Багатофункційний громадський комплекс у сформованому середовищі
Спеціальність: Архітектура та містобудування
Код дисципліни: 6.191.09.E.126
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Архітектура та реставрація
Лектор: к. арх., доц. Максим ЯСІНСЬКИЙ
к. арх., доц. Ірина ПОГРАНИЧНА
к. арх., старший викладач Михайло ХОХОНЬ
к. арх., старший викладач Назар РАТУШИНСЬКИЙ
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
інтегральна компетентність - здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у сфері містобудування та архітектури, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов, на основі застосування сучасних архітектурних теорій та методів, засобів суміжних наук.
загальні компетентності:
ЗК01. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
ЗК02. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
ЗК04. Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
ЗК08. Навички міжособистісної взаємодії.
ЗК09. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.
фахові компетентності
СК04. Здатність дотримуватися вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил, технічних регламентів, інших нормативних документів у сферах містобудування та архітектури при здійсненні нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будівель і споруд, створення безбар’єрного архітектурно-містобудівного середовища.
СК07.Усвідомлення основних законів і принципів архітектурно-містобудівної композиції, формування художнього образу і стилю в процесі проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів.
СК08. Усвідомлення теоретико-методологічних основ архітектурного проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів.
СК09. Здатність розробляти архітектурно-художні, об’ємно-планувальні, функціональні та конструктивні рішення, а також виконувати креслення, готувати документацію архітектурно-містобудівних проєктів.
СК12. Усвідомлення особливостей використання різних типів конструктивних та інженерних систем і мереж, їх розрахунків в архітектурно-містобудівному проєктуванні.
СК14. Усвідомлення особливостей застосування сучасних будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, а також технологій при створенні об’єктів архітектури та містобудування.
СК15. Здатність до здійснення комп’ютерного моделювання, візуалізації, макетування і підготовки наочних ілюстративних матеріалів до архітектурно-містобудівних проєктів.
СК17. Усвідомлення теоретичних основ містобудування та здатність застосовувати їх для розв’язання складних спеціалізованих задач.
СК23. Здатність збирати та систематизувати інформацію щодо актуальних потреб країни, міської спільноти у розвитку архітектурного середовища.
Результати навчання: ПР01. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово.
ПР02. Знати основні засади та принципи архітектурно-містобудівної діяльності
ПР05. Застосовувати основні теорії проєктування, реконструкції та реставрації архітектурно-містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів, сучасні методи і технології, міжнародний і вітчизняний досвід для розв’язання складних спеціалізованих задач архітектури та містобудування
ПР06. Збирати, аналізувати й оцінювати інформацію з різних джерел, необхідну для прийняття обґрунтованих проєктних архітектурно-містобудівних рішень.
ПР07. Застосовувати програмні засоби, ІТ-технології та інтернет-ресурси для розв’язання складних спеціалізованих задач архітектури та містобудування.
ПР08. Знати нормативну базу архітектурно-містобудівного проєктування.
ПР10. Застосовувати сучасні засоби і методи інженерної, художньої і комп’ютерної графіки, що використовуються в архітектурно-містобудівному проєктуванні.
ПР12. Застосовувати сучасні теоретико-методологічні та типологічні підходи до вирішення проблем формування та розвитку архітектурно-містобудівного та ландшафтного середовища на засадах безпековості, екологічності, енергоефективності, інклюзивності
ПР17. Застосовувати енергоефективні та інші інноваційні технології при проєктуванні архітектурних об’єктів.
ПР18. Знати особливості участі в архітектурно-містобудівному конкурсному проєктуванні.
ПР19. Організовувати презентації та обговорення проєктів архітектурно містобудівного і ландшафтного середовища.
ПР21. Усвідомлювати специфіку регіональних і місцевих природних, економічних, екологічних, соціальних та інших умов прийняття та реалізації містобудівних і архітектурних рішень.
