» / Л. Грицюк, О. Пекарчук; Нац. ун-т «Львів. політехніка». — Л. : Вид-во Львів. політехніки, 2011 –.Ч. 1. – 2011. – 108 с.
5. Інтер’єр [Текст] : альбом-посібник до лекційних курсів «Сучасні оздоблювальні матеріали та аксесуари в інтер’єрі», «Проектування елементів інтер’єру» / Л. Грицюк, О. Пекарчук ; Нац. ун-т «Львів. політехніка». – Л. : Вид-во Львів. політехніки, 2011 –.Ч. 2. – Л., 2011. – 76 с
6. Даниленко В. Я. Дизайн. Підручник. – Харків: ХДАДМ, 2003. – 320 с. – 664 іл.
7. Гетун Г.В. Архітектура будівель та споруд. Кн.1. Основи проектування. Київ: Кондор, 2012. 380 с.; Кн.2. Житлові будинки. К., 2017. 736 с.
8. Лінда С.М., Моркляник О.І. Типологія громадських будівель і споруд: Підручник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2015. 348 с.
9. Черкес Б.С., Лінда С.М. Архітектура сучасності: остання третина ХХ – початок ХХІ століть: Навчальний посібник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. 384 с.
10. Архітектура інтер'єру: 20+ : альбом реалізованих проектів інтер'єрів випускників архітектурного факультету та Інституту архітектури Львівської політехніки ; Міністерство освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка", Інститут архітектури ; за редакцією Лесі Грицюк, Василини Черняєвої, Володимира Баб'яка. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2018. 109 с.
11. Проектування закладів харчування : навч. посіб. / Грицюк Леся Степанівна, Лінда Світлана Миколаївна, Якубовський В'ячеслав Броніславович ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Нац. ун-т "Львів. політехніка": Л. : Вид-во Львів. політехніки, 2012с. 184 с.
Допоміжна
12. Design and equipment for restaurants and foodservice : a management view / Costas Katsigris, Chris Thomas.–3rd ed. New Jersey. John Wiley & Sons, Inc, 2009. – 622 p. 6
13. Christy Casamassima. Bar Excellence: Design for pabs & clubs. – NY. PBC International Inc, 2000. – 176p.
14. Space planning for commercial and residentional interiors /SAM KUBBA, Ph.D. McGRAW-HILL, 2003. – 544 p.
15. Time-Saver Standards for Interior Design and Space Planning/ Joseph De Chiara, Julius Panero, Martin Zelnik, McGraw-Hill, Inc., 1991. – 1162 p.
Нормативна література
16. ДБН В.2.2-9:2018 “Громадські будинки та споруди. Основні положення” https://e-construction.gov.ua/files/new_doc/3022082276805576102/2023-01-24/fa9a3e00-5004-46db-8b8b-e6dea58ac5f9.pdf
17. ДБН В.2.2-16:2019 “Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади” https://e-construction.gov.ua/laws_detail/3074791651063890960?doc_type=2
18. ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення" https://is.gd/28pvzb
19. ДБН В.2.2-28:2010 Будинки адміністративного та побутового призначення. https://dbn.co.ua/load/normativy/dbn/1-1-0-806
20. ДБН В.2.2-4:2018 Заклади дошкільної освіти https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2018/06/V224IB.pdf-....pdf
21. ДБН В.2.2-10:2019 Заклади охорони здоров’я https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2019/08/Persha-redaktsiya DBN-Ohorona-zdorovya.pdf
22. ДБН В.2.2-13-2003 Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди http://kbu.org.ua/assets/app/documents/dbn2/62.1.%20%D0%94%D0%91%D0%9 D%20%D0%92.2.2-13- 2003.%20%D0%A1%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%B2% D0%BD%D1%96%20%D1%82%D0%B0%20%D1%84%D1%96%D0%B7%D0 %BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BD%D0% BE-%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D1%80.pdf
23. ДБН В.2.2-11-2002 Підприємства побутового обслуговування https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2017/04/DBN-V.2.2-11- 2002.pdf
24. ДБН В.2.2-16:2019 Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2019/08/V2216_IB.pdf
25. ДБН В.2.2-23:2009 підприємства торгівлі http://kbu.org.ua/assets/app/documents/dbn2/69.1.%20%D0%94%D0%91%D0%9 D%20%D0%92.2.2- 23~2009.%20%D0%91%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0% B8%20%D1%96%20%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B4 %D0%B8.%20%D0%9F%D1%96%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1% 94%D0%BC%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0.pdf
