Логістика

Спеціальність: Менеджмент
Код дисципліни: 6.073.00.O.024
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Маркетинг і логістика
Лектор: Крикавський Євген Васильович, доктор економічних наук, професор; Чорнописька Наталія Вікторівна, кандидат економічних наук, доцент; Костюк Ольга Святославівна, кандидат економічних наук, доцент.
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета навчальної дисципліни: формування у майбутніх фахівців поняття про багатоплановість і складність проблем управління матеріальними ресурсами, розуміння необхідності єдиного управління матеріальними потоками, опанування основами теорії та практики логістики.
Завдання: Загальні компетентності (ЗК): ЗК 8. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій. ЗК 11. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації. ЗК 14. Здатність працювати у міжнародному контексті. Фахові компетентності (ФК): ФК 3. Здатність визначати перспективи розвитку організації. ФК 4. Вміння визначати функціональні області організації та зв’язки між ними. ФК 11. Здатність створювати та організовувати ефективні комунікації в процесі управління. Фахові компетентності професійного спрямування (ФКП): ФКП 6.1. Уміння застосовувати системний підхід в управлінні ланцюгами поставок, визначати «вузькі місця» та пропонувати управлінські рішення. ФКП 6.2. Уміння описувати ланцюги створення доданої цінності, застосовувати конценції ощадливості, розраховувати загальні витрати ланцюга поставок, використовувати системи управління якістю. ФКП 6.3. Уміння планувати потреби постачання, виробництва та дистрибуції; використовувати різні моделі управління запасами; застосовувати методи прогнозування попиту; розуміти різні методи планування потреб та методи оптимізації системи управління запасами. ФКП 6.4. Поглиблене розуміння складської логістики, основних проблем управління складом, різних стратегій комплектації замовлень, оптимізації упакування товарів, умови зберігання різних вантажів, роль постачальників логістичних послуг, процедури безпеки на складі. ФКП 6.5. Здатність описувати процес транспортування; керувати транспортною маршрутизацією та розкладом; обґрунтовувати процес закупівель транспортних послуг; розраховувати ключові елементи транспортних витрат; розуміти європейську транспортну політику, законодавство і процедури; розуміти умови перевезення небезпечних вантажів; розуміти функціональні можливості TMS (системи управління транспортом). ФКП 6.6. Уміння описувати процедуру закупівель, використовувати різні стратегії закупівель, оцінювати та обирати постачальників, вести переговорний процес, розуміти функціональні можливості ІТ-інструментів електронних закупівель ФКП 6.7. Уміння формувати політику логістичного обслуговування клієнтів, використовувати ключові показники ефективності (KPI) для оцінки рівня якості логістики, розуміти функціональні можливості системи управління взаємовідносинами з клієнтами (CRM).
Результати навчання: ПРН 4. Демонструвати навички виявлення проблем та обґрунтування управлінських рішень. ПРН 20. Здатність продемонструвати поглиблені знання і розуміння процесів реалізації зовнішньоекономічних операцій, їх організаційного, фінансового, ресурсного, юридичного, логістичного, митного, транспортного, експедиційного, страхового, управлінського супроводу. ПРН 23. Знання з логістичного менеджменту: володіння сучасними методами управління системою матеріальних потоків, методичними прийомами у визначенні ефективності логістики з використанням сучасних IT-технологій, методами підвищення конкурентоспроможності підприємств за рахунок логістичних компетенцій. ПРН 29. Уміння оптимізувати систему управління запасами, транспортно-складську, постачальницько-збутову та виробничу системи, ідентифікувати та усувати «вузькі» місця в логістичних системах.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити: Філософія, Маркетинг. кореквізити: Технологія зовнішньоекономічних операцій.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна передбачає надання студентам знань про сутність й зміст логістики, які виходить із системних уявлень сучасного рівня її розвитку як самостійної навчальної дисципліни, уможливлення залучення у її сферу комплексу знань щодо сутності системного підходу до розв'язання проблем ефективного управління потоковими процесами, набуття відповідних навичок із встановлення і підтримки умов сумісності завдань логістики із загальними завданнями менеджменту підприємства.
Опис: Логістика – інструмент ринкової економіки. Концепція і методологічний апарат логістики. Об’єкти логістики. Логістичний менеджмент в системі загального менеджменту. Логістичний підхід до управління матеріальними потоками у сфері виробництва. Логістичний підхід до управління матеріальними потоками у сфері обігу. Логістичний підхід до обслуговування споживачів. Склад і транспорт в логістиці. Економічне забезпечення логістики.
Методи та критерії оцінювання: • Поточний контроль (45 %): розгляд ситуаційних вправ, практикуми, усне опитування. • Підсумковий контроль (55 %, екзамен): тестування, усне опитування.
Критерії оцінювання результатів навчання: Підсумкова семестрова оцінка у 100-бальній шкалі переводиться у державну оцінку відповідно до прийнятої в Університеті системи: 88-100 балів –“відмінно”; 71-87 балів – “добре”; 50-70 балів – “задовільно”; 0-49 балів – “ не задовільно”. Оцінка “відмінно” (88-100 балів) виставляється за повні, систематизовані знання. Студент має вірно відповісти на поставлені завдання і розв’язати практичні завдання, допускаються незначні механічні помилки, які суттєво не спотворюють загальний результат практичних задач. Оцінка “добре” (71-87 балів) передбачає, що в цілому володіючи матеріалом, студент правильно відповідає на більшість поставлених завдань і допускає незначні неточності та окремі помилки при розв’язанні практичних задач. Оцінка “задовільно” (50-70 балів) виставляється студенту, який має суттєві недоліки при розв’язанні поставлених завдань та має прогалини у практичних знаннях, але спробував розв’язати задачі, де міг допустити помилки. Оцінка “незадовільно” (менше 50 балів) виставляється студенту, який не розуміє суті поставлених питань, не знає основних понять з предмету і не вірно на них відповів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку. 49-00 балів - атестований з оцінкою «незадовільно» - Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Рекомендована література: 1. Крикавський Є. Логістика та управління ланцюгами поставок: Підручник / Є. Крикавський, О. Похильченко, М. Фертч. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. – 848 с. 2. Крикавський Є. Логістичні системи: Підручник / Є.В. Крикавський, Н.В. Чорнописька - Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2019. – 288 с. 3. Крикавский Є.В. Логістика. Основи теорії: підручник. 2-ге вид. Львів: Національний університет “Львівська політехніка” (Інформаційно-видавничий центр “ІНТЕЛЕКТ +” ІПП), “Інтелект-Захід”, 2014. 456 с. 4. Економіка логістики: навч. посібник./ Є.В. Крикавський, О.А. Похильченко, Н.В. Чорнописька, О.С. Костюк, Н.Б. Савіна, С.М. Нікшич, Л.Я. Якимишин; за наук. ред.. Є.В.Крикавського, О.А.Похильченко. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. 640 с. (Серія «Світ маркетингу і логістики». Вип.7). 5. Крикавський Є.В., Чухрай Н.І., Чорнописька Н.В. Логістика: компендіум і практикум. Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2006. – 340 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).