ПР22. Враховувати, інтерпретувати в конкретні просторові рішення контраверсійні інтереси держави, міської спільноти, розробляти партисипативні варіантні рішення в складних містобудівних ситуаціях
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи ланшафтної архітектури
Типологія громадських будівель і споруд
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна "Багатофункційний архітектурний комплекс" ґрунтується на наступних розділах: ознайомлення із завданням, проведення аналізу опорного плану та містобудівної ситуації, виконання архітектурних обстежень, проведення оцінки історико-архітектурної цінності та технічного стану існуючої забудови на ділянці проектування, розв’язання завдань функціонального зонування, розпланування та розробки об’ємно-просторової структури та архітектурного образу будівлі, виконання графічних креслень в обсязі, передбаченому завданням курсового проекту. Вивчення дисципліни відбувається послідовним проведенням лекційних та лабораторних занять.
Курсовий проєкт виконується послідовно:
1. Передпроектний аналіз,
2. Розробка архітектурно-планувального вирішення,
3. Графічне оформлення проекту.
В ході проєктування необхідно розв’язувати завдання планування та розроблення об’ємно-просторової структури багатофункціонального громадського комплексу з паркінгом (підземною автостоянкою) у сформованному міському середовищі з виконанням розгортки сусідніх будівель, генплану ділянки з оточуючим середовищем, планів, фасадів, перетинів, перспективи або аксонометрії проєктованої будівлі.
Умовою успішного виконання проєктної частини є володіння сучасними програмними системами та технологіями створення й обробки двовимірних зображень (AdobeReader, AdobePhotoShop, AdobeIllustrator, CorelDraw, Paint), тривимірних архітектурних об’єктів (ArchiCAD, SketchUpPro, AutoCAD), розробки мультимедійних продуктів (Autodesk 3ds Max, Flash, Maya) та текстові редактори (Microsoft Office).
Опис: 1 Вступне заняття. Ознайомлення із типологією громадських будівель і споруд, особливостями їх проєктування в сформованому міському середовищі.
2 Умови проєктування і нормативні дані. Умови проєктування і нормативні дані – регламентують регіональні, етнічні, історико-культурні, соціальні, економічні, екологічні умови і вимоги до розробки проєкту і зазначаються в завданні на проєктування.
3 Наукові підходи розробки гіпотези проєктного вирішення об’єкту. Аналіз характерних особливостей багатофункційних громадських будівель, визначення головних та другорядних елементів, огляд прикладів архітектурних проєктів.
4 Пошук архітектурної форми. Основою продуктивного гіпотетичного проєктування є базові варіанти пошуку форми об’єкту.
5 Картографічні матеріали. Картографічні матеріали – є основними вихідними даними для проведення перед проєктного аналізу, вироблення основних концепцій і розробки проєктних вирішень.
6 Генплан території. Ознайомлення студентів із особливостями та основними вимогами, які ставляться до подачі генерального плану території багатофункційного громадського об’єкту у сформованому міському середовищі. Типи елементів благоустрою, мощення та озеленення
7 Ескіз-ідея архітектурно-композиційного вирішення об’єкту. Особливості та вимоги до ескізної подачі архітектурного проєкту. Ознайомлення студентів з основними факторами, які впливають на формування композиції об’єкта.
8 Планувальна структура багатофункційного громадського комплексу. Особливості планувальної структури громадських об’єктів, протипожежні розриви, евакуаційні комунікації, особливості проєктування евакуаційних сходових та ліфтових вузлів. Інсоляція приміщень.
9 Архітектурно-композиційна побудова об’єкту. Композиція уособлює принципові закономірності організації рхітектурної
форми, спрямовані на поєднання окремих частин простору і елементів майбутньої споруди в єдину цілісну об’ємно-просторову структуру архітектурної форми.
10 Конструктивні особливості багатофункційних громадських споруд. Ознайомлення з типами фундаментів, огороджуючих конструкцій, міжповерхового та дахового покриття, тощо.
11 Системи вентиляції, каналізації, водовідведення. Ознайомлення студентів із основними типами інженерного наповнення громадських будівель.
12 Опорядження фасадів. Особливості композиційного та стилевого вирішення фасадів будівель. Підбір технологій, матеріалу покриття, зовнішніх дверних та віконних заповнень. Опрацювання архітектурних деталей
13 Інтер’єрне оздоблення багатофункційних конмплексів. Типи оздоблювальних матеріалів (підлоги, стіни, внутрішні двері, сходи, тощо).