26. ДБН В.2.2-25:2009 Підприємства харчування (заклади ресторанного господарства) https://www.minregion.gov.ua/wp-content/uploads/2017/12/71.1.- DBN-V.2.2-252009.-Budinki-i-sporudi.-Pidpriyemstva.pdf
27. ДБН В.2.2-26:2010 Суди http://kbu.org.ua/assets/app/documents/dbn2/72.1.%20%D0%94%D0%91%D0%9 D%20%D0%92.2.2- 26~2010.%20(%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D0%BD).%20%D0%91%D1%83 %D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8%20%D1%96%20%D1%81% D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B8.%20%D0%A1%D1%83 %D0%B4%D0%B8.pdf
Інформаційні ресурси
1. http://www.archdaily.com/
2. http://www.dezeen.com/tag/viewpoints/
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Архітектура та інтер'єри багатофункційного комплексу (курсовий проєкт)
Спеціальність: Архітектура та містобудування
Код дисципліни: 6.191.06.E.091
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Архітектурне проектування
Лектор: доц., к. арх. Пекарчук О.
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Загальні компетентності:
ЗК01. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
ЗК02. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
ЗК03. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації.
ЗК04. Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
ЗК10. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, їх місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.
Фахові компетентності:
СК03. Усвідомлення особливостей розвитку історичних і сучасних стилів в архітектурі, містобудуванні, мистецтві та дизайні України та зарубіжних країн.
СК04. Здатність дотримуватися вимог законодавства,
будівельних норм, стандартів і правил, технічних регламентів, інших нормативних документів у сферах містобудування та архітектури при здійсненні нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будівель і споруд, створення безбар’єрного архітектурно-містобудівного середовища.
СК05. Здатність до аналізу і оцінювання природно-кліматичних, екологічних, інженерно-технічних, соціально-демографічних і архітектурно-містобудівних умов архітектурного проектування.
СК06. Здатність до виконання технічних і художніх зображень для використання в архітектурно-містобудівному, архітектурно-дизайнерському і ландшафтному проектуванні.
СК07.Усвідомлення основних законів і принципів архітектурно-містобудівної композиції, формування художнього образу і стилю в процесі проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів.
СК08. Усвідомлення теоретико-методологічних основ архітектурного проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів.
СК09. Здатність розробляти архітектурно-художні, об’ємно-планувальні, функціональні та конструктивні рішення, а також виконувати креслення, готувати документацію архітектурно-містобудівних проєктів.
СК10. Здатність до участі в підготовці архітектурно- планувальних завдань на проектування, в організації розробки архітектурно-містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних проєктів.
СК16. Усвідомлення загальних теоретичних, методичних і творчих засад архітектурного проєктування.
СК22. Усвідомлення специфіки регіональних і місцевих передумов архітектурної діяльності.
СК23. Здатність збирати та систематизувати інформацію щодо актуальних потреб країни, міської спільноти у розвитку архітектурного середовища.
Результати навчання: ПР01. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово.
ПР04. Оцінювати фактори і вимоги, що визначають передумови архітектурно-містобудівного проєктування.
ПР05. Застосовувати основні теорії проєктування, реконструкції та реставрації архітектурно-містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів, сучасні методи і технології, міжнародний і вітчизняний досвід для розв’язання складних спеціалізованих задач архітектури та містобудування.
ПР06. Збирати, аналізувати й оцінювати інформацію з різних джерел, необхідну для прийняття обґрунтованих проєктних архітектурно-містобудівних рішень.
ПР09. Розробляти проєкти, здійснювати передпроєктний аналіз у процесі архітектурно-містобудівного проєктування з урахуванням цілей, ресурсних обмежень, соціальних, етичних та законодавчих аспектів.
ПР11. Застосовувати художньо-композиційні засади в архітектурно містобудівному проєктуванні.
