Інженерна гідрологія
Спеціальність: Будівництво та цивільна інженерія
Код дисципліни: 6.192.08.E.166
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Гідротехніка та водна інженерія
Лектор: Доцент, к.т.н. Вовк Леся Іванівна
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Загальні:
ІНТ. Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі будівництва та цивільної інженерії.
ЗК03. Здатність спілкуватися державною мовою як усно так і письмово.
Спеціальні компетентності (фахові, предметні):
СК07. Спроможність нести відповідальність за вироблення та ухвалення рішень у сфері архітектури та будівництва у непередбачуваних робочих контекстах .
Фахові компетентності спеціальності професійного спрямування:
КСП801. Здатність до розуміння основних теоретичних передумов, концепцій та принципів профільно-орієнтованих технічних наук.
КСП808. Здатність здійснювати інженерні заходи, пов’язані з поточною експлуатацією елементів систем ВП і ВВ населеного пункту
КСП809. Уміння враховувати екологічні наслідки від улаштування систем ВП і ВВ населеного пункту, та обирати найбільш раціональну і екологічно обґрунтовану схему водокористування.
Результати навчання: РН07. Виконувати збір, інтерпретацію та застосування даних, в тому числі за рахунок пошуку, обробки та аналізу інформації з різних джерел
ПРС801. Демонструвати знання та вміння застосовувати положення гідростатики, гідродинаміки, масообмінних, теплових та термодинамічних процесів для розрахунків основних параметрів елементів систем ВП та ВВ населених пунктів.
ПРС805. Демонструвати вміння проектувати в цілому і розробляти конструктивні рішення окремих елементів систем водопостачання та водовідведення населеного пункту з урахуванням чинних в Україні нормативних актів.
ПРС808. Вміння враховувати вплив на екологічний стан водних об’єктів прийнятих технічних рішень при проектуванні, будівництві, налагодженні та експлуатації елементів водопровідно-каналізаційного господарства населеного пункту.
УМ1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв’язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання.
АіВ1. Управління складною технічною або професійною діяльністю чи проєктами.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити:
Інженерна геодезія
кореквізити
Водозабірні споруди
Короткий зміст навчальної програми: Предмет: методологія гідрологічних розрахунків та виконання гідрометричних робіт на водних об’єктів.
Зміст: Гідрологія - це комплексна наука про Землю, що фізико-математичними методами вивчає природні води разом з явищами та процесами, що в них протікають і визначають поширення вод як по земній поверхні, так і у земних товщах. Висновки гідрології у відношенні всесторонньої оцінки гідрологічного режиму окремих водних об'єктів і територій використовуються для здійснення водогосподарських заходів, спрямованих на раціональне використання водних ресурсів. Без гідрологічних та гідрометричних даних, а також без знання основ гідравліки, її спеціальних розділів та методів гідравлічних розрахунків не можна грамотно запроектувати ні однієї гідротехнічної споруди.
Опис: Кругообіг води в природі. Водні об’єкти та їх гідрологічний режим, методи гідрологічних досліджень. Гідрологія річок. Типи живлення і фази водного режиму річок. Рівневий та термічний режим річок. Кінематика річкового потоку. Формування річкових наносів і їх характеристики. Гідрологія озер та боліт. Гідрометричні спостереження та вимірювання. Визначення витрат води. Гідрологічні розрахунки. Норма стоку. Максимальний та мінімальний стік. Коефіцієнти варіації та асиметрії. Регулювання стоку
Методи та критерії оцінювання: Перевірка й оцінювання знань студентів проводиться в наступних формах:
1. Оцінювання роботи студентів у процесі практичних занять.
2. Оцінювання засвоєння питань, винесених для самостійного вивчення.
3. Оцінювання контрольної роботи.
4. Проведення підсумкового письмового контролю (екзамену).
Критерії оцінювання результатів навчання: • розрахунково-графічна робота, усне опитування (30%)
• підсумковий контроль (екзамен): письмово-усна форма (70%)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Клименко В. Г. Загальна гідрологія: Навчальний посібник для студентів-географів. — Х: ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2006. — 166 с.
2. Загальна гідрологія. Підручник / Левківський С. С., Хільчевський В. К., Ободовський О. Г., Будкіна Л. Г. та ін. — К.: Фітосоціоцентр, 2000. — 264 с.
3. Гідрометрія: практикум. Навчальний посібник / Косяк Д. С., Холоденко В. С., Галік О. І., Будз О. П. – Рівне : НУВГП, 2018. – 254 с.
4. Мисковець І. Я., Мольчак Я. О. Основи загальної гідрології: навчальний посібник - Луцьк : РВВ Луцького НТУ, 2016. - 308 с.
5. Hydrology and water resources of small islands: a practical guide / ed. A. Falkland. – Paris.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).