Містобудівне законодавство та документація
Спеціальність: Архітектура та містобудування
Код дисципліни: 6.191.00.O.070
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Містобудування
Лектор: ст. викл. Склярова Інеса Володимирівна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
1. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
2. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
3. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації.
4. Здатність приймати обґрунтовані рішення.
5. Усвідомлення соціально-економічних і культурних аспектів архітектури та містобудування.
6. Здатність дотримуватися вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил, технічних регламентів, інших нормативних документів у сферах містобудування та архітектури при здійсненні нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будівель і споруд, створення безбар’єрного архітектурно-містобудівного середовища.
7. Здатність до аналізу і оцінювання природно-кліматичних, екологічних, інженерно-технічних, соціально-демографічних і архітектурно-містобудівних умов архітектурного проєктування.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен знати:
1. Основні положення сучасного містобудівного законодавства.
2. Законодавче регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
3. Правові засади планування територій на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівні.
4. Правові основи організації архітектурної та містобудівної діяльності в Україні.
5. Законодавче регулювання охорони об'єктів культурної спадщини та використання природних ресурсів в містобудуванні.
6. Правові концепції сталого розвитку населених пунктів України.
7. Правила державного контролю у сфері архітектури та містобудування.
8. Застосовувати сучасні засоби і методи інженерної, художньої і комп’ютерної графіки, що використовуються в архітектурно-містобудівному проєктуванні.
9. Застосовувати сучасні теоретико-методологічні та типологічні підходи до вирішення проблем формування та розвитку архітектурно-містобудівного та ландшафтного середовища на засадах безпековості, екологічності, енергоефективності, інклюзивності.
10. Враховувати, інтерпретувати в конкретні просторові рішення контраверсійні інтереси держави, міської спільноти, розробляти партисипативні варіантні рішення в складних містобудівних ситуаціях.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни:
- Архітектурне проєктування містобудівного об'єкту;
- Містобудівне проєктування нового поселення;
- Містобудівний аналіз.
Супутні і наступні навчальні дисципліни:
- Сучасні концепції та інновації в архітектурі та містобудуванні;
- Теорія містобудування;
- Урбаністична конфліктологія та партисипація.
Короткий зміст навчальної програми: У рамках дисципліни вивчаються містобудівні відносини, розглядаються правові питання забудови та використання земельних ресурсів, законодавче регулювання планування території на загальнодержавному, регіональному і місцевому рівнях. Ведеться ознайомлення студента з особливостями виконання проєктів планування територій (областей, адміністративних районів, населених пунктів, територіальних громад, окремих територій) на прикладі наявної містобудівної документації.
Приводиться специфіка розроблення схеми планування території ТГ: комплексна оцінка існуючого стану використання територій, оцінка передумов і обмежень перспективного розвитку ТГ, пропозиції та обґрунтування щодо перспективного економічного розвитку і використання території ТГ. Студентом виконується самостійна робота - презентація «Концепція містобудівного розвитку територіальної громади».
Опис: Законодавча база містобудівної діяльності.
Законодавче регулювання планування територій на державному та регіональному рівнях.
Законодавче регулювання планування територій на місцевому рівні.
Законодавче регулювання використання земельних ресурсів та надр у архітектурі та містобудуванні.
Законодавче регулювання у містобудуванні використання територій та об?єктів культурної спадщини.
Законодавче регулювання у містобудуванні використання територій природно-заповідного фонду.
Особливості регулювання земельних відносин при здійсненні містобудівної діяльності.
Методи та критерії оцінювання: Протягом семестру студент виконує презентацію концепції містобудівного розвитку територіальної громади, що є перевіркою практичних знань. Максимальна оцінка за презентацію концепції – 30 балів.
Підсумковий екзаменаційний контроль містить питання трьох рівнів складності та оцінюється максимально у 70 балів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль:
Етап 1: Обрання ТГ. Комплексна оцінка території ТГ.
Етап 2: Обґрунтування перспективи економічного розвитку ТГ
Етап 3: Розроблення концепції розвитку ТГ.
Етап 4: Презентація концепції розвитку ТГ.
Семестровий контроль: іспит (тести).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".
2. Закон України "Про архітектурну діяльність".
3. Закон України "Про основи містобудування".
4. Закон України "Про охорону культурної спадщини".
5. Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища".
6. Закон України "Про захист населення від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру".
7. Закон України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування".
8. Земельний кодекс України.
9. Водний кодекс України.
10. Лісовий кодекс України.
11. Цивільний кодекс України.
12. ДБН Б.1.1-13:2021 "Склад та зміст містобудівної документації на державному та регіональному рівнях".
13. ДБН Б.1.1-14:2021 "Склад та зміст містобудіної документації на місцевому рівні".
14. ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій".
15. Посацький Б. С. Основи урбаністики. Територіальне і просторове планування: Навч. посібн. 2-ге вид., допов. - Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2011.
16. Муніципальне право України: підручник/за ред. М. О. Баймуратова; М-во освіти і науки України, Представництво Орг. Європ. Права в Україні.- 2-ге вид., допов.- Київ: Правова єдність, 2009. - Режим доступу: http://194.44.152.155/elib/local/sk745766.pdf
17. Земельне право: підручник/за ред. М. В. Шульги; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Юрид. акад. України ім. Я. Мудрого". - Харків: Право, 2013.
18. Адміністративне право України. Повний курс: підручник / за ред. В. Галунька, О. Правоторової, 3-тє вид. Київ: Академія адміністративно-правових наук, 2020, - 466 с.
- Режим доступу: http://dspace.univd.edu.ua/xmlui/bitstream/handle/ Адміністративне-право-України.-Повний-курс-підручник-2020.pdf?sequence=1&isAllowed=y
19. Містобудівне проєктування. Частина 1. Місто як об'єкт проєктування: підручник / за ред. Петришин ГП, Посацького БС, Ідак ЮВ. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2021.
20. Містобудівне проєктування. Ч. 2 : Проектування структурних елементів міста: підручник / за ред Петришин ГП, Посацького БС, Ідак ЮВ. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2022.
21. Палеха Ю. М. Містобудівна документація у державах Європейського Союзу і в Україні: порівняльний аналіз / Ю. М. Палеха, А. В. Олещенко // Досвід та перспективи розвитку міст України. - 2016. - Вип. 30. - С. 50-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dprmu_2016_30_8.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).