ПР16. Розуміти соціально-економічні, екологічні, етичні й естетичні наслідки пропонованих рішень у сфері містобудування та архітектури.
ПР19. Організовувати презентації та обговорення проєктів архітектурно містобудівного і ландшафтного середовища.
ПР21. Усвідомлювати специфіку регіональних і місцевих природних, економічних, екологічних, соціальних та інших умов прийняття та реалізації містобудівних і архітектурних рішень.
ПР22. Враховувати, інтерпретувати в конкретні просторові рішення контраверсійні інтереси держави, міської спільноти, розробляти партисипативні варіантні рішення в складних містобудівних ситуаціях.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Типологія громадських будівель та споруд, Дизайн архітектурного середовища, Історія сучасної архітектури.
Супутні і наступні навчальні дисципліни: Ревіталізація деградованих громадських територій та об’єктів, Виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Архітектура та інтер’єри багатофункційного комплексу» покликана дати здобувачам першого (бакалаврського) рівня вищої освіти поглиблені знання з питань естетики та дизайну в архітектурі багатофункційних комплексів, сприяти розвитку їхнього архітектурного та естетичного бачення будівель та інтер’єрів як житлових, так і громадських приміщень. Ознайомити студентів із засобами, методами та методикою проектування багатофункційних комплексів та їх інтер’єрів. Розкрити сучасні концепції, поняття, методи та технології проєктування та дизайну інтер’єрів у взаємодії з навколишнім середовищем. Здобувачі навчаються розглядати та аналізувати архітектурну і внутрішній простів як комплексну багатовекторну і багатофункційну систему в сенсі його візуально-просторової взаємодії з окремою людиною і соціумом.
У дисципліні в логічній послідовності викладено основні методи проведення передпроектного аналізу та розкрито послідовність організації процесу архітектурного проектування у дотриманні його основних етапів – ескіз-ідея, ескіз, проектні креслення, відеопрезентація об’єкту. На практичних заняттях акцентовано на важливості оволодіння вміннями самостійного розроблення та презентації авторського проектного рішення.
У курсі «Архітектура та інтер’єри багатофункційного комплексу» чітко окреслені методи та способи організації різних функціональних зон, особливості їх взаємодії та особливості формування інтер’єрів житлових і громадських приміщень. Сформульовані завдання для виконання РГР, а саме: естетично та відповідно до нормативної бази оцінювати багатофункційний комплекс і окремі його компоненти зокрема; створювати та виконувати ескізні проекти та композиційні розробки об’ємно-просторового вирішення багатофункційних комплексів та прибудинкової території з урахуванням функціональних особливостей, умов природного довкілля, кліматичних факторів. Студенти на практиці опановують специфіку організації архітектурного простору залежно від комбінації функцій в об’єкті проектування (транзитна, торгівельна, громадського харчування, адміністративно-побутова, культурно-видовищна, навчально-виховна, житлова, біологічної та психічної реабілітації). Проектне завдання передбачає розроблення ескізних варіантів та прийняття оптимального композиційного рішення; моделювання та зображення архітектурної споруди у різних просторових ракурсах і визначених масштабах; виразне представлення проектного рішення.
Під час практичних занять студенти закріплюють теоретичний матеріал, виконуючи дослідницькі і проектно-концептуальні завдання, вчаться застосовувати вивчені методи та методики для аналізу реальної архітектурно-просторової ситуації, і на основі проведених досліджень та зроблених висновків структуровано обґрунтовувати запропоновані проектні рішення у письмовій та усній формі.
Дисципліна інтегрується з іншими професійно важливими дисциплінами – типологією громадських будівель та споруд, дизайном архітектурного середовища, історією архітектури та містобудування, історією сучасної архітектури, ревіталізацією деградованих громадських територій та об’єктів, а також отримані знання потрібні для виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Опис: 1. Вступна бесіда, видача завдання, аналіз функціональних особливостей об’єкту.
2. Ситуаційна схема: ескізування. Вільна графічна техніка, папір формат за вибором.
3. Клаузура 1. Модель об’ємно-планувального вирішення, організація ділянки.
4. Клаузура 2. Образ споруди: пошук об’ємно-просторової композиції.