14 Інтер’єрне наповнення приміщень. Ознайомлення з типами санітарно-технічного, кухонного, спеціального обладнання, тощо.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: проведення усного опитування
Підсумковий контроль: контрольна робота (тестова форма, онлайн)
Критерії оцінювання результатів навчання: Підсумковий контроль (контрольна робота)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення
1. Електронний навчально-методичний комплекс «Архітектурне проектування (спецпредмет) АТР [04686]» https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=10048/ Львів : ВНС НУ «Львівська політехніка»
2. Багатофункціональний комплекс у сформованому історико-архітектурному середовищі: Методичні вказівки до курсового проектування для студентів базового напряму "Архітектура" спеціальності "АБС", спеціалізації "Реконструкція та реставрація архітектурних комплексів" / Укл.: Петрик В.М., Дубик Ю.Р., Рибчинський О.В. – Львів: В-во НУ "ЛП", 2008. – 24 с.
Рекомендована література
Базова:
1. Анпілогова В.О. (2004) Будівельне креслення [Текст] : навч. посіб. для студ. вищих навч. закл. – К. : КНУБА. 109 с.
2. Габрель М. М. (2004) Просторова організація містобудівних систем / М. М. Габрель. – К. : Видавничий дім А.С.С. 400 с.
3. Гамова Г. І. (2009) Ораторське мистецтво : навч. посібник / Г. І. Гамова. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр». 172 с.
4. Гетун Г.В. (2012) Архітектура будівель та споруд. Кн.1. Основи проектування. Київ: Кондор, 380 с.; Кн.2. Житлові будинки. К., 2017. 736 с.
5. Грицюк Л. С. (2012) Проектування закладів харчування: навч.посібник / Л. С. Грицюк та ін. – Львів : Видавництво НУЛП, 2012. – 184 с.
6. Король В.П. (2006). Архітектурне проектування житла: навч. посіб.- К.: Фенікс.
7. Криворучко О.Ю. (2008) Сучасна архітектура. Термінологічний словник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки. 136 с.
8. Лінда С. М. (2009) Архітектурне проектування громадських будівель і споруд / С. М. Лінда. – Львів : НУ «Львівська політехніка». 608 с.
9. Нойферт Е. (2017) Будівельне проектування. К.: Книжкова літера. 614 с.
10. Петришин Г.П. (2009) Архітектурна графіка: навч. посіб. / Г.П.Петришин, М.М.Обідняк – Львів. : РАСТР-7. 272 с.
11. Петришин Г.П. (2010) Архітектурне проектування. Початковий курс: підручник / Г.П.Петришин, М.М.Обідняк. – Львів. : РАСТР-7. 275 с.
12. Якубовський В.Б., Якубовський І.В., Кайдановська О.О. (2020) Основи проектування садибного житла: Навчальний посібник. – Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка». 225 с.
Допоміжна
1. Дюмін О. З. (2001) Ділове спілкування: практ. посіб. / О. З. Дюмін, А. О. Ніколаєва. – Х. : Видавництво ХТУРЕ, 2001. – 146 с.
2. Мацько Л. І. (2003) Риторика : навч. посіб. / Л. І. Мацько, О. М. Мацько; ред. В. В. Вороніна. – К. : Вища школа. 310 с.
3. Печенюк Т. Кольорознавство. – Львів: «Грані-Т», 2009.
4. Р. де Ґрааф. Чотири стіни та дах: складна природа простої професії. К.: CANactions, 2021
5. Сеннетт Р. Будувати і жити: етика міст. К.: CANactions, 2021
6. Товбич В.В., Сисойлов М.В. Архітектура: мистецтво та наука. Т. 1. Становлення та розвиток процесів і явищ архітектури. К.: Свідлер, 2007. 1020 с.
7. Цехмістрова Г. С. (2003) Основи наукових досліджень : навчальний посібник / Г. C. Цехмістрова. – Київ : ВД «Слово». 240 c.
8. Черкес Б.С., Лінда С.М. Архітектура сучасності: остання третина ХХ – початок ХХІ століть: Навчальний посібник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 384 с.
