Залізобетонні та кам'яні конструкції

Спеціальність: Будівництво та цивільна інженерія
Код дисципліни: 6.192.01.E.057
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Будівельні конструкції та мости
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна

Залізобетонні та кам'яні конструкції (курсовий проєкт)

Спеціальність: Будівництво та цивільна інженерія
Код дисципліни: 6.192.01.E.060
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Будівельні конструкції та мости
Лектор: к.т.н., доц. Кархут Ігор Іванович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета навчальної дисципліни - набуття студентами навиків з розрахунку і проектування залізобетонних конструкцій з використанням деформівного методу та за граничними станами, розрахункових прикладних програм. Отримання навиків щодо компонування розрахункових схем розтягнутих, стиснутих та позацентрово-стиснутих, згинаних поперечних перерізів різних форм (прямокутні, таврові, двотаврові.
Завдання: ІНТ, ЗК06. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел. СК03. Здатність проєктувати будівельні конструкції, будівлі, споруди та інженерні мережі (відповідно до спеціалізації), з урахуванням інженерно-технічних та ресурсозберігаючих заходів, правових, соціальних, екологічних, техніко-економічних показників, наукових та етичних аспектів, і сучасних вимог нормативної документації у сфері архітектури та будівництва, охорони довкілля та безпеки праці. КСП102. Здатність до розрахунку та конструювання несучих конструкцій і вузлів з’єднання залізобетонних, кам’яних, металевих і дерев’яних конструкцій, в тому числі з використанням сучасних інформаційних технологій. КСП103. Здатність аналізувати властивості ґрунтів основи, обирати та проектувати економічні фундаменти різних типів (неглибокого закладання, пальові) з урахуванням взаємодії будівельних конструкцій між собою та із неоднорідним природним або штучним ґрунтовим середовищем при різних за характером навантаженнях.
Результати навчання: РН01. Застосовувати основні теорії, методи та принципи математичних, природничих, соціально-гуманітарних та економічних наук, сучасні моделі, методи та програмні засоби підтримки прийняття рішень для розв’язання складних задач будівництва та цивільної інженерії. РН05. Використовувати та розробляти технічну документацію на усіх стадіях життєвого циклу будівельної продукції. РН07. Виконувати збір, інтерпретацію та застосування даних, в тому числі за рахунок пошуку, обробки та аналізу інформації з різних джерел. ПРС102. Продемонструвати вміння розраховувати та конструювати залізобетоні (монолітні та збірні), кам’яні, металеві та дерев’яні конструкції та вузли їх з’єднання із використанням вимог нормативних документів, забезпечуючи надійні та економічно обґрунтовані проектні рішення. УМ1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв’язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання. КОМ3. Спілкування з професійних питань, у тому числі іноземною мовою, усно та письмово.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: будівельні матеріали та вироби; архітектура будинків та споруд; технологія будівельних процесів; метрологія та стандартизація; опір матеріалів; будівельна механіка; архітектура житла в системі міської забудови; архітектура промислових будинків та споруд.
Короткий зміст навчальної програми: Основні положення методу розрахунку конструкцій за граничними станами. Дві групи граничних станів. Категорії вимог до тріщиностійкості залізобетонних конструкцій. Стадії напружено-деформованого стану. Тріщиностійкість та переміщення залізобетонних елементів. Розрахунок на утворення нормальних тріщин в елементах, що працюють на згин, позацентровий стиск, позацентровий розтяг. Розрахунок на утворення тріщин, похилих до поздовжньої осі елемента. Розрахунок ширини розкриття тріщин нормальних і похилих до поздовжньої осі елемента. Розрахунок на закриття тріщин. Кривизна осі, жорсткість і прогин залізобетонних елементів при відсутності і наявності тріщин. Кам’яні та армокам’яні конструкції. Загальні відомості. Фізико-механічні властивості мурів. Міцність кам’яного муру при стиску, розтягу і зрізі. Деформативність муру. Розрахунок елементів мурованих конструкцій за граничними станами (центрально та позацентрово стиснуті елементи). Особливості конструювання і розрахунку армованих мурованих конструкцій (елементи з сітковим армуванням; елементи з поздовжнім армуванням). Розрахунок елементів мурованих будинків (стіни з жорсткою та пружною конструктивними схемами, стіни підвалів, перемички, карнизи). Особливості розрахунку конструкцій, мурованих в зимовий період.