5. Захист клаузур. Представлення кожним студентом своїх досліджень і пропозиції багатофункційного комплексу. Обговорення групою результатів роботи кожного студента.
6. Розроблення ескізу-ідеї, аксонометрична схема композиції. Вільна графічна техніка, папір формат за вибором.
7. Ескіз: плани багатофункційного комплексу (М 1:100). Вільна графічна техніка, папір (формат А3).
8. Ескіз: розрізи, фасади багатофункційного комплексу (М 1:100). Вільна графічна техніка, папір (формат А3).
9. Ескіз: перспектива багатофункційного комплексу. Вільна графічна техніка, папір (формат А3).
10. Ескіз: генплан ділянки (М 1:500). Вільна графічна техніка, папір (формат А3).
11. Клаузура 3. Варіанти фасадів: підбір колористики, матеріалів. Вільна техніка, папір (формат А3).
12. Перегляд ескізів, розташування креслень на форматі, обговорення авторських рішень.
13. Проектні креслення: генплан (М 1:500, М 1:1000). Комп’ютерна графіка (формат А2).
14. Проектні креслення: плани, розрізи (М 1:100, М 1:200). Комп’ютерна графіка (формат А2).
15. Проектні креслення: фасади, антураж (М 1:100, М 1:200). Комп’ютерна графіка (формат А2).
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: перевірка практичних завдань.
Підсумковий контроль: оцінка курсового проєкту.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль
клаузура №1– max 10 балів;
Критерії оцінки:
• повнота проведення досліджень та їх наочне представлення;
• чіткість формулювання і наочність представлення вимог до проекту багатофункційного комплексу;
• наочне і візуально чітке представлення клаузури;
• логічність і композиція представлених графічних матеріалів.
клаузура №2– max 10 балів;
Критерії оцінки:
• повнота проведення попередніх досліджень та їх наочне представлення;
• чіткість формулювання і наочність представлення вимог до проекту багатофункційного комплексу;
• наочне і візуально чітке представлення клаузури;
• логічність і композиція представлених графічних матеріалів.
клаузура №3– max 10 балів
Критерії оцінки:
• повнота і характер розкриття теми;
• оригінальність, самостійність ідеї;
• стилістична єдність та виразність рішення;
• методи візуалізації проектної ідеї.
Підсумковий контроль
Курсовий проєкт - max 70 балів
Критерії оцінки:
• наявність всіх креслень та інформації;
• композиція та естетика оформлення аркушів;
• чіткість представленого графічного матеріалу;
• коректність подачі архітектурних креслень.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення
1. Проектування санітарно-гігієнічних приміщень для житлових і громадських будівель: Методичні вказівки до виконання курсового проектування для студентів базового напряму 6.060102 «Архітектура» спеціальностей «Архітектура будівель і споруд», «Містобудування», «Дизайн архітектурного середовища» та спеціалізацій 7.02020701(0100), 8.02020701(0100) «Інтер’єр та обладнання»/ Укл.: Л.С. Грицюк, О.П. Пекарчук – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2013. – 52 с.
2. Основи проектування громадських будівель і споруд: метод. Вказівки до виконання курсових проектів з архітектурного проектування для студентів спеціальності 191 «Архітектура та містобудування»/ уклад.: О.І. Моркляник, О.М. Юрчишин, Я.В. Ракочий, О.П. Пекарчук, І.О. Духняк. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2019. – 28 с.
3. Проектування СПА-басейнів та саун: метод. вказівки до виконання курс. проектування для студентів баз. напряму 6.060102 "Архітектура" та спец. "Архітектура будівль і споруд", "Містобудування", "Дизайн архітектур. середовища" / М-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Львів. політехніка"/ Уклад.: Л. С. Грицюк, О. П. Пекарчук. – Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2015. – 40 с.
4. Проектування торгових центрів: метод. вказівки до курс. проекту з дисципліни "Архітектур. проектування торг. центру" для студентів баз. напряму 060102 "Архітектура" спец. 6.06010201 "Архітектура будівель і споруд" та 6.06010203 "Дизайн архітектур. середовища" / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Нац. ун-т "Львів. політехніка". Уклад.: О. І. Моркляник, О. М. Юрчишин, Ю. В. Ідак, О. Ю. Лисенко. – Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2011. – 36 с.
