Управління ризиками в митній діяльності

Спеціальність: Менеджмент
Код дисципліни: 6.073.05.E.114
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Зовнішньоекономічна та митна діяльність
Лектор: Коць Ірина Ігорівна, к.е.н., доцент
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою дисципліни «Управління ризиками в митній діяльності» є оволодіння теоретичними знаннями та одержання практичних навичок щодо управління широким спектром ризиків, які можуть виникати при здійсненні митного оформлення товарів і транспортних засобів комерційного призначення.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: інтегральна компетентність: здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми, які характеризуються комплексністю і невизначеністю умов, у сфері менеджменту або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів соціальних та поведінкових наук. загальні компетентності: ЗК12. Здатність генерувати нові ідеї (креативність). фахові компетентності: ФК2. Здатність аналізувати результати діяльності організації, зіставляти їх з факторами впливу зовнішнього та внутрішнього середовища. ФК5. Здатність управляти організацією та її підрозділами через реалізацію функцій менеджменту. ФК8. Здатність планувати діяльність організації та управляти часом. ФК13. Розуміти принципи і норми права та використовувати їх у професійній діяльності. фахові компетентності професійного спрямування: ФКП4.5. Уміння реалізовувати управління широким спектром ризиків у митній діяльності.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: ПРН6. Виявляти навички пошуку, збирання та аналізу інформації, розрахунку показників для обґрунтування управлінських рішень. ПРН20. Здатність продемонструвати поглиблені знання і розуміння процесів реалізації зовнішньоекономічних операцій, їх організаційного, фінансового, ресурсного, юридичного, логістичного, митного, транспортного, експедиційного, страхового, управлінського супроводу. ПРН21. Здатність продемонструвати поглиблені знання і розуміння процесів міжнародної співпраці та міжнародного бізнесу, інтегрування та глобалізації, факторів та параметрів сучасного міжнародного економічного середовища, систем управління зовнішньоекономічною та митною діяльністю. ПРН27. Уміння обґрунтовувати, діагностувати та реалізовувати різноманітні види зовнішньоекономічної діяльності, забезпечувати митне оформлення та декларування товарів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Пререквізити: Операційний менеджмент, Бухгалтерський облік • Кореквізити: Управління ризиками в митній діяльності (КП), Методи прийняття рішень в зовнішньоекономічній діяльності, Митне обслуговування міжнародних транспортних перевезень
Короткий зміст навчальної програми: Сутність та особливості управління митними ризиками. Функціональний підхід до управління митними ризиками. Механізм аналізу ризиків в контексті впровадження системи попереднього інформування про переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України. Інструментарій та методи системного аналізу зовнішньоекономічних операцій. Шляхи удосконалення інструментарію системного аналізу (індикатори ризику) зовнішньоекономічної діяльності суб’єктів господарювання. Розробка інформаційно-технічних вимог до реалізації механізму аналізу ризиків при митному контролі міжнародних поштових та експрес-відправлень. Аналіз ризиків за напрямами митного контролю. Міжнародні системи та інструменти управління митними ризиками.
Опис: Тема 1. Сутність та особливості управління митними ризиками. Класифікація митних ризиків та причини їх виникнення у діяльності підприємств. Профілювання митних ризиків в контексті забезпечення митної економічної безпеки. Тема 2. Функціональний підхід до управління митними ризиками. Нормативне забезпечення процесу управління митними ризиками. Тема 3. Механізм аналізу ризиків в контексті впровадження системи попереднього інформування про переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України. Механізм аналізу ризиків для застосування при митному контролі пасажирських переміщень через авіаційні пункти пропуску. Тема 4. Інструментарій та методи системного аналізу зовнішньоекономічних операцій. Підходи до виявлення ризикових операцій, спрямовані на застосування додаткових заходів митного контролю. Тема 5. Шляхи удосконалення інструментарію системного аналізу (індикатори ризику) зовнішньоекономічної діяльності суб’єктів господарювання. Організаційно – розпорядчі основи механізму аналізу ризиків при митному контролі міжнародних експрес відправлень. Тема 6. Розробка інформаційно-технічних вимог до реалізації механізму аналізу ризиків при митному контролі міжнародних поштових та експрес-відправлень. Організаційно-правові засади здійснення регіонального ризик-менеджменту. Тема 7. Аналіз ризиків за напрямами митного контролю. Аналіз ризиків під час контролю правильності класифікації товарів згідно з УКТЗЕД. Аналіз ризиків під час контролю правильності визначення країни походження товарів. Аналіз ризиків під час контролю правильності визначення митної вартості товарів. Тема 8. Міжнародні системи та інструменти управління митними ризиками. Специфіка управління митними ризиками в Сполучених Штатах Америки. Використання системи управління ризиками під час митного контролю в країнах ЄС.
Методи та критерії оцінювання: Семестровий контроль проводиться у формі екзамену, що передбачає письмову (розв’язання екзаменаційного білету у вигляді тестових завдань, теоретичних запитань та задачі) та усну (відповіді на усні запитання) компоненти. Поточний контроль проводиться у формі виконання лабораторних робіт, усного експрес-опитування та оцінювання публічних доповідей і презентацій на практичних заняттях.
Критерії оцінювання результатів навчання: - поточний контроль (40%): лабораторні роботи (20%), доповіді та презентації (10%), усне експрес-опитування (10%); - екзаменаційний контроль (60%, екзамен): письмова компонента (50%), усна компонента (10%).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Несторишен, І.В. & Туржанський, В.А., ред. (2018). Управління митними ризиками: теорія та практика: колективна монографія. Ірпінь-Хмельницький: ФОП Мельник А.А. 2. Фрадинський, О.А., ред. (2019). Система управління ризиками в державній митній справі України: монографія. Хмельницький: Науково-дослідний центр митної справи НДІ ФП УДФСУ. 3. Мельник, О.Г., Микитин, О.З., Григор’єв, О.Ю., Босак, А.О. & Моторнюк, У.І. (2020). Експертиза в митній справі та зовнішньоекономічній діяльності: навчальний посібник. Львів: Міські інформаційні системи. 4. Разумей, Г.Ю. & Разумей, М.М. (2017). Аналіз ризиків у митній справі: навчальний посібник. Дніпро: Університет митної справи та фінансів.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).