Нормативна література
1. ДСТУ 9243.7:2023 Система проєктної документації для будівництва. Правила виконання архітектурно-будівельних робочих креслень https://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page.html?id_doc=103964
2. ДБН Б.1.1-13:2021 Склад та зміст містобудівної документації на державному та регіональному рівнях https://is.gd/dE96fS
3. ДБH A.1.1-1:2009 "Система нормування та стандартизації у будівництві. Основні положення" https://is.gd/8LPWuQ
4. ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" https://is.gd/USauFt
5. ДБН Б.2.2-5:2011 "Благоустрій територій" https://is.gd/FcXXkQ
6. ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій" https://is.gd/X8AZi1
7. ДБН В.2.2-3:2018 "Заклади освіти" https://is.gd/eszxUN
8. ДБН В.2.2-4:2018 "Заклади дошкільної освіти" https://is.gd/yxy8zm
9. ДБН В.2.2-9:2018 "Громадські будинки та споруди. Основні положення" https://is.gd/pWyB2C
10. ДБН В.2.2-10:2022 "Заклади охорони здоров'я. Основні положення" https://is.gd/wiivMo
11. ДБН В.2.2-13-2003 "Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди" https://is.gd/4r7gOF
12. ДБН В.2.2-15-2019 "Житлові будинки. Основні положення" https://is.gd/Z5mcKi
13. ДБН В.2.2-16-2019 "Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади." https://is.gd/QR4YD4
14. ДБН В.2.2-20:2008 "Готелі" https://is.gd/QEfU0O
15. ДБН В.2.2-23:2009 "Підприємства торгівлі" https://is.gd/t8aKUN
16. ДБН В.2.2-25:2009 "Підприємства харчування (заклади ресторанного господарства)" https://is.gd/Iyt0Kv
17. ДБН В.2.2-28:2010 "Будинки і споруди. Будинки адміністративного та побутового призначення" https://is.gd/OK8aWx
18. ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення" https://is.gd/28pvzb
19. ДБН В.2.2-41:2019 "Висотні будівлі. Основні положення " https://is.gd/TCvOZM
20. ДБН В.2.3-5:2018 "Вулиці та дороги населених пунктів" https://is.gd/6UeiCS
21. ДБН В.2.3-15:2007 "Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів" https://is.gd/XMH3rw
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Багатофункційний громадський комплекс у сформованому середовищі (курсовий проєкт)
Спеціальність: Архітектура та містобудування
Код дисципліни: 6.191.09.E.127
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Архітектура та реставрація
Лектор: к. арх., доц. Максим ЯСІНСЬКИЙ
к. арх., доц. Ірина ПОГРАНИЧНА
к. арх., старший викладач Михайло ХОХОНЬ
к. арх., старший викладач Назар РАТУШИНСЬКИЙ
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
інтегральна компетентність - здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у сфері містобудування та архітектури, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов, на основі застосування сучасних архітектурних теорій та методів, засобів суміжних наук.
загальні компетентності:
ЗК01. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
ЗК02. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
ЗК04. Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
ЗК08. Навички міжособистісної взаємодії.
ЗК09. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.
фахові компетентності
СК04. Здатність дотримуватися вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил, технічних регламентів, інших нормативних документів у сферах містобудування та архітектури при здійсненні нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будівель і споруд, створення безбар’єрного архітектурно-містобудівного середовища.
СК07.Усвідомлення основних законів і принципів архітектурно-містобудівної композиції, формування художнього образу і стилю в процесі проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів.
СК08. Усвідомлення теоретико-методологічних основ архітектурного проектування будівель і споруд, містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів.
СК09. Здатність розробляти архітектурно-художні, об’ємно-планувальні, функціональні та конструктивні рішення, а також виконувати креслення, готувати документацію архітектурно-містобудівних проєктів.
СК12. Усвідомлення особливостей використання різних типів конструктивних та інженерних систем і мереж, їх розрахунків в архітектурно-містобудівному проєктуванні.
СК14. Усвідомлення особливостей застосування сучасних будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, а також технологій при створенні об’єктів архітектури та містобудування.
СК15. Здатність до здійснення комп’ютерного моделювання, візуалізації, макетування і підготовки наочних ілюстративних матеріалів до архітектурно-містобудівних проєктів.
СК17. Усвідомлення теоретичних основ містобудування та здатність застосовувати їх для розв’язання складних спеціалізованих задач.
СК23. Здатність збирати та систематизувати інформацію щодо актуальних потреб країни, міської спільноти у розвитку архітектурного середовища.
Результати навчання: ПР01. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово.