5. Проектування спеціалізованих просторів та приміщень для неповносправних: метод. вказівки до виконання курс. проектів / МОН, Нац. ун-т "Львів. політехніка". Уклад.: О. М. Юрчишин, О. І. Моркляник, Я. В. Ракочий, І. О. Духнякю. – Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2019. – 32 с.
6. Проектування паркінгів: метод. вказівки до виконання курс. проектів з дисциплін: "Архітектур. проектування житл. будинку серед. поверховості", "Архітектур. проектування офіс. споруди", "Архітектур. проектування сакрал. споруди", "Архітектур. проектування гром. будівлі" / М-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Львів. політехніка". Уклад.: Я. В. Ракочий, О. М. Юрчишин, О. І. Моркляник, І. О. Духняк. – Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2019. – 33 с.
Рекомендована література
Базова
7. Архітектура інтер'єру: 20+ : альбом реалізованих проектів інтер'єрів випускників архітектурного факультету та Інституту архітектури Львівської політехніки ; Міністерство освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка", Інститут архітектури ; за редакцією Лесі Грицюк, Василини Черняєвої, Володимира Баб'яка. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2018. 109 с.
8. Гетун Г.В. Архітектура будівель та споруд. Кн.1. Основи проектування. Київ: Кондор, 2012. 380 с.; Кн.2. Житлові будинки. К., 2017. 736 с.
9. Лінда С.М., Моркляник О.І. Типологія громадських будівель і споруд: Підручник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2015. 348 с.
10. Проектування дитячих дошкільних закладів: навчальний посібник / О. М. Юрчишин, І. П. Гнесь, Л. І. Лучко; Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Національний університет "Львівська політехніка". – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2011. 152 с.
11. Проектування закладів харчування : навч. посіб. / Грицюк Леся Степанівна, Лінда Світлана Миколаївна, Якубовський В'ячеслав Броніславович ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Нац. ун-т "Львів. політехніка": Л. : Вид-во Львів. політехніки, 2012с. 184 с.
12. Черкес Б.С., Лінда С.М. Архітектура сучасності: остання третина ХХ – початок ХХІ століть: Навчальний посібник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. 384 с.
Допоміжна
13. Нойферт. Е. Нойферт. Будівельне проєктування / Ернест НОЙФЕРТ.. – Київ: Фенікс, 2017. – 623 с.
14. Design and equipment for restaurants and foodservice : a management view / Costas Katsigris, Chris Thomas.–3rd ed. New Jersey. John Wiley & Sons, Inc, 2009. – 622 p. 6
15. Christy Casamassima. Bar Excellence: Design for pabs & clubs. – NY. PBC International Inc, 2000. – 176p.
16. Space planning for commercial and residentional interiors /SAM KUBBA, Ph.D. McGRAW-HILL, 2003. – 544 p.
17. Time-Saver Standards for Interior Design and Space Planning/ Joseph De Chiara, Julius Panero, Martin Zelnik, McGraw-Hill, Inc., 1991. – 1162 p.
Нормативна література
18. ДБН В.2.2-9:2018 “Громадські будинки та споруди. Основні положення”
19. ДБН В.2.2-16:2019 Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади
20. ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення.
21. ДБН В.2.2-28:2010 Будинки адміністративного та побутового призначення.
22. ДБН В.2.2-4:2018 Заклади дошкільної освіти
23. ДБН В.2.2-10:2019 Заклади охорони здоров’я
24. ДБН В.2.2-13-2003 Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди
25. ДБН В.2.2-11-2002 Підприємства побутового обслуговування
26. ДБН В.2.2-16:2019 Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади.
27. ДБН В.2.2-23:2009 підприємства торгівлі.
28. ДБН В.2.2-25:2009 Підприємства харчування (заклади ресторанного господарства).
29. ДБН В.2.2-26:2010 Суди.
Інформаційні ресурси
1. http://www.archdaily.com/
2. http://www.houzz.ru/?irs=US
3. http://www.dezeen.com/tag/viewpoints/
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).