Управління ризиками в митній діяльності (курсовий проєкт)

Спеціальність: Менеджмент
Код дисципліни: 6.073.05.E.117
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Зовнішньоекономічна та митна діяльність
Лектор: к.е.н., доцент Коць І.І.
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою дисципліни «Управління ризиками в митній діяльності» є оволодіння теоретичними знаннями та одержання практичних навичок щодо управління широким спектром ризиків, які можуть виникати при здійсненні митного оформлення товарів і транспортних засобів комерційного призначення.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: інтегральна компетентність: здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми, які характеризуються комплексністю і невизначеністю умов, у сфері менеджменту або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів соціальних та поведінкових наук. загальні компетентності: ЗК12. Здатність генерувати нові ідеї (креативність). фахові компетентності: ФК2. Здатність аналізувати результати діяльності організації, зіставляти їх з факторами впливу зовнішнього та внутрішнього середовища. ФК5. Здатність управляти організацією та її підрозділами через реалізацію функцій менеджменту. ФК8. Здатність планувати діяльність організації та управляти часом. ФК13. Розуміти принципи і норми права та використовувати їх у професійній діяльності. фахові компетентності професійного спрямування: ФКП4.5. Уміння реалізовувати управління широким спектром ризиків у митній діяльності.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: ПРН6. Виявляти навички пошуку, збирання та аналізу інформації, розрахунку показників для обґрунтування управлінських рішень. ПРН20. Здатність продемонструвати поглиблені знання і розуміння процесів реалізації зовнішньоекономічних операцій, їх організаційного, фінансового, ресурсного, юридичного, логістичного, митного, транспортного, експедиційного, страхового, управлінського супроводу. ПРН21. Здатність продемонструвати поглиблені знання і розуміння процесів міжнародної співпраці та міжнародного бізнесу, інтегрування та глобалізації, факторів та параметрів сучасного міжнародного економічного середовища, систем управління зовнішньоекономічною та митною діяльністю. ПРН27. Уміння обґрунтовувати, діагностувати та реалізовувати різноманітні види зовнішньоекономічної діяльності, забезпечувати митне оформлення та декларування товарів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Пререквізити: Економічна діагностика діяльності підприємства, Економічна діагностика діяльності підприємства (КР). • Кореквізити: Управління ризиками в митній діяльності, Бюджетування зовнішньоекономічної діяльності підприємства (КП).
Короткий зміст навчальної програми: Ідентифікування множини митних ризиків у заданому митному режимі. Аналізування митних ризиків у заданому митному режимі.
Опис: Ідентифікування множини митних ризиків у заданому митному режимі (Дослідження бізнес-середовища функціонування підприємства та коду товару згідно УКТ ЗЕД. Технологія здійснення зовнішньоекономічної діяльності відповідно до заданого митного режиму. Виявлення та обгрунтування митних ризиків, що виникають при заданому митному режимі). Аналізування митних ризиків у заданому митному режимі (Дослідження ретроспективи митних ризиків та шляхи їх уникнення в перспективі).
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль проводиться у формі виконання та захисту курсової роботи.
Критерії оцінювання результатів навчання: Змістове наповнення роботи: 40%; Оформлення роботи: 20%; Усна компонента: 40%
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Несторишен, І.В. & Туржанський, В.А., ред. (2018). Управління митними ризиками: теорія та практика: колективна монографія. Ірпінь-Хмельницький: ФОП Мельник А.А. 2. Фрадинський, О.А., ред. (2019). Система управління ризиками в державній митній справі України: монографія. Хмельницький: Науково-дослідний центр митної справи НДІ ФП УДФСУ. 3. Мельник, О.Г., Микитин, О.З., Григор’єв, О.Ю., Босак, А.О. & Моторнюк, У.І. (2020). Експертиза в митній справі та зовнішньоекономічній діяльності: навчальний посібник. Львів: Міські інформаційні системи. 4. Разумей, Г.Ю. & Разумей, М.М. (2017). Аналіз ризиків у митній справі: навчальний посібник. Дніпро: Університет митної справи та фінансів.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).