ПР02. Знати основні засади та принципи архітектурно-містобудівної діяльності
ПР05. Застосовувати основні теорії проєктування, реконструкції та реставрації архітектурно-містобудівних, архітектурно-середовищних і ландшафтних об’єктів, сучасні методи і технології, міжнародний і вітчизняний досвід для розв’язання складних спеціалізованих задач архітектури та містобудування
ПР06. Збирати, аналізувати й оцінювати інформацію з різних джерел, необхідну для прийняття обґрунтованих проєктних архітектурно-містобудівних рішень.
ПР07. Застосовувати програмні засоби, ІТ-технології та інтернет-ресурси для розв’язання складних спеціалізованих задач архітектури та містобудування.
ПР08. Знати нормативну базу архітектурно-містобудівного проєктування.
ПР10. Застосовувати сучасні засоби і методи інженерної, художньої і комп’ютерної графіки, що використовуються в архітектурно-містобудівному проєктуванні.
ПР12. Застосовувати сучасні теоретико-методологічні та типологічні підходи до вирішення проблем формування та розвитку архітектурно-містобудівного та ландшафтного середовища на засадах безпековості, екологічності, енергоефективності, інклюзивності
ПР17. Застосовувати енергоефективні та інші інноваційні технології при проєктуванні архітектурних об’єктів.
ПР18. Знати особливості участі в архітектурно-містобудівному конкурсному проєктуванні.
ПР19. Організовувати презентації та обговорення проєктів архітектурно містобудівного і ландшафтного середовища.
ПР21. Усвідомлювати специфіку регіональних і місцевих природних, економічних, екологічних, соціальних та інших умов прийняття та реалізації містобудівних і архітектурних рішень.
ПР22. Враховувати, інтерпретувати в конкретні просторові рішення контраверсійні інтереси держави, міської спільноти, розробляти партисипативні варіантні рішення в складних містобудівних ситуаціях
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи ланшафтної архітектури
Типологія громадських будівель і споруд
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна "Багатофункційний архітектурний комплекс" ґрунтується на наступних розділах: ознайомлення із завданням, проведення аналізу опорного плану та містобудівної ситуації, виконання архітектурних обстежень, проведення оцінки історико-архітектурної цінності та технічного стану існуючої забудови на ділянці проектування, розв’язання завдань функціонального зонування, розпланування та розробки об’ємно-просторової структури та архітектурного образу будівлі, виконання графічних креслень в обсязі, передбаченому завданням курсового проекту. Вивчення дисципліни відбувається послідовним проведенням лекційних та лабораторних занять.
Курсовий проєкт виконується послідовно:
1. Передпроектний аналіз,
2. Розробка архітектурно-планувального вирішення,
3. Графічне оформлення проекту.
В ході проєктування необхідно розв’язувати завдання планування та розроблення об’ємно-просторової структури багатофункціонального громадського комплексу з паркінгом (підземною автостоянкою) у сформованному міському середовищі з виконанням розгортки сусідніх будівель, генплану ділянки з оточуючим середовищем, планів, фасадів, перетинів, перспективи або аксонометрії проєктованої будівлі.
Умовою успішного виконання проєктної частини є володіння сучасними програмними системами та технологіями створення й обробки двовимірних зображень (AdobeReader, AdobePhotoShop, AdobeIllustrator, CorelDraw, Paint), тривимірних архітектурних об’єктів (ArchiCAD, SketchUpPro, AutoCAD), розробки мультимедійних продуктів (Autodesk 3ds Max, Flash, Maya) та текстові редактори (Microsoft Office).
Опис: 1 Вступне заняття. Ознайомлення із складом та об'ємом курсового проекту. Ознайомлення з містобудівельними та природними умовами ділянки проєктування, методами композиційного аналізу існуючого міського середовища
2 Видача завдання. Ознайомлення з нормами та нормалями проектування малоповерхових житлових будівель
3 Перед проектний аналіз. Візуальний аналіз природного середовища, обміри існуючих будівель і споруд та проектованої ділянки. Зонування території
4 Архітектурний об’єкт. Вибір прототипу об’єкту, аналіз характерних особливостей, визначення головних та другорядних елементів, огляд прикладів архітектурних скетчів, вибір графічної техніки, індивідуальне виконання зарисовок
5 Консультація, виконання завдань. Уточнення концепції багатофункційного громадського комплексу, виділення функціональних зон території, графічне оформлення зарисовок, виконання підписів.
