Комп'ютерний зір
Спеціальність: Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка
Код дисципліни: 6.175.05.E.144
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Інформаційно-вимірювальних технологій
Лектор: Ришковський Олександр Павлович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
загальні компетентності:
базовими знаннями фундаментальних розділів математики та фізики в обсязі, необхідному для володіння математичним апаратом у галузі знань "Автоматизація та приладобудування", здатністю використову¬вати математичні методи та фізичні ефекти в обраному фахові;
базовими знаннями в галузі інформатики й сучасних інформаційних технологій;
базовими знаннями з хімії в обсязі, необхідному у галузі знань "Автоматизація та приладобудування";
основними методами забезпечення соціальної, природної та техногенної безпеки;
здатністю виконувати збір, аналіз та систематизацію науково-технічної інформації;
вільним спілкуванням іноземною мовою у професійній галузі;
здатністю застосовувати теорію електричних та магнітних кіл при проектуванні сенсорів.
фахові компетентності:
володіти базовими знаннями про фізичні явища, які лежать в основі роботи різноманітних оптичних сенсорів;
сучасний стан розробки і виробництва оптичних сенсорів;
новітні досягнення в цій області; різновиди сенсорів, області та особливості застосування оптичних сенсорів, в т.ч. 2-D і 3-D камер ;
здатністю виконувати розрахунково-графічні роботи з проектування інформаційних сенсорних систем;
- здатністю обгрунтовано застосовувати відповідні сенсори для розв"язку поставлених конкретних задач в автоматизації технологічних процесів на виробництві,
здатністю розробляти функціональні схеми сенсорних систем;
- здатністю працювати з програмним забезпеченням Vision Assistant фірми IFM Electronic;
- здатністю аналізувати основні структурні компоненти оптичнх сенсорів;
здатністю розробляти (створювати) експериментальні макети оптичних сенсорних систем і проводити їх дослідження із застосуванням сучасних інформаційних технологій;
здатністю розробляти методики проведення експериментів і проводити експерименти на діючих макетах.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
- основні поняття з вимірювальної техніки і метрології;
- знання фізичних явищ, які лежать в основі роботи оптичних сенсорів;
- класифікацію і основні параметри оптичних сенсорів;
- основні структурні компоненти сенсорів;
- вміння обгрунтовано застосовувати відповідні сенсори для розв"язку поставлених конкретних задач вимірювальних систем;
- вміння працювати з програмним забезпеченням Vision Assistant фірми IFM Electronic.
РН1 Знати принципи дії та фізичні явища, які лежать в основі роботи різноманітних оптичних сенсорів; класифікацію сенсорів за різними ознаками; основні принципи використання сенсорів різних типів у вимірювальних простроях і системах
РП2 Вміти самостійно аналізувати умови і завдання, що стоять перед виробничим процесом, вибирати оптимальні оптичні сенсори з точки зору забезпечення точності і якості технологічного процесу, залежно від поставлених завдань.
РП3 Вміти виконувати розрахунково-графічні роботи з проектування інформаційних вимірювальних систем з використанням різних видів сенсорів.
РП5 Знати принципи розроблення методик проведення експериментів і проводити експерименти на діючих макетах і зразках сенсорів, обробляти результати з застосуванням сучасних інформаційних технологій і технічних засобів;
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи метрології та вимірювальної техніки
Цифрові електронні вузли засобів вимірювальної техніки
Короткий зміст навчальної програми: Підготовка студентів до інженерної діяльності з розробки вимірювальних систем; завдання - вивчення основних принципів побудови сенсорів, вивчення фізичних явищ, які лежать в основі функціонування різноманітних оптичних сенсорів, вивчення принципів і основ їх використання, практичних прикладів застосування у вимірювальних системах, а також формування теоретичних і практичних навичок необхідних для вибору, використання і аналізу їх застосування, вміння роботи з програмним забезпеченням Vision Assistant фірми IFM Electronic, вироблення здатності і готовності: вести патентні дослідження в галузі професійної діяльності; виконувати розрахунково-графічні роботи з проектування інформаційних, електронних і мікропроцесорних модулів сенсорних систем.
Опис: Тема. Вступна лекція. Основні завдання курсу "Компютерний зір". Фізичні величини, види та методи вимірювань. Класифікація оптичних сенсорів. Основні фізичні явища що використовуються при побудові оптичних сенсорів. Основи оптики і формування зображення.
Тема. Фоторезистивні сенсори, фотодіоди, фототранзистори - особливості, конструктивне виконання, застосування. Перетворювачі з зарядовим зв"язком - особливості, конструктивне виконання, застосування. КМОП оптичні сенсори зображення. ToF сенсори.
Тема. Сенсори PMD=PhotoMischDetektor (Photonic Mixer Device)
Тема. Сенсор розпізнавання об"єктів O2D220
Тема. Сенсор технічного зору O2V102
Тема. Сенсор технічного зору O3D302
Тема. Програмне забезпечення Vision Assistant фірми IFM Electronic: особливості, принципи роботи з сучасними сенсорами.
Тема. Заключна лекція. Перспективи розвитку сенсорів.
Методи та критерії оцінювання: поточний контроль знань студентів під час проведення занять;
курсова робота
проведення семестрового екзамену/заліку
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (ПК) 25-балів
Семестровий залік (письмова частина ) 20-балів
Семестровий залік (усна частина ) 30-балів
Лабораторні заняття 25-балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Засоби та методи вимірювань неелектричних величин / За ред. проф. Є.Поліщука,- Львів: "Бескид-Біт", 2008.
2. Датчики: Справочное пособие / Под общ. ред. В.М. Шарапова, Е.С. Полищука. Москва: Техносфера, 2012. 624 с
3. Schaumburg H. Sensoren,- B.G.Teubner, Stuttgart, 1992/
4. Hoffmann J. Taschenbuch der Messtechnik, Fachbuchverlag, Leipzig, 2000.
5. Grundbegriffe der Sensorik. Lehrgangs Handbuch. 2001.
6. Sensorik fur Datentechniker. Eine praxisorientierte Einfuhrung. Jurgen Platte, 2015.
7. Системы компьютерного зрения. Потапов А.С. ,Учеб. пос. – СПб: Уни-тет ИТМО, 2016.-161 с.
8. Introduction to Mechatronics and Measurement Systems.- David G. Alciatore, McGraw-Hill Education, 2 Penn Plaza, New York, NY 10121. Copyright © 2019, 609 s.
9. 2D/3D - Kamerasysteme fur Fahrerassistenz- und Sicherheitsfunktionen. Michael Paintner, Volker Hauser, ifm electronic gmbh. 2008
10. PMD Profiler OPD100_ru. ifm electronic gmbh
11. Radiometrische Kalibrierung von Distanzmesskameras. TU Wien, 2013
Література до лабораторних занять
1. http://ifm.com
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).