Опис: 1. Основні положення методу розрахунку конструкцій за граничними станами ІІ групи Дві групи граничних станів. Три категорії вимог до тріщиностійкості залізобетонних конструкцій. Стадії напружено-деформованого стану. 2. Тріщиностійкість та переміщення залізобетонних елементів Розрахунок на утворення нормальних тріщин в елементах, що працюють на згин, позацентровий стиск, позацентровий розтяг. Розрахунок на утворення тріщин, похилих до поздовжньої осі елемента. Розрахунок ширини розкриття тріщин нормальних і похилих до поздовжньої осі елемента. Розрахунок на закриття тріщин, нормальних і похилих до поздовжньої осі елемента. Кривизна осі, жорсткість і прогин залізобетонних елементів при відсутності і наявності тріщин. 3. Залізобетонні конструкції будинків та споруд Загальні принципи компоновки та проектування залізобетонних конструкцій. 4. Конструкції плоских перекрить Класифікація. Балочні збірні перекриття. Ребристі монолітні перекриття з балочними плитами. Ребристі монолітні перекриття з плитами, опертими по контуру. Балочні збірно-монолітні перекриття. Безбалочні збірні перекриття. Безбалочні монолітні перекриття. Безбалочні збірно-монолітні перекриття. 5. Конструкції одноповерхових промислових будівель Компоновка будівель. Система зв’язків і їх призначення. Поперечні рами: розрахункова схема, навантаження, розрахунок. Мостові крани. Підкранові балки. Колони одноповерхових будівель (розрахунок, армування). Плити для покриттів промислових будівель (розрахунок, армування) Конструкція та розрахунок кроквяних балок. Типи, конструкція та розрахунок залізобетонних ферм покриттів промислових будівель. Підкроквяні конструкції. Арки покриття: розрахунок, армування. Особливості конструкцій одноповерхових каркасних будівель з монолітного залізобетону. 6 Кам’яні та армокам’яні конструкції Загальні відомості. Фізико-механічні властивості мурів. Міцність кам’яного муру при стиску, розтягу і зрізі. Деформативність муру. Розрахунок елементів мурованих конструкцій за граничними станами (центрально та позацентрово стиснуті елементи). Особливості конструювання і розрахунку армованих мурованих конструкцій (елементи з сітковим армуванням; елементи з поздовжнім армуванням). Розрахунок елементів мурованих будинків (стіни з жорсткою та пружною конструктивними схемами, стіни підвалів, перемички, карнизи). Особливості розрахунку конструкцій, мурованих в зимовий період.
Методи та критерії оцінювання: Курсова робота оцінюється у 100 балів.
Критерії оцінювання результатів навчання: виконання та захист курсової роботи оцінюється у 100 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Бетонні та залізобетонні конструкції. Основні положення: ДБН В.2.6-98:2009. – К.: Мінрегіонбуд України, Державне підприємство «Укрархбудінформ», 2011. – 71 с. (Державні будівельні норми). 2. Бетонні та залізобетонні конструкції з важкого бетону. Правила проектування: ДСТУ Б. В.2.6-156:2010. – К.: Мінрегіонбуд України, Державне підприємство «Укрархбудінформ», 2011. – 118 с. (Державні будівельні норми). 3. ДБН В.2.6-162-2010 Кам?яні та армокам’яні конструкції. Основні положення. 4. ДБН В.1.2-2:2006. Навантаження і впливи. Норми проектування. – К., Мінбуд України, 2006. 5. ДБН В.1.1-12:2014. Будівництво в сейсмічних районах України. Норми проектування. – К., Мінбуд України, 2014. 6. ДСТУ Б.В.1.2-3.2006. Прогини і переміщення. Вимоги проектування. – К.: Мінбуд України. 2006. 7. ДСТУ Б В.2.6-207:2015 Розрахунок і конструювання кам’яних та армокам’яних конструкцій будівель та споруд. 8. Бамбура А.М. К построению деформационной теории железобетона стержневых систем на экспериментальной основе /А.М.Бамбура, А.Б.Гурковский // Будівельні конструкції. 2003. – Вып.59.- С.121-130. 9. Бліхарський З.Я. Кархут І.І. Розрахунок і конструювання згинаних залізобетонних елементів.- Львів, 2017. - 188с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).