6 Формування програми проєктування об'єкту. Опрацювання функціонального та конструктивного вирішення. Обговорення варіантів та вибір оптимального проектного вирішення. Затвердження обраного варіанту
7 Генплан території. Опрацювання генерального плану території. Підбір елементів благоустрою, типів мощення та озеленення
8 Вибір планувальної структури. Опрацювання поверхових планів, вирішення питань евакуації та інсоляції приміщень.
9 Вибір конструктивної схеми будівлі. Аналіз та вибір архітектурно-конструктивного вирішення. Опрацювання перетинів по об’єкту.
10 Опорядкування фасадів. Затвердження рішень щодо композиційного та стилевого вирішення фасадів проєктованого об’єкту. Підбір технологій, матеріалу покриття, зовнішніх дверних та віконних заповнень.
11 Опрацювання архітектурних деталей. Ознайомлення з сучасними типами віконного та дверного заповнення, огороджуючих конструкцій балконів та терас. Підбір та розробка архітектурних деталей на фасадах та в інтер’єрі проєктованого об’єкту.
12 Концепт-ідея вирішення інтер’єрів. Обов’язковою умовою є генерування концептуальної ідеї дизайну інтер’єру як проєктного задуму узагальненої конструкції, що укладає цілісну ідеальну модель майбутнього простору, визначає його основні характеристики
13 Інтер’єрне наповнення приміщень. Підбір санітарно-технічного, кухонного обладнання та оздоблювальних матеріалів (підлоги, стіни, внутрішні двері, сходи)
14 Детальне опрацювання перспективного вигляду об’єкту з навколишньою забудовою та елементами благоустрою. Опрацювання образно-композиційної і кольористичної моделі об’єкту, побудова 3D зображень.
15 Підсумкове заняття: обговорення, виставка робіт
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: проведення усного опитування на практичних заняттях, перевірка групових та індивідуальних завдань.
Підсумковий контроль: контрольна робота (тестова форма, онлайн), здача курсового проєкту.
Критерії оцінювання результатів навчання: Завдання 1:Клаузура 1 «Планувальна стурктура об’єкту» – max 10 балів;
Завдання 2: Клаузура 2 «Об’ємно-просторове вирішення об’єкту» – max 10 балів;
Завдання 3: Викреслення та захист проєкту – max 50 балів
Підсумковий контроль (контрольна робота) Тестування – max 30 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення
1. Електронний навчально-методичний комплекс «Архітектурне проектування (спецпредмет) АТР [04686]» https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=10048/ Львів : ВНС НУ «Львівська політехніка»
2. Багатофункціональний комплекс у сформованому історико-архітектурному середовищі: Методичні вказівки до курсового проектування для студентів базового напряму "Архітектура" спеціальності "АБС", спеціалізації "Реконструкція та реставрація архітектурних комплексів" / Укл.: Петрик В.М., Дубик Ю.Р., Рибчинський О.В. – Львів: В-во НУ "ЛП", 2008. – 24 с.
Рекомендована література
Базова:
1. Анпілогова В.О. (2004) Будівельне креслення [Текст] : навч. посіб. для студ. вищих навч. закл. – К. : КНУБА. 109 с.
2. Габрель М. М. (2004) Просторова організація містобудівних систем / М. М. Габрель. – К. : Видавничий дім А.С.С. 400 с.
3. Гамова Г. І. (2009) Ораторське мистецтво : навч. посібник / Г. І. Гамова. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр». 172 с.
4. Гетун Г.В. (2012) Архітектура будівель та споруд. Кн.1. Основи проектування. Київ: Кондор, 380 с.; Кн.2. Житлові будинки. К., 2017. 736 с.
5. Грицюк Л. С. (2012) Проектування закладів харчування: навч.посібник / Л. С. Грицюк та ін. – Львів : Видавництво НУЛП, 2012. – 184 с.
6. Король В.П. (2006). Архітектурне проектування житла: навч. посіб.- К.: Фенікс.
7. Криворучко О.Ю. (2008) Сучасна архітектура. Термінологічний словник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки. 136 с.
8. Лінда С. М. (2009) Архітектурне проектування громадських будівель і споруд / С. М. Лінда. – Львів : НУ «Львівська політехніка». 608 с.
