Стандартизація продукції та послуг

Спеціальність: Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка
Код дисципліни: 6.175.04.E.111
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Інформаційно-вимірювальних технологій
Лектор: доц.. Колодій Зеновій Олексійович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: 1) знання організаційних, методичних та правових основ стандартизації продукції та послуг; 2) знання загальних правил, принципів та характеристик стосовно стандартизації продукції та послуг; 3) знання нормативних документів з стандартизації продукції та послуг; 4) вміння оцінювати сучасний рівень та перспективи розвитку стандартизації; 5) вміння використовувати нормативні документи для підвищення ефективності та поліпшення якості продукції та послуг; 6) вміння розробляти нормативні документи, які ґрунтуються на досягненнях науки, техніки і практичного досвіду і визначають прогресивні вимоги до продукції, що виготовляється; 7) вміння організовувати та проводити науково-дослідні роботи на підприємствах і в організаціях різних форм власності стосовно розроблення нормативних документів на продукцію, що випускається.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: 1) Метрологічна діяльність, стандартизація та сертифікація. 2) Методи та засоби підвищення точності вимірювань і випробувань. 3) Стандартизація, сертифікація, ліцензування та акредитація.
Короткий зміст навчальної програми: Загальні відомості про стандартизацію. Роль стандартизації в розвитку народного господарства країни. Основні поняття та визначення в галузі стандартизації. Роль і сутність параметричних рядів при стандартизації продукції. Вимоги до параметричних рядів. Методика створення параметричних рядів. Основні методи стандартизації та їх особливості. Прогресивна стандартизація. Комплексна стандартизація. Випереджаюча стандартизація. Поняття уніфікації та її види. Органи державної і галузевої служби стандартизації. Об’єкти стандартизації. Категорії нормативних документів із стандартизації. Вітчизняні системи стандартів. Технічні умови як нормативний документ. Вимоги до технічних умов. Стандартизація послуг. Етапи стандартизації послуг. Ефективність робіт із стандартизації. Міжнародна діяльність зі стандартизації.
Методи та критерії оцінювання: 1) письмові звіти з лабораторних робіт, усне опитування, контрольна робота (30%); 2) підсумковий контроль (70%, контрольний захід, іспит); письмово-усна форма (70%).
Рекомендована література: 1. Болотніков А. О. Стандартизація та сертифікація товарів та послуг: навч. посібник / А. О. Болотніков. – К.: МАУП, 2005. – 144 с.. 2. Добровольська В. В. Правові засади стандартизації та сертифікації в Україні / В. В. Добровольська // Актуальні проблеми держави і права: збір- ник наукових праць; редкол.: С. В. Ківалов. – О.: Юридична література, 2008. – Вип. 38. – 340 с.. 3. Загуменна О. В. Роль стандартизації у підвищенні якості продукції / О. В. Загуменна // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях моло- дих учених: збірка наукових праць. – Х.: Вид-во Харківського нац. ун-ту внутр. справ, 2006. – 244 с. 4. Іваненко Л. Реалізація права споживачів на придбання товару належної якості / Л. Іваненко, О. Язвінська // Право України. – 2003. – № 8. – С. 73–77. 5. Кислицин В. О. Розвиток систем управління якістю на підприємстві: монографія / В. О. Кислицин. – Донецьк: НАН України; Ін-т економіки пром-сті, 2009. – 188 с. 6. Про стандартизацію: Закон України від 15 січня 2015 року № 124-VIII [Електронний ресурс]
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).