9. Нойферт Е. (2017) Будівельне проектування. К.: Книжкова літера. 614 с.
10. Петришин Г.П. (2009) Архітектурна графіка: навч. посіб. / Г.П.Петришин, М.М.Обідняк – Львів. : РАСТР-7. 272 с.
11. Петришин Г.П. (2010) Архітектурне проектування. Початковий курс: підручник / Г.П.Петришин, М.М.Обідняк. – Львів. : РАСТР-7. 275 с.
12. Якубовський В.Б., Якубовський І.В., Кайдановська О.О. (2020) Основи проектування садибного житла: Навчальний посібник. – Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка». 225 с.
Допоміжна
1. Дюмін О. З. (2001) Ділове спілкування: практ. посіб. / О. З. Дюмін, А. О. Ніколаєва. – Х. : Видавництво ХТУРЕ, 2001. – 146 с.
2. Мацько Л. І. (2003) Риторика : навч. посіб. / Л. І. Мацько, О. М. Мацько; ред. В. В. Вороніна. – К. : Вища школа. 310 с.
3. Печенюк Т. Кольорознавство. – Львів: «Грані-Т», 2009.
4. Р. де Ґрааф. Чотири стіни та дах: складна природа простої професії. К.: CANactions, 2021
5. Сеннетт Р. Будувати і жити: етика міст. К.: CANactions, 2021
6. Товбич В.В., Сисойлов М.В. Архітектура: мистецтво та наука. Т. 1. Становлення та розвиток процесів і явищ архітектури. К.: Свідлер, 2007. 1020 с.
7. Цехмістрова Г. С. (2003) Основи наукових досліджень : навчальний посібник / Г. C. Цехмістрова. – Київ : ВД «Слово». 240 c.
8. Черкес Б.С., Лінда С.М. Архітектура сучасності: остання третина ХХ – початок ХХІ століть: Навчальний посібник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 384 с.
Нормативна література
1. ДСТУ 9243.7:2023 Система проєктної документації для будівництва. Правила виконання архітектурно-будівельних робочих креслень https://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page.html?id_doc=103964
2. ДБН Б.1.1-13:2021 Склад та зміст містобудівної документації на державному та регіональному рівнях https://is.gd/dE96fS
3. ДБH A.1.1-1:2009 "Система нормування та стандартизації у будівництві. Основні положення" https://is.gd/8LPWuQ
4. ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" https://is.gd/USauFt
5. ДБН Б.2.2-5:2011 "Благоустрій територій" https://is.gd/FcXXkQ
6. ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій" https://is.gd/X8AZi1
7. ДБН В.2.2-3:2018 "Заклади освіти" https://is.gd/eszxUN
8. ДБН В.2.2-4:2018 "Заклади дошкільної освіти" https://is.gd/yxy8zm
9. ДБН В.2.2-9:2018 "Громадські будинки та споруди. Основні положення" https://is.gd/pWyB2C
10. ДБН В.2.2-10:2022 "Заклади охорони здоров'я. Основні положення" https://is.gd/wiivMo
11. ДБН В.2.2-13-2003 "Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди" https://is.gd/4r7gOF
12. ДБН В.2.2-15-2019 "Житлові будинки. Основні положення" https://is.gd/Z5mcKi
13. ДБН В.2.2-16-2019 "Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади." https://is.gd/QR4YD4
14. ДБН В.2.2-20:2008 "Готелі" https://is.gd/QEfU0O
15. ДБН В.2.2-23:2009 "Підприємства торгівлі" https://is.gd/t8aKUN
16. ДБН В.2.2-25:2009 "Підприємства харчування (заклади ресторанного господарства)" https://is.gd/Iyt0Kv
17. ДБН В.2.2-28:2010 "Будинки і споруди. Будинки адміністративного та побутового призначення" https://is.gd/OK8aWx
18. ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення" https://is.gd/28pvzb
19. ДБН В.2.2-41:2019 "Висотні будівлі. Основні положення " https://is.gd/TCvOZM
20. ДБН В.2.3-5:2018 "Вулиці та дороги населених пунктів" https://is.gd/6UeiCS
21. ДБН В.2.3-15:2007 "Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів" https://is.gd/XMH3rw
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).